Zavrieť

Porady

umowa zlecenia - dohoda o VP?

Dobrý deň prajem,

vie mi, prosím, niekto poradiť? V Poľsku som pracoval na zmluvu "UMOWA ZLECENIA". Jedná sa o príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov? Je to ako u nás dohoda o vykonaní práce?

Ďakujem pekne za pomoc!
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

V preklade je to servisná zmluva.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Tweety Pozri príspevok
V preklade je to servisná zmluva.
Ďakujem pekne. Čiže servisná zmluva - niečo také ako u nás serv. zmluva podľa § 267 Obch. zákonníka? A prosím, je tento príjem pre mňa ako pracujúceho príjmom podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov?

Ďakujem pekne!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

emarosl Pozri príspevok
Ďakujem pekne. Čiže servisná zmluva - niečo také ako u nás serv. zmluva podľa § 267 Obch. zákonníka? A prosím, je tento príjem pre mňa ako pracujúceho príjmom podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov?

Ďakujem pekne!
Nie je to príjem zo ZČ §5.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

emarosl Pozri príspevok
Ďakujem pekne. Čiže servisná zmluva - niečo také ako u nás serv. zmluva podľa § 267 Obch. zákonníka? A prosím, je tento príjem pre mňa ako pracujúceho príjmom podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov?

Ďakujem pekne!
na § 6 musí mať "nejaké" povolenie, napr. ŽL alebo licenciu zo stavovskej komory......ak by bol umelec, musí mať pridelené DIČo.....
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

A ešte tu sa mi poradilo nájsť toto:

http://www.porada.sk/t13471-odvody-a...-v-polsku.html

Tam sa píše, že je to dohoda o VP...

Prosím, prosím, poradíte mi? Ani mi nejde tak o doslovný preklad ako o to, či to mám chápať ako príjem podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov....

Prosím, pomôžete?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aký druh práce sa na umowu vykonával?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Samotná umowa je dohoda, takže pozri lepšie, ako je to na tom potvrdení.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Mila123 Pozri príspevok
na § 6 musí mať "nejaké" povolenie, napr. ŽL alebo licenciu zo stavovskej komory......ak by bol umelec, musí mať pridelené DIČo.....
Ďakujem veľmi pekne. Určite som nemal žiadnu živnosť ani žiadnu licenciu a ani sa nejednalo o umeleckú či podobné prácu ( to boli len sezónne práce v Poľsku....).

A jednalo sa o opakovanú činnosť (3-4 mesiace), takže som si myslel, že to nie je príležitostný príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov....

Tak aký potom paragraf? Prosím, pomôžete mi?

Ďakujem veľmi pekne!
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Tweety Pozri príspevok
Samotná umowa je dohoda, takže pozri lepšie, ako je to na tom potvrdení.
Na "papieri" s Poľskou firmou sa to volá "UMOWA ZLECENIA". Tak neviem ako to preložiť, ale v Poľsku mi z môjho príjmu odviedli daň do poľského rozpočtu....
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

daň Vám zrážali? fondy?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ak odviedli do rozpočtu daň (asi zo mzdy ?) tak potom je to §5
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dohoda o VP to určite nie je, možno zrazili ZD - dvojité zdanenie.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

emarosl, over si daň, aká to bola,??? ak zo záv. činnosti (zo mzdy ) tak jednoznačne § 5
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Tweety Pozri príspevok
Dohoda o VP to určite nie je, možno zrazili ZD - dvojité zdanenie.

Ja som našiel aj iné zdroje na nete, ktoré to prekladali ako dohoda o VP, napr. tu:

http://forum.gazeta.pl/forum/w,10879...polsk.html?v=2

Ale tiež som našiel toto:

http://www.eures.praca.gov.pl/en/ind...=78&Itemid=111

A tam je to preložené ako Contract of mandate. Tak ma napadlo, či to nemôže byť niečo ako príkazná alebo mandátna zmluva u nás, na základe ktorých sa u nás pracuje bez licencií alebo ŽL a z ktorých príjmy patria do § 5 alebo 6 alebo 8 podľa toho, či majú príležitostný charakter, či sa pri ich výkone dodržiavajú pokyny alebo príkazy....

