Zavrieť

Porady

preradenie súkromného auta do podnikania

Ahojte, potrebovala by som poradiť ako preradím a za akú hodnotu auto z osobného užívania do podnikania v jednoduchom účtovníctve? Auto bolo kupované v r. 2011 a chcem ho preradiť v r. 2012. Hodnota auta 7000 EUR.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mimina31 je offline (nepripojený) mimina31

    mimina31
    Čiže ak ho zaradím po pol roku tak zaraďujem s cenou 7 000 / 4 roky = 1750/rok, pol roka bolo používané tak v roku 2012 si uplatním odpis vo výške 875 EUR??? Ak ho prepradím z osob.užívania t.z. že je napísané na moju osobu a dám ho do majetku firmy, tak musím do tech. preukazu dať zapísať firmu-živnostníka?
    V druhom prípade ak si ho vložím len do majetku, nebudem uplatnovať odpisy, tak do výdavkov dávam len PHM, cestnú dan a určenú sumu na 1km?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Treba si najskôr ozrejmiť , čo od preradenia MV do obchodného majetku očakávate .Či naozaj chcete vozidlo zaradiť do OM, alebo chcete súkromné MV využívať na podnikateľské účely v súvislosti s dosahovaním príjmov.


    Ak bolo vozidlo zakúpené v roku 2011 na súkromnú osobu a v roku 2012 ho chcete vložiť do obchodného majetku tak platí
    § 24
    Na začiatok
    Zákon o dani z príjmov
    (1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

    (5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).
    §25 odst.1
    (1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
    d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,

    Odpisy si naštudujte § 27 a §28 , od 1.1.2012 tam nastala zmena
    http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...01-2012-a.html

    mimina31 je offline (nepripojený) mimina31

    mimina31
    Chcela by som auto preradiť z OP do podnikania a uplatnovať odpisy. Čítam zákony, ale pravdupovediac nerozumiem tomu. Potrebujem uviest na priklade ako by som vypocítala obstaravaciu cenu a odpis. ďakujem pekne

    gamako je offline (nepripojený) gamako

    gamako
    Dobrý deň, robím tento prevod prvýkrát, tak by som si so skúsenejšími chcela ujasniť, či som to správne pochopila.
    1., obstarávacia cena takéhoto napr. automobilu je kúpna cena auta v čase, keď automobil kupoval podnikateľ (v mojom prípade, keď ešte nepodnikal) ? alebo si pozriem napr. na autobazari za akú cenu sa predávali autá v tom čase ako chcem automobil, ktorý je na podnikateľa ako na osobu zaradiť do majetku ?
    2., ako v ďalších rokoch odpisovania, čo to vlastne znamená ? V TP má osoba (podnikateľ) zapísané auto 18.02.2009 (vtedy ho aj kúpil) do majetku ho zaradil 05/2012, tzn. že v podstate auto už mal v čase zaradenia 3 roky a 2 mesiace, takže ja môžem uplatniť odpis v r.2012 za 8 mesiacov a v r.2013 za 2 mesiace ???

    Ďakujem za odpoveĎ.

    preradenie súkromného auta do podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.