Zavrieť

Porady

Ako sa účtujú cesťáky v jednoduchom účtovníctve

Chcela by som sa spytať na účtovanie cesťakov v JU. mám firmu, ktora si urobila cesťáky. Ako ich treba zaúčtovať? Stačí ich dať do peňažného denníka alebo ako zadávajú do účtovníctva?

Ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ako VOZD, v členení prevádzková réžia, bez ohladu na to, či ide o cesťák zamestnanca alebo SZČO.
1 0
ajuska86 ajuska86

ajuska86 je offline (nepripojený) ajuska86

ale ja mam problem so softverom MRP. ked zadavam do peň. denníka cestovne tak ma softver nepusti ked nezadam ci to ide z ban. uctu, pokladne, je to nedan., odpis, alebo zav.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
ajuska86 Pozri príspevok
ale ja mam problem so softverom MRP. ked zadavam do peň. denníka cestovne tak ma softver nepusti ked nezadam ci to ide z ban. uctu, pokladne, je to nedan., odpis, alebo zav.
nie nedan, ale nepenažné ....
zápis budeš mať 25.AE - nepen.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jacekova Pozri príspevok
nie nedan, ale nepenažné ....
zápis budeš mať 25.AE - nepen.
Aké nepeňažné?
To si zamestnanci cesťáky platia zo svojho?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
marjankaj Pozri príspevok
Aké nepeňažné?
To si zamestnanci cesťáky platia zo svojho?
ak by išlo o SZČO, ktorá využíva paušál 0,183€, priloží k cesťáku bloky PHM či už platené cash alebo cez účet a výslednú sumu za celý mesiac na základe CP dá ako nepeň.
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Ak je SZČO interným dokladom réžia, ak sú zamestnanci pokladňou alebo účtom.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
jacekova Pozri príspevok
ak by išlo o SZČO, ktorá využíva paušál 0,183€, priloží k cesťáku bloky PHM či už platené cash alebo cez účet a výslednú sumu za celý mesiac na základe CP dá ako nepeň.
Ak by išlo o SZČO a auto v obchodnom majetku, tak paušál by som nedával do cesťáku, ale ako nepeňažnú operáciu mesačne alebo na konci roka.
A ak by išlo o súkromné vozidlo, tak by som si ako SZČO vybral peniaze za cesťák z pokladne.
1 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
marjankaj Pozri príspevok
Ak by išlo o SZČO a auto v obchodnom majetku, tak paušál by som nedával do cesťáku, ale ako nepeňažnú operáciu mesačne alebo na konci roka.
A ak by išlo o súkromné vozidlo, tak by som si ako SZČO vybral peniaze za cesťák z pokladne.
ja som proste použila svoj príklad, o akom účtujem ja, keďže v zadaní nebolo presne napísané, kto ten cesťák pre koho robí.
ja som písala o SZČO ktorý nemá auto v obch.majetku....

na neúplnú otázku nemôže byť presná odpoveď....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
A vo tom to je.
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Ak je SZČO je na ňom ako si uplatní cesták či peňažne alebo nepeňažne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marjankaj Pozri príspevok
Aké nepeňažné?
To si zamestnanci cesťáky platia zo svojho?
pre mnohých je "cesťákom" aj vyúčtovanie náhrady za používanie súkr.mot.vozidla. A to je možné účtovať ako nepeňažný VOZD (v mojom SW cez interný doklad).
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
astensova Pozri príspevok
Ak je SZČO je na ňom ako si uplatní cesták či peňažne alebo nepeňažne.
Ale my nevieme, či je SZČO.

zákon o účtovníctve.

§9
(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú,
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur.
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

SZČO- samostatne zárobkovo činná osoba čiže podnikateľ, majiteľ firmy.
Naposledy upravil astensova : 31.01.12 at 10:32
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
astensova Pozri príspevok
SZČO- samostatne zárobková činnosť, čiže podnikateľ, majiteľ firmy.
Nepýtal som sa čo je SZČO, ale či je zadávateľ SZČO.

A JU môže viesť aj napríklad šachový klub. A nepeňažné náhrady asi neuspokoja predkladateľa cesťáku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Janko, nemýľ dievčence. Ajuška nám musí najskôr doplniť, kto tie cesťáky vystavil ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Veronika.
Nemýlim. A ak je náhodou aj platcom DPH, tak asi nebude najrozumnejšie pliesť výdavky za PHL s cesťákom. A ak si uplatňuje 80% náhrady za PHL, takisto nie.
Či keď sa v tom nevyzná on, tak to sťaží aj prípadnej kontrole?
Ja som iba napísal, ako by som to robil ja.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marjankaj Pozri príspevok
Veronika.
Nemýlim. A ak je náhodou aj platcom DPH, tak asi nebude najrozumnejšie pliesť výdavky za PHL s cesťákom. A ak si uplatňuje 80% náhrady za PHL, takisto nie.
Či keď sa v tom nevyzná on, tak to sťaží aj prípadnej kontrole?
Ja som iba napísal, ako by som to robil ja.
Janko, cesťákom som vo svojej odpovedy myslela cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách. Kým zadávatelka nedoplní, načo sa pýta, každý z nás má ten svoj kúsok pravdy.

Inak, súhlasím s tebou.
0 0
evho evho

evho je offline (nepripojený) evho

už len invalidná dôchodkyňa
Zákon o dani z príjmu pripúšťa len pár nepeňažných zápisov (odpisy, kompenzácie faktúr, kurzové rozdiely...). Teda SZČO alebo zamestnanec
môže mať vyplatené cestovné náhrady len z pokladne alebo cez účet. V JÚ bohužiaľ niet inej možnosti. Buď na to má, alebo sa rozlúči s nákladmi, resp. bude evidovať záväzky voči zamestnancom a do nákladov ich dostane až v období, keď ich vyplatí. Nemyľte si to s podvojným účtovníctvom.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
evho Pozri príspevok
Zákon o dani z príjmu pripúšťa len pár nepeňažných zápisov (odpisy, kompenzácie faktúr, kurzové rozdiely...). Teda SZČO alebo zamestnanec
môže mať vyplatené cestovné náhrady len z pokladne alebo cez účet. V JÚ bohužiaľ niet inej možnosti. Buď na to má, alebo sa rozlúči s nákladmi, resp. bude evidovať záväzky voči zamestnancom a do nákladov ich dostane až v období, keď ich vyplatí. Nemyľte si to s podvojným účtovníctvom.
Ja nepoznám predpis., ktorý by mne ako SZČO prikazoval si cestovné náhrady vyplatiť z pokladne .Ja si ich môžem účtovať aj ako nepeňažnú operáciu v rámci uzávierkových účtovných operácii v JU, nie je zakázané.A čo nie je zakázané zákonom alebo postupmi JU, tak je dovolené .
Samozrejme, zamestnanca tak účtovať nemôžem, toho vyplatím z pokladne alebo na základe jeho žiadosti cez bankový účet na základe predloženého Cestovného príkazu(vyúčtovania) , ak mu služobnú cestu nariadim, alebo povolím .
7 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Prosim Vás riešim teraz stravne z pracovnych ciest. SZčO, auto v obch.majetku, je kazdy den na ceste viac ako 18 hodin. Uplatnim mu na tie dni stravne. V r.2010 som učtovala stravne na prac.ceste z pokladne, a teraz v r.2011 rozmyslam ci to nema ist do zaväzkov aj, a uhrada z pokladne. Poradite mi prosim?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať