Zavrieť

Porady

Ozvena v byte

Dobrý deň, máme problém s ozvenou v obyvacom priestore - je to miestnosť cca 40m2 s galériou,veľkým kozubom obloženým dlažbou- ten ideme zlikvidovať a urobiť kachľovú pec, to by tiež mohlo trochu pomôcť, na zemi je dlažba ale bude o mesiac laminátová podlaha. Máme aj závesy, menší koberec, nábytku menej... Ozvenu sa nepodarilo odstrániť - stále mám pocit, že dobre nerozumiem,čo druhí hovoria,lebo sa všetko ozýva. Prekáža mi to, unavuje ma to. Vie mi niekto poradiť spôsob, ako sa ozveny zbaviť ? Najlepšie čo najlacnejší a najjednoduchší spôsob :-) Ďakujem za každý príspevok
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

    TomasHC
    Veľké kvety, koberce, záclony, závesy, pridať nábytok, dekorácie - čokoľvek čo odráža a láme zvukové vlny.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Ozveny vzniká na veľkých súvislých neprerušených stenách podlahách a pod.Takže ak máte takúto stenu a zavesíte na tam vľký obraz alebo zopár menších tak sa to eliminuje.Dobrým pohlciovačom zvuku sú aj koberce a drevo.

    lubica2403 je offline (nepripojený) lubica2403

    lubica2403
    Ďakujem.

    Textílie,koberec máme.Doplnkov ešte málo,obrazy zatiaľ žiadne.Len bohužiaľ neviem,kam ich dáme,keďže vlastne voľných stien tam nie´je - máme veľa veľkých okien a terasových dverí. Skúsime teda najskôr len takýmito menšími úpravami - zariadenie,doplnky. Dúfam,že to pomôže, lebo na mňa tá ozvena nemá dobrý vplyv - stále ju nejako podvedome vnímam a cítim sa unavená a v strese.
    Ak by to nepomohlo, viete poradiť nejaký odborný zásah ? Nejaké špeciálne povrchy& na stenu alebo čosi ...

    jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

    jezo421
    lubica2403 Pozri príspevok
    Nejaké špeciálne povrchy& na stenu alebo čosi ...
    Kazdy clenity povrch lame zvukove vlny a tym potlacuje echo. Predavaju sa na to aj specialne materialy (ked cloveku nestacia obaly z vajicok ) Napr.:
    http://www.zvuk.sk/vyrobcovia/aurale...21.html?page=1
    Ale asi by si nechcela, aby to u vas vyzeralo ako v nahravacom studiu...

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    povodcom ozveny su velke hladke a hlavne rovnobezne plochy. Takze na okna zaluzie, alebo zavesy a je po probleme. Dal by som asi oboje :-)

    lubica2403 je offline (nepripojený) lubica2403

    lubica2403
    Nahrávacie štúdio naozaj nepotrebujeme :-)

    Žalúzie máme už vonkajšie, závesy a záclony visia dávno... Veľmi nepomohli.

    Skúsime viac doplnkov, nábytku, dúfam,že to pomôže.

    Ďakujem za rady

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Napríklad aj tapety hlavne tie hrbolaté dobre pohlcujú zvuk.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Keď bude namiesto dlažby drevená podlaha, ozveny zmiznú. Dôležité sú záclony, závesy, koberec, to už máte, možno treba zväčšiť. A druhí to nepočujú - vravíš v jednotnom čísle - ?

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    tak ma napada, to je nasledok toho ze chceme po muraroch aby vsetky steny boli rovno a rohy pravouhle :-) keby to viac flakali, mame po ozvene

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    tienik Pozri príspevok
    tak ma napada, to je nasledok toho ze chceme po muraroch aby vsetky steny boli rovno a rohy pravouhle :-) keby to viac flakali, mame po ozvene
    ale veď jaskyne sú hrbaté a tiež sa to v nich ozýva.

    petmar je offline (nepripojený) petmar

    petmar
    Z teórie by sa dalo spomenúť, že ozvena je počuť, keď je vhodná prekážka od zdroja zvuku aspoň 16 metrov - ozvena je potom o 0,1 sekundy po zvuku. V dome alebo v uzavretom priestore musia zvukové vlny uraziť aspoň 33 metrov, potom je ozvena o počuteľných 0,1 sek.
    Okrem toho treba brať ohľad na rezonančné frekvencie, určité výšky tónu sú prenášané lepšie ako iné.
    Tiež čisté tóny typu sínusoidy sú odrážané lepšie ako rôzne škrekoty a šramoty (metal )
    Takže nedovoľte im prejsť 30 metrov; Pozor-šírenie zvuku má kruhovú charakterisktiku.

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Zadávateľ témy píše,že v danej miestnosti je galéria.Nevedno,či je tam rovný podhľad alebo šikmý,ale aj tam može byť problém,ak je rovný.Možno by bolo vhodné aj pekné,spustiť podhľad v strede.

    lubica2403 je offline (nepripojený) lubica2403

    lubica2403
    marleau Pozri príspevok
    Zadávateľ témy píše,že v danej miestnosti je galéria.Nevedno,či je tam rovný podhľad alebo šikmý,ale aj tam može byť problém,ak je rovný.Možno by bolo vhodné aj pekné,spustiť podhľad v strede.

    Galéria asi tiež robí svoje... Je tam rovný strop, s tým podhľadom je to dobrý nápad, tiež som už nad tým uvažovala - len nemám žiaľ takého zručného manžela :-) a prostriedky na odbrorníkov už nepostačujú - nielen vyčerpané - ale aj prečerpané pri stavbe domu :-) Asi to poznáte.
    marleau - myslíš, že by stačil aj podhľad na strope v galérii? Myslím,že by bol jednoduchšie realizovateľný - len neviem, či rovnako účinný

    Píšem v jednotnom čísle,ale ozvenu počujú aj iní - len mne asi vadí najviac, veľmi negatívne na mňa vplýva, podvedome ma stále vyrušuje a unavuje

    S tapetami je to fajn nápad - určite nejaké využijeme okrem tých ostatných poradených úprav :-)

    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.