Zavrieť

Porady

Živnosť vo všeobecnosti, štúdium na VŠ, priznanie...

Zdravím Vás,
už dlhšiu dobu uvažujem o živnosti - študujem 1.ročník Mgr, teda ešte aspoň rok študovať budem. Viem, že je tu hŕba tém aj o tomto ale veľa z nich je vcelku starých a tak vás chcem poprosiť o radu, ktorá bude aktuálnejšia.

Robím v jednej firme grafické a webdizajnérske práce na dohodu + pre jednu asociáciu admina webu - tiež na dohodu. Spolu som doteraz zarobila toľko aby som ako študent neplatila DPH. Je to však celkom obmedzujúce, kedže z času na čas sa objaví aj niečo mimo týchto prác a tým pádom to nemôžete spraviť, hoci by ste chceli... A tiež nemôžem odrobiť viac hodín ako doteraz, lebo by som už musela platiť DPH - daň (edit: toto som pôvodne nejako doplietla, nemyslela som DPH ale daň) a tým pádom zarobím o kus menej. Tiež si myslím, že by skúsenosť pracovania na živnosť bola pre človeka ako ja celkom dobrá lekcia do života...

Moje otázky:
1. Kde môžem nájsť nejaké aktuálne základné info o živnostiach - čo treba a čo netreba kedy platiť a prečo. Je niekde na webe nejaký akutálny sumár?
2. Nájdem niekde platné a aktuálne info o podávaní daňového priznania?
3. Existuje niekto, kto by mi vedel s týmito vecami pomôcť a zodpovedať nejaké otázky (osobné stretnutie a pod.)?
4. Myslíte, že by sa mi to oplatilo?
5. Počula som, že ako študent niečo nemusím platiť... - čo to je?

Vďaka
Naposledy upravil Clira14 : 03.02.12 at 10:50
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    prosím ťa, kto ti natáral, že by si platila DPH zo mzdy?????nezmysle.....totálny

    Clira14 je offline (nepripojený) Clira14

    Clira14
    Neviem vôbec, či mi to niekto natáral. Toto sú veci, do ktorých sa absolútne nevyznám. Teda... neviem či to je "daň z pridanej hodnoty" alebo iná daň ... Čiže nech zarobím ako študent hocikoľko tak daň neplatím?

    Vďaka

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    neplatíš zo mzdy nikdy a nikto daň z pridanej hodnoty DPH

    ale daň z príjmov ? má každý povinnosť , a záleží od výšky príjmu kedy sa musí zaplatiť.....

    ročná nezdaniteľná časť základu dane za rok 2011 bola 3559.30 €...t.j. nad túto sumu zaplatíš zo základu dane 19 % daň z príjmu.....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Clira14 Pozri príspevok
    Neviem vôbec, či mi to niekto natáral. Toto sú veci, do ktorých sa absolútne nevyznám. Teda... neviem či to je "daň z pridanej hodnoty" alebo iná daň ... Čiže nech zarobím ako študent hocikoľko tak daň neplatím?

    Vďaka
    To hocikoľko je koľko mesačne ?
    Ak by to bolo v mojej moci, zaviedla by som povinne na všetkých stredných a vysokých školách jednu prednášku z pracovno-právneho minima ročne.

    Clira14 je offline (nepripojený) Clira14

    Clira14
    Vďaka za reakciu.
    Tá otázka smerovala k tomto
    Mila123 Pozri príspevok
    prosím ťa, kto ti natáral, že by si platila DPH zo mzdy?????nezmysle.....totálny
    Myslela som daň z prijímu, no napísala som automaticky DPH, lebo je to skratka ktorú mám naasociovanú v mysli ako skratku pre "daň". Moja chyba, no tiež ma nemusíte chytať za slovíčka, keď asi bolo jasné akú daň v súvislosti s príjmom myslím
    Ok, takže ak zarobím viac ako ročnú nezdaniteľnú časť základu dane tak platím daň z príjmu - to som vedela aj doteraz (presne o tom som písala, že ak zarobím viac, daň platiť už musím..)

    ... a s tými prednáškami - to by som zaviedla aj ja, lebo mladý človek sa reálne takéto info nemá kde dozvedieť ak neštuduje niečo ekonomické.

    Každopádne - niekto by sa mi mohol pokúsiť odpovedať aj na tie otázky hore, čo poviete?

    Vďaka

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Clira14, uveď konkrétne čísla - mesačný, ročný príjem. Na tak zadanú otázku, ako si ju položila ty, sa odpovedať nedá.
    Máš u zamestnávatela (len jedného z tých dohôd) podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ?

    Od každého zamestnávatela si dostala (alebo dostaneš) Potvrdenie o zdanitelnej mzde. Uveď sumu z prvého riadku a úhrn zrazených preddavkov.

    Živnosť vo všeobecnosti, štúdium na VŠ, priznanie...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.