Zavrieť

Porady

Platím daň z príjmu pri predaji bytu?

Dobrý deň, potrebovala by som vedieť, či budem platiť daň z príjmu, ak predávame byt, v ktorom máme trvalý pobyt od augusta 2008? dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    bubkoch Pozri príspevok
    dan z prijmu platis z predaja bytu platis ... neplati sa az po 5-tich rokoch vlastnictva
    to platí až pri nehnutelnostiach, kúpených v roku 2011.. v ich prípade stačí trvalý pobyt 2 roky

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    treba mrknúť aj prechodné ustanovenia

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ikon Pozri príspevok
    no neviem, ja som teraz volala na danovy urad a tam mi povedali, ze novy zakon nehovori uz o trvalom pobyte, ale len vlastnictve, ze ked predavame tento rok, tak sa na nas vztahuje novy zakon a dan z prijmu platit budeme...manzel sa bol zase pytat osobne a tam mu povedali, ze platit nebudeme...tak teda ako???
    Prečo nepozrieš do zákona - keď neveríš odpovediam tu - tam je to jasne napísané

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    ikon Pozri príspevok
    byt sme kupili v lete 2008
    nebudete platiť, ste oslobodení z dovodu trvalého pobytu 2 roky

    ikon je offline (nepripojený) ikon

    ikon
    no neviem, ja som teraz volala na danovy urad a tam mi povedali, ze novy zakon nehovori uz o trvalom pobyte, ale len vlastnictve, ze ked predavame tento rok, tak sa na nas vztahuje novy zakon a dan z prijmu platit budeme...manzel sa bol zase pytat osobne a tam mu povedali, ze platit nebudeme...tak teda ako???

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    tak toto zaujima aj mna, my sme kupili byt v roku 2009 a chceli by sme ho predat zac. roku 2013, ale ak aj na nas bude platit novy zakon, asi este pockame....

    ikon je offline (nepripojený) ikon

    ikon
    nejde o to , ze by som neverila, ale ta pani na danovom ma zneistila, predsa len je to dost velka suma, takze by som nerada o nu prisla...ona tvrdi, ze v novele sa nespomina uz trvaly pobyt , takze to sa nas netyka a kedze nesplname podmienku byt majitelmi nehnutelnosti 5rokov, tak budeme platit, ked som jej povedala, ze z inych zdrojov mi bolo povedane, ze neplatime, tak povedala, ze zle mam zistene...tak ma to proste zneistilo
    Katy a R tak sa už pozri do toho zákona ! ten platí - a nie čo ti povedia "rôzne zdroje"

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    pozri § 52j, ods. 2. Podla toho mne vyplyva, ze sa na vas este vztahuje znenie zakona do 31.12.2010 a teda vo vasom pripade plati 2 roky trvaly pobyt.

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    ja mam taku spekulativnu otazku na tuto temu. Byt sme s manzelom nadobudli v roku 2009. Ja mam tam od 10/2010 trvaly pobyt, manzel nema. Uvazujeme nad predajom bytu a napadlo ma, ze keby ze mi manzel daruje svoju polovicu tak pri predaji by som figurovala ako danovnik len ja a ak by som splnala podmienku 2 roky trvaly pobyt, nemusela by som zaplatit dan. Uvazujem spravne? alebo mate niekto skusenost, ze je aj tekato spekulacia osetrena zakonom. Dakujem

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    simonova815 Pozri príspevok
    ja mam taku spekulativnu otazku na tuto temu. Byt sme s manzelom nadobudli v roku 2009. Ja mam tam od 10/2010 trvaly pobyt, manzel nema. Uvazujeme nad predajom bytu a napadlo ma, ze keby ze mi manzel daruje svoju polovicu tak pri predaji by som figurovala ako danovnik len ja a ak by som splnala podmienku 2 roky trvaly pobyt, nemusela by som zaplatit dan. Uvazujem spravne? alebo mate niekto skusenost, ze je aj tekato spekulacia osetrena zakonom. Dakujem
    veď si nemusíte deliť príjmy.. na KPZ možeš byť len ty..

    simonova815 je offline (nepripojený) simonova815

    simonova815
    ewita888 Pozri príspevok
    veď si nemusíte deliť príjmy.. na KPZ možeš byť len ty..
    Myslim, ze pokym sme obaja vlastnici tak na KPZ musime byt uvedeny obaja, inak by kataster neurobil prevod na noveho vlastnika.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.