Zavrieť

Porady

Opravy chyb v uctovnictve

Zaciatkom toho roka som nastupila ako uctovnicka v jednej firme. Uctovnictvu sa uz venujem 12 rokov, ale zatial som sa s takymto problemom nestretla a uz si par tyzdnov lamem hlavu, studujem vsetky dostupne informacie na internete, prestudovala Vasu prirucku, ale k nicomu som nedospela. Takze k mojmu problemu:


Pri uzatvarani roka 2011 v sro-cke kde pracujem som zistila zostatok na ucte 042- Obstaranie DHM v hodnote 3.895,30 €. Tento bol aj pociatocnym stavom tohto uctu v roku 2011... a ako som patrala, tak sa to tak vlecie ten pociatocny stav na ucte 042 uz spred roka 2001 (t.j. 117.350,- Sk) Skratka ani presne neviem, v ktorom roku kupili nieco v hodnote 117.350 Sk co zauctovali na ucet 042 a nejako to z neho neoductovali... Samozrejme, nikto uz ani nevie o co islo. Predomnou viedli uctovnictvo firme 2 uctovnicky, ale ziadna nevie (a samozrejme ze ja to po 10-tich rokoch chapem) o co islo. Ta predchadzajuca mi na to len povedala, ze "to tam uz bolo na ucte 042 zauctovane, ked som nastupila pred 9-timi rokmi, tak som to tam nechala ..."
Ked sa pozeram na to z praktickeho hladiska, tak kedze sa jednalo o hmotny dlhodoby majetok a pri tej hodnote je zrejme, ze neislo o ziadnu budovu, tak to uz malo byt, ak by postupovali spravne, davno zaradeny aj odpisany majetok...


Chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi poradili, ako to dostat spravne z uctovnictva von.
Ja som rozmyslala oductovat tu ciastku 3.895,30 € z uctu 042 a to takto 548.99 / 042 a 548.99 dat ako pripocitatelnu polozku. Len neviem, ci budem postupovat spravne.



Taktiez mi nesedí zostatok neuhradenych dodavatelskych faktur na konci roka (kniha faktur) s uctom 321 - v knihe faktur mam zostatok neuhradenych faktur o 205 eur vyssi ako na ucte 321 a ten isty pripad sa objavuje aj pri odberatelskych fakturach (knihe odberatelskych faktur) a uctom 311 - rozdiel je o 196 eur viac v knihe faktur ako na ucte 311. Tieto rozdiely sa taktiez tahaju uz od roku 2001 (mozno aj skor).


Prosim Vas, ak mozte a viete, tak mi poradte. Mam rada totiz v uctovnictve veci v poriadku a tak by som chcela uz od tohto roku (2012) zacat tu firmu uctovat s realnymi pociatocnymi stavmi. Bez niecoho, co sa tam doteraz len posuvalo ako kamen pred sebou...


Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
treba preštudovať celú históriu dokumentácie a problém riešiť v súčinnosti s vedením firmy.
predbežne za rok 2011 by som účtovala opravnú položku - so súhlasom vedenia a definitívne riešenie by som prijala až po získaní potrebných písomností od vedenia firmy.
toto nie je vec -problém pre účtovníčku.

Opravy chyb v uctovnictve

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.