Zavrieť

Porady

zrážková daň

Dobrý deň,
prosím poradiť - mám dohodára-starobného dôchodcu. V tomto mesiaci mu vychádza odmena 2000.- Sk. Mohla by som u neho uplatniť zrážkovú daň. Už teraz viem, že vo februári jeho odmena bude 6.500.-, v tomto prípade by už išlo o daň ako preddavok. Poraďte mi, ako mám správne postupovať.
Ďakujem, prajem príjemný deň
Eva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    Tento mesiac to bude zrážková daň, budúci mesiac preddavková dań. Ak si na konci roka uplatní rozdiel medzi základnou odpočítateľnou položkou a vyplateným starobným dôchodkom - a bude pre to neho výhodné - pri výpočte si uplatní aj zrážkovú daň /v daňovom priznaní/.
    Naposledy upravil Maňaska : 01.02.06 at 12:37

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    Dá, dokonca musí, ale za predpokladu, že si zamestnanec uplatňuje základný odpočet a daňový bonus
    Maňaska, vďaka. Aj ja som tak uvažovala, len nie som si istá, či v priebehu roka nebudem mať guľáš, ak raz dám preddavkovú daň, raz zrážkovú. Urobím veľkú chybu, ak budem dávať preddavkovú?/aspoň teraz spočiatku?/

    Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

    Polyhistor-diletant Maňaska
    Zrážkovú, alebo preddavkovú daň by mal rozlišovať softvér. Skús či to u teba nerobí.

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Maňaska
    Tento mesiac to bude zrážková daň, budúci mesiac preddavková dań. Ak si na konci roka uplatní rozdiel medzi základnou odpočítateľnou položkou a vyplateným starobným dôchodkom - a bude pre to neho výhodné - pri výpočte si uplatní aj zrážkovú daň.
    Podľa mňa je zrážková daň vysporiadaná.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Evanka
    Podľa mňa je zrážková daň vysporiadaná.
    Zrážková daň je vysporiadaná, pokiaľ si ju daňovník neuplatní v daňovom priznaní (§43 ods.7).

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Eva.Hajnikova
    Maňaska, vďaka. Aj ja som tak uvažovala, len nie som si istá, či v priebehu roka nebudem mať guľáš, ak raz dám preddavkovú daň, raz zrážkovú. Urobím veľkú chybu, ak budem dávať preddavkovú?/aspoň teraz spočiatku?/
    Chybu urobíš, budeš mať nedoplatok na zrážkovej dani a preplatok na preddavkovej dani, čo si daňový úrad navzájom nezapočítava. Ak nemáš softvér, príp. nemáš softvér, ktorý by to rozlišoval, poznač si na mzdový list, či ide o zrážkovú alebo preddavkovú daň.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Dada
    A nedá sa aj na čiastky do 5.000,- Sk uplatňovať preddavková daň?
    V zamestnaní, v ktorom si daňovník neuplatňuje nezdaniteľné čiastky a neuplatňuje si ani daňový bonus, sa pri príjme do 5000 musí uplatniť zrážková daň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.