Zavrieť

Porady

Príjmy za výkon práce v Poľsku

Dobrý deň prajem,

prosím, poradíte mi? Veľa som už študovala a tak by som Vás chcela pekne, pekne poprosiť o radu, či som správne pochopila riešenie tohto daňového prípadu:

Občan Slovenska pracoval pár mesiacov v Poľsku. Ostatné mesiace, kedy nepracoval v Poľsku, študoval na Slovensku (externé štúdium) a na začiatku roku 2011 bol aj na absolventskej praxi 4 mesiaci a dostával za to príjem z absolventskej praxe a posledný mesiac robil brigádne 10 dní na Slovensku.

Prosím, má táto osoba povinnosť si podávať daňové priznanie na Slovensku, ak:

- BRUTTO príjmy (príjmy pred odvodmi a daniami) z Poľska vyplatené v zlotých a následne prepočítané na eurá kurzom 4,121 eur (mal by to byť priemerný ročný kurz zverejnený ECB) boli len vo výške 1600 eur,

- príjem z absolventskej praxe nie je dôležitý pre daňové účely, keďže sa jedná o príjem oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov (je to tak, však? Alebo sa mýlim?),

- brigádne mu bola za december 2011 vyplatená v januári 2012 len suma 100 eur.

A tak sa zamýšľam nad tým, že táto osoba si nemusí robiť daňové priznanie, lebo jej zdaniteľný príjem z Poľska a z brigády v 12/2011 bol nižší ako 1779,65 eur. Prosím je to tak?

I keď ma napadlo, že by si mohol tento občan podať priznanie, lebo mu vrátia daň z tej decembrovej brigády (ak mu tam nebola uplatnená odpočítateľná položka na daňovníka). Je to tak, prosím? (je mi jasné, že daň zaplatenú v Poľsku mu nevrátia v SR).

Prosím poradíte mi? Má tento občan POVINNOSŤ si podať daňové priznanie k dani z príjmov?

A ak by si ho dobrovoľne podal, musí uplatniť metódu zápočtu (prípadne vyňatia, ak bude pre neho výhodnejšia)? A prímy z Poľska môže prepočítať kurzom 4,121 PLN/EUR?

Ďakujem veľmi pekne za rady!
Naposledy upravil Janarma : 01.02.12 at 14:56
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    V ods. 1 o. i. je uvedené (ďalej len "kurz"). Slovo kurz za týmto textom sa v ods. 1 už nevyskytuje, v ďalších odsekoch áno. Logicky mi z toho vyplýva, že kurz vyhlásený ECB alebo NBS sa vzťahuje na celé ustanovenie zákona. Veď aký aj iný, že?
    Keďže ti zákon umožňuje si vybrať jednu zo 4 možností, využiješ tú, ktorá ti vyhovuje. Ak tú, ktorá po prepočte kurzom znamená, že príjem nedosiahne 1/2 NČZD, tak prečo nie. Taký je môj pohľad.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Daňové priznanie za r. 2011 sa nemusí podať do výšky príjmu 1779,65 €.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Uvažuješ správne.
    1. DP podať nemusí.
    2. DP podať môže, vznikne mu preplatok dane z príjmov dosiahnutých na území SR. Keďže s PR je uzavretá vzájomná dohoda prostredníctvom zmluvy o ZDZ o započítaní dane a zákon o dani z príjmu ti umožňuje príjmy zo závislej činnosti vyňať(§ 45/3/c), môžeš sa rozhodnúť buď pre jednu alebo druhú metódu. Pre metódu vyňatia príjmov len v prípade, že príjmy dosiahnuté v PR boli preukázateľne zdanené.
    Naposledy upravil Marína : 01.02.12 at 18:40

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Áno, môže, je to zakotvené v Zák. 595/2003 Z.z. a n.p. o dani z príjmu
    § 32 Daňové priznanie
    (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) ............ atd.

