Zavrieť

Porady

Potrebujem radu ohľadom odvodov

Prosim Vás o radu, keď som zamestnanec a chcem si otvoriť živnosť, zaujímalo by ma , ako je to v odvádzaní odvodov. Teraz za mňa odvody odvádza zamestnávateľ a keď budem mať živnosť, tak ako to funguje? Za podmienky, že budem zamestnancom aj živnostníkom.Viem, že odvody môže platiť len jeden subjekt. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    máš nesprávne informácie, z každého druhu poistenia sa zvyknú platiť odvody.....
    v prvom roku podnikania (ak si otvoríš živnosť t. r. ), t.j. do 31 12 2013 ak si dáš v ZP VZ 0.- € nebudeš platiť preddavky na ZP, doplatíš v RZZP
    a do 30 06 2013 si nemusíš platiť SP, potom k 7/2013 sa bude prehodnocovať príjem podľa kt. sa určí povinnosť prispievať do SP......

    miroKam1978 je offline (nepripojený) miroKam1978

    miroKam1978
    ja som myslela všetky odvody/aj na nemoc., zdravotné, dôchodkové .../ či bude platiť aj môj zamestnávateľ, aj ja, ako živnostník. Alebo len súčasný zamestnávateľ, alebo už len ja, ako živnostník.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    a čo som ti ja písala?
    do ZP sa platí zdravotné
    do SP sa platí nemocenské
    dôchodkové PvN (pri szčo sa platí na dobrovoľnej báze)
    garančné (toto neplatí szčo
    úrazové a toto poistenie neplatí szčo
    RFS

    to čo som písala v prvom mojom príspevku platí......

    miroKam1978 je offline (nepripojený) miroKam1978

    miroKam1978
    To znamená, že za SZČO odvádzam ja mesačné odvody a aj môj súčasný zamestnávateľ? V tom prípade by odvody išli duplicitne. ???

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    miroKam1978 Pozri príspevok
    To znamená, že za SZČO odvádzam ja mesačné odvody a aj môj súčasný zamestnávateľ? V tom prípade by odvody išli duplicitne. ???
    Závisí to od výšky Tvojho príjmu v danom roku. Napríklad za rok 2011 je to, ak ako SZČO zarobíš v hrubom viac ako 4 078,68 € (bez odpočítania výdavkov). Ide o 12 násobok minimálneho vymeriavacieho základu (12 x 339,89) a tak ďalej - v 2013 budeš platiť podľa výšky príjmu v 2012.....

    Ak platíš preddavky na zdravotné poistenie aj ako zamestnanec, budeš platiť zdravotné odvody aj ako živnostník. Môžeš si určiť výšku vymeriavacieho základu aj nula eur. Po ročnom zúčtovaní v marci 2012, 2013...... však budeš musieť zdravotné odvody doplatiť.

    miroKam1978 je offline (nepripojený) miroKam1978

    miroKam1978
    Keď podľa ročnej uzávierky ako SZČO budem odvádzať pre soc. poisťovňu trebárs z minima mesačne 112,66 Eur, tak aj zo mzdy mi zamestnávateľ odvedie do sociál. poisťovni príslušný odvod? Jedná sa mi o to, či sa mi vôbec oplatí otvárať si živnosť, ak mám na odvodoch platiť 2 x.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    áno, ibaže by si mala súčet VZ za mesiac vyšší ako 1153.50 € pre NP,
    pre ostatné poistenia do SP 3076€ a pre ÚP je neobmedzený VZ

    pre ZP je maximálny VZ 2307€ ....

    bredikova je offline (nepripojený) bredikova

    optimistka aj napriek veku bredikova
    Zle sa k tomu staviaš. Zo všetkých príjmov ( okrem dohôd) sa odvadzajú odvody do SP a ZP. Len pri každok sú iné pravidlá.
    Ale tebe ide skôr o to z akých dôvodov si chceš otvoriť živnosť. Ak je to niečo, čo nemôžeš robiť ako zamestnanec , alebo chceš niečo začať robiť popri zamestnaní - t.j. zlepšiť si svoj príjem - ale to ty musíš posúdiť či príjem zo živnosti ti za to bude stáť. A ešte je tu možnosť založiť si jednoosobovú s.r.o. Pohrab sa tu na PORADE, je tu toho veľa o všetkých možnostiach.

    Potrebujem radu ohľadom odvodov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.