Zavrieť

Porady

dovoz tovaru z EU

Prosím mám na všetkých poraďákov nasledujúcu otázku, pretože som sa s tým ešte nestretla. Dovážane tovar z EU - účet 131. S tým súvisia obstarávacie náklady, ktoré sú dodane slovenskou firmou - účet 131, 343 / 321. Pri dodávateľských faktúrach za tovar z EU vypočítame DPH na vstupe aj na výstupe, ALE pri výpočte základu dane pripočítavame aj už spomenuté obstarávacie náklady. Tovar aj DPH za tovar sa prepočítava kurzom dodania. Uvediem príklad:
doprava 1000,- + 190,- = 1190........131, 343 / 321
tovar 1000 EUR, kurz pri dodaní 39,- = 39000,-
DPH za tovar : 39000+1000=40000 * 19% = 7600,-...131,343/321,343
Je to správne? DPH za tovar aj prepočet kurzom???
Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    Obstarávacie náklady máš fakturované slovenskou firmou a teda už sú zaťažené DPH-čkou, alebo nie?
    Ak už boli obstarávacie náklady zaťažené DPH-čkou, prečo ich opäť zdaňuješ pri samozdanení tovaru?

    anelly je offline (nepripojený) anelly

    anelly
    Ja som to doteraz robila tak ako ty Monika, ale teraz máme nového ekonoma aten to chce odo mna, aby som to robila takto.No ako to je s prepočtom kurzu? Podľa mojich informácii sa Dph prepočítava kurzom vystavenia faktúry a základ dane podľa dátumu prijatia tovaru.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    anelly
    Ja som to doteraz robila tak ako ty Monika, ale teraz máme nového ekonoma aten to chce odo mna, aby som to robila takto.No ako to je s prepočtom kurzu? Podľa mojich informácii sa Dph prepočítava kurzom vystavenia faktúry a základ dane podľa dátumu prijatia tovaru.
    Ten váš nový ekonóm vám radí zle. Ano , do základu dane podľa § 22 vchádzajú náklady priamo spojené s dodávaným tovarom, ale len tie ktoré sú nákladovými položkami odplaty., resp ceny, u platiteľa , ktorý predáva tovar .On môže na FA osobitne uviesť službu (prepravu) a osobitne cenu tovaru. Musí však na Fa uviesť základ dane, ktorý zahŕňa všetky tieto položky. Toto ale nie je váš prípad.
    Vy máte dve dodania:
    jedno preprava od slovenského prepravcu (neviem ako vám fakturoval on)
    druhé nadobudnutie tovaru
    Každú riešite osobitne.
    Čo sa týka nadobudnutia, stanovíte kurz prepočtu DPH podľa § 20. (buď dátum vystavenia ak ste mali Fa včas, alebo 15. deň)
    Základ dane musíte prepočítať tým istým kurzom (lebo by vás to ani nepustilo v DP.,lebo základ dane a daň v DP musia na seba sedieť)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.