Zavrieť

Porady

prevádzka vo vlastnom rodinnom dome

SZČO má zriadenú prevádzku v nebytových priestoroch vo vlastnom rodinnom dome. Nebytové priestory tvoria polovicu plochy domu. Sidlo fyzickej osoby je totožné s vlastným rodinným domom. Sám sebe si neplatí prenájom miestnosti. Na základe zmluvu o dielo so stavebnou firmou, boli vykonané opravy prístupového vonkajšieho schodiska a zateplenie domu. Môže si SZČO dať do výdavkov náklady ktoré suviseli s uvedenými prácami a budú uznateľným výdavok. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Alena26 Pozri príspevok
    do nákladov si davam len energiu, vodu a plyn a to percetualne, 50 % z nákladov platených za rodinný dom. Na elektriku mam vlastné hodiny, tak to v celej výške
    Toto je v poriadku,pokiaľ tieto výdavky sú správne pomerom rozdelené za časť na bývanie a časť na podnikanie.
    Poznamenám však,že 50% nákladov sa mi zdá veľa na podnikateľské účely .Energia by mala byť v poriadku, ak tam máte osobitné hodiny .

    Ale to zateplovanie RD nepatrí do výdavkov OZD .......prečítajte si vyššie priložený link, je to všetko vysvetlené, kedy áno, kedy nie .A aj keby sa jednalo o obchodný majetok , tak nemôžete účtovať o zateplení časti, ktorá je vyčlenená na bývanie.Ona nemá s podnikaním nič spoločné a je to osobná potreba daňovníka .

    Toľko môj pohľad na zadanú otázku.
    Mila123 tu by bolo vhodné porovnať spotrebu napr. vody pred podnikaním a teraz....

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    zmenu využívania nehnuteľnosti na obci má hlásenú?daň z nehnuteľnosti je platená aj z podnikateľských priestorov?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    jasne mi je to...má v platovom výmere za nehnuteľnosť uvedené, koľko je na bývanie a koľko je na podnikanie?
    akú činnosť prevádza?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Alena26 Pozri príspevok
    užívanie nebytových priestorov je nahlasené, daň
    z nehnutelnosti sa plati za dom
    To Vás ešte neoprávňuje o týchto výdavkoch účtovať - Daň z nehnuteľnosti ste povinní platiť, nakoľko priestor používate na podnikanie .
    Skôr by som sa zamerala, že či bola schválená prevádzka(stavebný úrad ) a či bola časť nehnuteľnosti, v ktorej podnikáte vložená do obchodného majetku a či sa o tejto časti nehnuteľnosti účtuje .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ešte si preštudujte aj tento stále platný pokyn
    http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...ami-a-6-a.html

    Alena26 je offline (nepripojený) Alena26

    Alena26
    ospravedlnujem sa, niečo mam s PC, k tomu priestoru, nie je dany do obchodneho majetku, ide o ambulanciu

    Alena26 je offline (nepripojený) Alena26

    Alena26
    do nákladov si davam len energiu, vodu a plyn a to percetualne, 50 % z nákladov platených za rodinný dom. Na elektriku mam vlastné hodiny, tak to v celej výške

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pre Mila 123 - nepodaril sa mi minikomentár
    Podľa môjho názoru, neporovnateľne viac vody sa minie v domácnosti , ako v ambulancii .Tu nie je o čom diskutovať.Preto považujem pomer 50% nereálny,nadhodnotený a tým aj neoprávnene navýšenie výdavkov pre podnikateľskú činnosť .
    Mila123 veď ja s tebou súhlasím.....

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Však aj ja s Tebou Len neviem písať minikomentár .

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Cez portál zrsr. Som zistila, že mám uvedené okrem miesta podnikania aj prevádzku. Totožné s miestom trvalého pobytu. Ale ako prevádzku som to nenahlasovala. Predmet podnikania je vedenie účtovníctva, klientov navštevujem v ich priestoroch. Mám na živnostenskom nahlásiť zrušenie prevádzky aby som nepotrebovala povolenie od hygieny a ostatne náležitosti pri prevádzke alebo som nepotrehla zmenu v zákone, že trvale bydlisko( resp. Miesto podnikania) je zároveň aj prevadzkaren?

    kira je offline (nepripojený) kira

    kira
    Dobrý deň, môj známy si v r. 2012 kúpil rodinný dom a uviedol si sídlo podnikania v tomto dome. Chce si % vyčleniť časť na podnikanie, treba to niekde ohlasovať? alebo si môže za A/ - % majetku zaradiť a odpisovať, alebo za B/ - si môže do nákladov uvádzať len % časť z elektriky, vody, smeti,daň z nehnuteľnosti, úrok z úveru ? Ďakujem
    Po prečítaní si príspevkov v podobných témach- beriem otázku späť.
    Naposledy upravil kira : 03.02.13 at 12:02

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.