Zavrieť

Porady

Mám nárok v dávku v nezamestnanosti???

Dobrý den,vedel by mi niekto poradit?či mám nárok v dávku v nezamestnanosti?Dva roky som bola na materskej dovolenke to som poberala 256eur-lebo pred materskou som bola zamestnaná a treti rok som bola na rodičovskom píispevku 190eur a teraz mi to skončilo,tak som sa zaevidovala na úrade práce a tam mi povedali, že nemám nárok na dávku v nezamestnanosti.Ako to vlastne funguje?žena po materskej dovolene nemá nárok na nič alebo ako to je?Prosím pošlite mi niejakú radu alebo váše skusenosti a rady.Vopred dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    lulu 8 Pozri príspevok
    robila som od roku 2001 v kuse až do roku 2008.Dnes mi prislo rozhodnutie že nemam narok,ale ženy su na tom tak jak ja ale matersku skončili v roku 2011 v aprili tak maju narok a ja skončila v roku 2011 december tak ja nemam narok.tak neviem kde je problem.Chcu dokladovat iba dva roky.
    Pochop jedno.

    Ak žena skončila materskú v 4/2011 a poberala podporu v nezamestnanosti tak to znamená len jedno .. pracovný pomer jej skončil 4/2011. Preto má nárok.
    Preto ju ked pýtali papiere z posledných dvoch rokov tak dokladovala poistenie, lebo počas materskej a rodičovskej bola zamestnancom .

    Ty si skončila materskú ( rodičovskú ) teraz napr. 1/2012 , ale tvoj pracovný pomer skončil v roku 2008 .. teda si dokladovala že nemáš v posledných 3 rokoch 2 roky poistenia .. preto ty nič nedostaneš, lebo si počas materskej a rodičovskej nebola zamestnancom .


    Ako ja už neviem ako ti napísať prečo ty nie. Nikoho nezaujíma, že si robila 8 rokov predtým, vždy sa berú len 3 roky dozadu. A aj keby si im doniesla doklad z roku 2009 tak tiež na UP donesieš doklad že si vtedy nerobila teda nemala poistenie v nezamestnanosti.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    lulu 8 Pozri príspevok
    robila som od roku 2001 v kuse až do roku 2008.Dnes mi prislo rozhodnutie že nemam narok,ale ženy su na tom tak jak ja ale matersku skončili v roku 2011 v aprili tak maju narok a ja skončila v roku 2011 december tak ja nemam narok.tak neviem kde je problem.Chcu dokladovat iba dva roky.
    nárok na podporu by si mala v prípade, ak v posledných troch (za istých okolností 4och) rokoch pred zaevidovaním na UP si bola poistená v nezamestnanosti aspon 730kalend.dní. Poistenie v nezam. zamestnanca sa do toho zarátava len v prípade, že si čerpala materskú a rodičovskú dovolenku, a teda ak ti trval aj pracovný pomer. Vela mamičiek hovorí, že čerpalo RD a MD, ale tú môžu čerpať len zamestnanci, lebo je to ospravedlnené volno v zamestnaní a upravuje tento pojem len Zákonník práce. Tj. nezamestnaná osoba a ani živnostník materskú a ani rodičovskú dovolenku podla zákona nečerpá, aj ked sa tomu medzi mamičkami tak hovorí. Nezamestnaný len poberá materské a rodičovský príspevok počas starostlivosti o dieťa.

    Z toho dôvodu nárok na podporu nemáš.
    Niečo sa mi ale zdá, že v čechách sa táto doba zarátava, no ozaj neviem, či sa mi to ozaj len nezdá. A za akých okolností by si mohla čerpať podporu v čechách? Asi by si musela hladať prácu tam a byť k dispozícii ich úradu.? To by bolo treba zistiť. Bohužial v SR nárok nemáš, lebo sa sledujú len max. 4roky dozadu.

    tým mamičkám, čo spomínaaš možno mali pracovný pomer na dobu určitú a od ukončenia pracov.pomeru do zaevidovania na up im neuplynulo viac ako 2roky. Alebo možno sa zaevidovali na up pred poberaním materského a potom si len dobrali zostatok (neviem, či je to možné do 2rokov alebo po novom tuším troch rokov od vyradenia z up)

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    lulu 8 Pozri príspevok
    robila som od roku 2001 v kuse až do roku 2008.Dnes mi prislo rozhodnutie že nemam narok,ale ženy su na tom tak jak ja ale matersku skončili v roku 2011 v aprili tak maju narok a ja skončila v roku 2011 december tak ja nemam narok.tak neviem kde je problem.Chcu dokladovat iba dva roky.
    pozri si zákon o SP - a uvidíš, kde je problém. A Xanti ti už napísala, že ak majú nárok - tak určite neskončili PP pred materskou - určite majú potrebnú dobu poistenia... a ešte - sa opakujem - nemáš žiadny poistný vzťah so SP - tak nemôžeš dostať dávku! Mohla si sa poistiť!