    50% sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) = 1779,65 €, ty si takúto výšku príjmov nedosiahla.
    Naposledy upravil Marína : 06.02.12 at 18:37

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    Marína Pozri príspevok
    Uvažuješ správne.
    1. DP podať nemusí.
    2. DP podať môže, vznikne mu preplatok dane z príjmov dosiahnutých na území SR. Keďže s PR je uzavretá vzájomná dohoda prostredníctvom zmluvy o ZDZ o započítaní dane a zákon o dani z príjmu ti umožňuje príjmy zo závislej činnosti vyňať, môžeš sa rozhodnúť buď pre jednu alebo druhú metódu.
    Ďakujem krásne za pomoc!

    A prosím, na prepočet môžem použiť kurz 4,121 PLN/EUR? Mám ho z tejto stránky:

    http://www.finance.sk/download/191-r...riznania-2011/

    Ďakujem krásne za pomoc!

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    Marína Pozri príspevok
    Pri príjmoch zo závislej činnosti máš na výber 4 možnosti, pozri ZDP § 31 ods. 2
    Ďakujem pekne. Našla som tieto 4 možnosti aj v poučení k DP a vybrala som si tú najjednoduchšie - všetko som prepočítala ročným kurzom (v sume 4,121 PLN/EUR). Len mám 2 dilemy:

    1. V § 31 ods. 2 sa neuvádza presne, či sa má použiť kurz ECB - ECB sa tam vôbec nespomína... Uvádza sa len v § 31 ods. 1, ale ten sa tejto osoby netýka, lebo nie je ÚJ. Tak môžem použiť ten kurz 4,121?

    2. Čo ak by hypoteticky nastala takáto situácia - §31 ods. 2 dáva 4 možnosti pre použitie kurzov - a ak prepočítam jednou možnosťou tak mi vyjde suma vyššia ako 1779,65 eura, ale inou možnosťou mi vyjde suma nižšia ako 1779,65 eura - stále nie je povinnosť podať DP? Je teda možnosť si vybrať nejvýhodnejšiu z tých 4 možností pre použitie kurzu, ktoré ponúka § 31 ods. 2?

    Ďakujem krásne za pomoc!

    Janarma je offline (nepripojený) Janarma

    Janarma
    Marína Pozri príspevok
    V ods. 1 o. i. je uvedené (ďalej len "kurz"). Slovo kurz za týmto textom sa v ods. 1 už nevyskytuje, v ďalších odsekoch áno. Logicky mi z toho vyplýva, že kurz vyhlásený ECB alebo NBS sa vzťahuje na celé ustanovenie zákona. Veď aký aj iný, že?
    Keďže ti zákon umožňuje si vybrať jednu zo 4 možností, využiješ tú, ktorá ti vyhovuje. Ak tú, ktorá po prepočte kurzom znamená, že príjem nedosiahne 1/2 NČZD, tak prečo nie. Taký je môj pohľad.
    Ďakujem krásne za pomoc! Úžasné rady! Ďakujem!

    Slavno je offline (nepripojený) Slavno

    Slavno
    Prosím Vás, ja som pracovala v roku 2011 na "příkazní smlouvu" v ČR cca 4 mesiace a zarobila som cca 1400 eur. Inak som nemala žiadne iné príjmy, lebo som študentom (tiež externe).

    Prosím, musím si podať daňové priznanie na daňový úrad v mojom meste?

    Ďakujem vopred za rady aj za tieto stránky!

    Slavno je offline (nepripojený) Slavno

    Slavno
    Marína Pozri príspevok
    Daňové priznanie za r. 2011 sa nemusí podať do výšky príjmu 1779,65 €.
    Ďakujem pekne! A to teda znamená, že si nemusím podať daňové priznanie a ani platiť žiadnu daň, aj keď v Čechách som tiež nič neplatila, prosím?

    Slavno je offline (nepripojený) Slavno

    Slavno
    Slavno Pozri príspevok
    Prosím Vás, ja som pracovala v roku 2011 na "příkazní smlouvu" v ČR cca 4 mesiace a zarobila som cca 1400 eur. Inak som nemala žiadne iné príjmy, lebo som študentom (tiež externe).

