Zavrieť

Porady

odstúpenie od nájomnej zmluvy

Zdravím,
je právne v poriadku, ak ako dôvod odstúpenia od zmluvy uvediem, že danú zmluvu nevlastním, keďže mi ju majiteľ mal poslať pred pol rokom, ale ešte tak neučinil?
Ide o to, že sme sa dohodli, že ja mu pošlem jednu zmluvu s mojim podpisom poštou a on mi následne pošle druhú s jeho podpisom. Je pravda, že týmto vlastne medzi nami nevznikol žiaden právny vzťah a ja od zmluvy ani odstupovať nemusím, keďže žiadnu zmluvu nemám?
Majiteľ mi potvrdil, že mi nič neposlal a že je to jeho chyba, ale trvá na trojmesačnej výpovednej lehote.

Ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    maggie18 Pozri príspevok
    A podľa českého práva musí mať nájomná zmluva písomnú formu vždy!
    Áno, od roku 1995. Ale ty si tú zmluvu podpísal a on ju má. Daj mu písomnú výpoveď.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Skôr by som argumentoval §43 a nasl. OZ o návrhu a prijatí návrhu na uzatvorenie zmluvy, teda, že k uzatvoreniu zmluvy vôbec nedošlo. Závisí od textu zmluvy a iných okolností:
    Návrh (zmluvy) aj keď je neodvolateľný, zaniká: b) uplynutím primeranej doby s prihliadnutím na povahu navrhovanej zmluvy a na rýchlosť prostriedkov, ktoré navrhovateľ použil pre zaslanie návrhu
    Včasné vyhlásenie urobené osobou, ktorej bol návrh určený, alebo iné jej včasné konanie, z ktorého možno vyvodiť jej súhlas, je prijatím návrhu.
    Včasné prijatie návrhu (na uzatvorenie zmluvy) nadobúda účinnosť okamihom, keď vyjadrenie súhlasu s obsahom návrhu dôjde navrhovateľovi.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nájomná zmluva nemusí byť vždy písomná.. a nájomné si už predsa platil .. či

    maggie18 je offline (nepripojený) maggie18

    maggie18
    V zmluve nie je nič písané o dátume, kedy nadobúda právnu platnosť. V poslednom odstavci nazvanom záverečné a prechodné ustanovenia sa píše, že zmluva sa vyhotoví v dvoch origináloch, pričom každá strana obdrží jeden a súhlas s ňou potvrdí podpisom, a potom tam je len miesto na podpisy- ja som to pochopila tak, že teda zmluva nadobúda platnosť doručením oboch tých originálov, čo sa nestalo.
    V podstate aj v tom paragrafe ide v princípe o to isté.

    A ešte jedna otázka, keď mu písomne vyjadrím nesúhlas s jeho trvaním na trojmesačnej výpovednej lehote, uvediem tam dané skutočnosti a ako prílohu k tomu pošlem vytlačený e-mail v ktorom mi potvrdzuje, že mi nič neposlal, kde mám overiť pravdivosť toho e-mailu? Dajú sa na úrade, kde sa overujú písomné dokumenty, overiť aj elektronické?

    Ďakujem.

    maggie18 je offline (nepripojený) maggie18

    maggie18
    A aká má byť, keď nie písomná? My sme žiadnu inú neuzavreli a ani sme sa nikdy o žiadnej inej nebavili. Jedná sa o byt v Brne, a všetko moja komunikácia s majiteľom prebiehala výhradne e-mailom, pričom maily nevymazávam.

    maggie18 je offline (nepripojený) maggie18

    maggie18
    A je zmluva platná, keď nadobudla účinnosť skôr ako platnosť? Dĺžka nájmu bola od 1. 9. do 31.8, zmluvu som poslala až po začiatku semestra, čiže asi o 3 týždne neskôr, kedy som sa tam aj nasťahovala. Ústrižok z pošty mám, a ešte mám aj e-mail od prenajímateľa, v ktorom sa ma v tomto období pýta, či som mu už zmluvu poslala, lebo mu nič neprišlo.

    odstúpenie od nájomnej zmluvy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.