    lulu 8 je offline (nepripojený) lulu 8

    lulu 8
    Pracovný pomer mi skončil pred materskou dovolenkou ale odpracovane som mala v čr tak som rok poberala matersku z čr a potom z sr.
    Katy a R materské si zo SR určite nepoberala. To je dávka nemocenského poistenia - a to si mala len v ČR.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Tak nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti, nakoľko v posledných 3 rokoch nemáš 730 dní poistenia v nezamestnanosti.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    lulu 8 Pozri príspevok
    Pracovný pomer mi skončil pred materskou dovolenkou ale odpracovane som mala v čr tak som rok poberala matersku z čr a potom z sr.
    žiadne poistenie - žiadna dávka. Iba ak by si si bola dobrovoľne platila poistné do SP

    lulu 8 je offline (nepripojený) lulu 8

    lulu 8
    Ale ja som pred materskou robila a potom som sla na matersku dovolenku to su tri roky-to som doma s deckom.a pred tym som makala da sa povedat od 19rokov do teraz do 30rokov tak mam odmakane len som pred materskou dala vypoved a sla som na matersku.A ženy s mojim problemov tak poberaju normalene davku v nezamestnanosti ale oni končili matersku ešte v roku 2011 a ja 2012 tak tomu vlastne norozumiem.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak tie ženy skončili s pracovným pomerom po skončení materskej .. tak majú nárok na podporu.
    Ty si skončila pred nástupom na materskú nemáš nárok na podporu.

    Už som Ti napísala .. nemáš v posledných 3 rokoch 730 dní poistenia.
    Žena čo bola na materskej a rodičovskej a dostala výpoved po ukončení rodičovskej , tak ona má 730 dní poistenia v nezamestnanosti, preto má nárok na podporu.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    lulu 8 Pozri príspevok
    Ale ja som pred materskou robila a potom som sla na matersku dovolenku to su tri roky-to som doma s deckom.a pred tym som makala da sa povedat od 19rokov do teraz do 30rokov tak mam odmakane len som pred materskou dala vypoved a sla som na matersku.A ženy s mojim problemov tak poberaju normalene davku v nezamestnanosti ale oni končili matersku ešte v roku 2011 a ja 2012 tak tomu vlastne norozumiem.
    Ty si ukončila PP pred materskou - a ešte k tomu si platila poistné do českej poisťovne - tak možno by si ešte mohla skúsiť ich predpisy . ale aj to

    Pozri zákon o SP §104 ... čo treba. Ale ty si vôbec nič neplatila do slovenskej SP ...
    Ešte doplním, že keby si si bola platila dobrovoľne poistenie u nás ... tak by sa mohla aj nejaká doba započítať z ČR (je to už pasé, tak to ani nejdem rozoberať)
    Naposledy upravil Katy a R : 21.02.12 at 16:23

    lulu 8 je offline (nepripojený) lulu 8

    lulu 8
    ale oni na urade prace chceli odo mna iba zdokladovat 2roky do zadu, tak to som zdokladovala rok 2010 z čr a 2011 z sr.
    Katy a R však si zdokladovala, že nemáš žiadne poistenie

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Kedy naposledy si robila? Bolo to niekedy v roku 2009 alebo 2008. A naozaj nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti.

    lulu 8 je offline (nepripojený) lulu 8

    lulu 8
    robila som od roku 2001 v kuse až do roku 2008.Dnes mi prislo rozhodnutie že nemam narok,ale ženy su na tom tak jak ja ale matersku skončili v roku 2011 v aprili tak maju narok a ja skončila v roku 2011 december tak ja nemam narok.tak neviem kde je problem.Chcu dokladovat iba dva roky.

    Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

    Maaaria
    mám jednu otázku. ak skončí zamestnanec pracovný pomer na dobu určitú alebou dohodou aj tak má nárok na podporu v nezamestnanosti, keď odpracoval 6rokov v tej firme? Nezáleži na forme ukončenia PZ, ale koľko bol poisténý?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maaaria Pozri príspevok
    mám jednu otázku. ak skončí zamestnanec pracovný pomer na dobu určitú alebou dohodou aj tak má nárok na podporu v nezamestnanosti, keď odpracoval 6rokov v tej firme? Nezáleži na forme ukončenia PZ, ale koľko bol poisténý?
    ÁNo, má nárok. Na forme skončenia PP nezáleží. Podstatná je doba poistenia.
    Maaaria ďakujem za rýchlu odpoveď

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.