Zavrieť

Porady

Faktúra - úhrada faktúry

Pekný deň prajem,
mám dodávateľskú faktúru, na ktorej je dátum dodania 31.1.2012, uhradená bola dobierkou 1.2.2012. Viem, že správne by bolo zaúčtovať fa 501/321 v 1/2012 a úhradu fa 321/211 v 2/2012. Ale naša ekonómka je toho názoru, že môžem fa účtovať rovno do nákladov, čiže 501/211, aj keď ja tento názor nezdieľam, ale "šéfke" sa nemá oponovať. Tak sa chcem spýtať, do ktorého obdobia to mám takto zaúčtovať, do 1/2012 (kedy je dátum dodania), alebo do 2/2012 (kedy mi v skutočnosti ubudli peniaze z pokladne)???

Viem, že najjednoduchšie by bolo cez 321, ale keďže u nás vo firme 321 účtuje už spomínaná "šéfka", nemám odvahu jej faktúru zaniesť na stôl, aby ju ráčila nahrať...

Ďakujem za pochopenie aj za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

    Som, kto som... AlaNR
    Môj názor a myslím, že aj najčistejšia cesta je zaevidovať faktúru do obdobia, kedy bola vystavená, t.j. do januára a úhradu (ako finančnú transakciu) dať vtedy, kedy bola vydaná z pokladne.
    Ste plátcovia DPH?
    Ak áno, a budete to robiť ako šéfka povedala, tak bacha na DPH. Tie tri kliky do počítača nie sú taká strašná robota...

    topper1 je offline (nepripojený) topper1

    topper1
    ja to učtujem ako šefka hovori, keď je faktúra uhradena hned v hotovosti alebo dobierkou tak to dávam do pokladne 501/211. V tvojom pripade by som tam dal dátum 31.01. - môj názor

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Súhlasím s tebou (s Alou aj s Dariou).
    Ale ak to chceš nahrať priamo do pokladne (lebo šéfke sa nechce nahrať faktúru), tak to môžeš až 1.2. - kedy skutočne ubudli peniaze.
    Ako by to urobila, ak by sa toto stalo na prelome rokov?

    topper1 je offline (nepripojený) topper1

    topper1
    hmmm...no čo ja viem...takže to mam zle? (hovorim o podvojnom účtovníctve)
    Pôvodne ak som dostal fakturu, ktorá bola u dodávatela hned vyplatená a vystavil výdavkový pokladničný doklad, tak som zaevidoval fakturu a v pokladni som zaevidoval úhradu. Bol som ale upozornený auditorkou, že v prípade ak bola faktura hned uhradena je možné ju zaradiť priamo do pokladne pretože nevznikol záväzok. Tak ja neviem, vymenim auditorku?

    daria28 je offline (nepripojený) daria28

    daria28
    Ďakujem za reakcie,
    topper1, keď mám fa aj doklad o úhrade (dobierka) v tom istom mesiaci, neriešim to a nahrám to priamo do pokladne. Teraz som sa rozhodla, aby to bolo celkom správne s tými dátumami, že faktúry som dala šéfke na stôl a poprosila som ju, aby ich nahrala do januára a ja nahrám úhradu vo februári, ako to v skutočnosti aj bolo. Šéfka tu dnes nie je, budúci týždeň v práci nie som zase ja, tak budem dúfať, že šéfka to nejako strávi...
    Ešte raz vďaka...

    daria28 je offline (nepripojený) daria28

    daria28
    Ešte by som mala otázku,
    mám doklad - faktúru, na ktorej je napísané: "Forma úhrady: dobierkou" a ešte v spodnej časti faktúry hrubo zvýraznené: "Neplaťte, uhradené dobierkou!"

    Potrebujem k takémuto dokladu ešte nejaké iné potvrdenie o úhrade??? Náš zamestnanec, ktorý sa so mnou účtoval s týmto dokladom, samozrejme žiadny doklad o zaplatení nemá.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Čo sa týka DPH, je možné to uplatniť do DPH v januári, kedy je zdaniteľné plnenie, alebo vo februári, ak to prišlo až v tom mesiaci.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    daria28 Pozri príspevok
    Ešte by som mala otázku,
    mám doklad - faktúru, na ktorej je napísané: "Forma úhrady: dobierkou" a ešte v spodnej časti faktúry hrubo zvýraznené: "Neplaťte, uhradené dobierkou!"

    Potrebujem k takémuto dokladu ešte nejaké iné potvrdenie o úhrade??? Náš zamestnanec, ktorý sa so mnou účtoval s týmto dokladom, samozrejme žiadny doklad o zaplatení nemá.
    V takomto prípade by si mala mať doklad od doručovateľa, ak nemáš, vyžiadaj od dodávateľa.

    Faktúra - úhrada faktúry

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.