    Prosím, musím si podať daňové priznanie na daňový úrad v mojom meste?

    Ďakujem vopred za rady aj za tieto stránky!
    Prosím, a to že si nemusím podať daňové priznanie, keď mám príjem do 1779,65 eur platí aj v prípade, keď som v ČR neplatila žiadne dane? ALe to potom ostanú tie príjmy úplne nezdanené - to môže tak byť, prosím?

    Ďakujem krásne vopred všetkým!

    Slavno je offline (nepripojený) Slavno

    Slavno
    Slavno Pozri príspevok
    Prosím Vás, ja som pracovala v roku 2011 na "příkazní smlouvu" v ČR cca 4 mesiace a zarobila som cca 1400 eur. Inak som nemala žiadne iné príjmy, lebo som študentom (tiež externe).

    Prosím, musím si podať daňové priznanie na daňový úrad v mojom meste?

    Ďakujem vopred za rady aj za tieto stránky!
    A prosím, ešte ma v noci napadli odvody, teda konkrétne ak nepodám daňové priznanie k dani z príjmov, ako je to, prosím, zo zdravotnou a sociálnou poisťovňou? Musím tam platiť niečo? Ale im niečo vyplniť? Či nemusím nič robiť?

    Prosím, poradíte mi ešte? Vopred ďakujem veľmi pekne!

    maska2 je offline (nepripojený) maska2

    sme viacerí kámoši maska2
    Ahojte poraďáci. Snažím sa pomôcť mojej tete, ktorá prednášala v PL a dostala tam nejakú mzdu. Ale lámem si s tým hlavu či to mám dobre...nakoľko , keď to dám do DP typ A stále mi tam ukazuje preplatok na dani a ten by sa mi tam ukazáť najskôr nemal .Poradíte mi ,kde robím chybu?
    Príjmy som prepočítala ročným kurzom podľa ECB nakoľko papier od PL je sumárny a nie je vyznačený presný dátum.Len časový horizont.
    Po prepočte som tieto príjmy započítala s ostatnými a dala ich do riadku 32. Potom je to je jasné a môj problém vyskakuje od r.46 ...tam dam prepocitane zlote na eura hrubý príjem, ďalej idem podľa pokynov a prejdem na r.49.Opäť ten istý prepočet zo zlotých na € - hrubý príjem
    r.50 prepočet dane - oni majú 20 %
    do r.51 mi dáva 2
    r.52 mi vyjde istá daňová povinnosť

    Ja len nechápem tomu daňové preplatku. Pomôžete mi vymotatť sa z toho?
    Ďakujem Andrea

    maska2 je offline (nepripojený) maska2

    sme viacerí kámoši maska2
    Ahojte poraďáci. Snažím sa pomôcť mojej tete, ktorá prednášala v PL a dostala tam nejakú mzdu. Ale lámem si s tým hlavu či to mám dobre...nakoľko , keď to dám do DP typ A stále mi tam ukazuje preplatok na dani a ten by sa mi tam ukazáť najskôr nemal .Poradíte mi ,kde robím chybu?
    Príjmy som prepočítala ročným kurzom podľa ECB nakoľko papier od PL je sumárny a nie je vyznačený presný dátum.Len časový horizont.
    Po prepočte som tieto príjmy započítala s ostatnými a dala ich do riadku 32. Potom je to je jasné a môj problém vyskakuje od r.46 ...tam dam prepocitane zlote na eura hrubý príjem, ďalej idem podľa pokynov a prejdem na r.49.Opäť ten istý prepočet zo zlotých na € - hrubý príjem
    r.50 prepočet dane - oni majú 20 %
    do r.51 mi dáva 2
    r.52 mi vyjde istá daňová povinnosť

    Ja len nechápem tomu daňové preplatku. Pomôžete mi vymotatť sa z toho?
    Ďakujem Andrea
    Viete ma niekto nasmerovať k pravde prosím?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.