Prosím, čo vy na to?

Poradíte mi, prosím, prosím, ako to daňovo vyriešiť?
Naposledy upravil emarosl : 03.02.12 at 16:00
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Tweety Pozri príspevok
Dohoda o VP to určite nie je, možno zrazili ZD - dvojité zdanenie.
Ale nech rozmýšľam ako rozmýšľam, neviem nájsť dôvod, z akého by mi zrážali daň v Poľsku okrem toho dôvodu, že sa jedná o zamestnanie v Poľsku (čl. 15 zmluvy o ZDZ uzatvorenej s Poľskom).

Prosím, z akého iného dôvodu by mi ešte zrazili daň z Poľsku????

Žeby urobili chybu??? To asi nie :-( Tak už fakt neviem...
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

A ešte som našiel aj toto:

http://www.flavonmax.com/letoltes/do...odes_PL-CZ.pdf

Prosím, ako sa u nás zdaňuje príjem z mandátnej zmluvy? Ak nemám živnosť, je to príjem podľa § 5, keď som robil v Poľsku viac mesiacov, prosím?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Mila123 Pozri príspevok
emarosl, over si daň, aká to bola,??? ak zo záv. činnosti (zo mzdy ) tak jednoznačne § 5
V Poľsku platili za mňa 20% daň a práve som zistil (dúfam, že správne), že to nie je daň zo mzdy, lebo tá by mala byť v Poľsku progresívna a mala by mať dve sadzby - 18% a 32% (dúfam, že mám aktuálne informácie).

A tak to asi nebude § 5, však?

Ale teraz má trápi ešte ďalšia otázka - vraveli mi, že podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Poľskom nikdy nevznikne tzv. "službová stála prevádzkáreň" a keď som tam ani nebol zamestnaný, tak prečo mi strhávali tých 20%? Je to oprávnené?

Prosím, poradíte mi?

Ďaaaakujem krásne za pomoc!
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ja už neviem.....
ak ti nik neporadí, napíš si dotaz na webovej stránke DU (drsr.sk) tam by ti mohli pomôcť.....odpovedajú pomerme rýchlo, do týždňa -dvoch by si mal mať odpoveď.......zisti si, či nie si povinný podať DP v PL.....
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Mila123 Pozri príspevok
ja už neviem.....
ak ti nik neporadí, napíš si dotaz na webovej stránke DU (drsr.sk) tam by ti mohli pomôcť.....odpovedajú pomerme rýchlo, do týždňa -dvoch by si mal mať odpoveď.......zisti si, či nie si povinný podať DP v PL.....
Ďakujem pekne za pomoc! Napíšem teda na DU. Uf, je to riadne ťažké....

Ďakujem ešte raz za radu!
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

časť citátu
emarosl Pozri príspevok
........
Ale teraz má trápi ešte ďalšia otázka - vraveli mi, že podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Poľskom nikdy nevznikne tzv. "službová stála prevádzkáreň" a keď som tam ani nebol zamestnaný, tak prečo mi strhávali tých 20%? Je to oprávnené?

Prosím, poradíte mi?

Ďaaaakujem krásne za pomoc!
S veľkou pravdepodobnosťou aj v ich zákone o dani z príjmu existuje podobné ustanovenie ako v našom § 44 Zabezpečenie dane. Využíva sa najmä vo vzťahu k daňovníkovi s obmedzenou daňovou povinnosťou(nerezident). Takto je prenesená zodpovednosť za vybratie a odvedenie dane z daňovníka na platiteľa príjmu.
20% daň sa zráža z týchto príjmov, viď str. 20
Dane v Poľsku v r. 2011(poľština) http://www.paiz.gov.pl/files/?id_plik=15604
Dane v Poľsku v r. 2011(angličtina) http://www.paiz.gov.pl/files/?id_plik=15605
Poľské zákony http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať