Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie

Dobrý večer! Do RZ si zamestnanec uplatňuje aj nezdanit.časť na manželku.Aké doklady potrebujem od jeho manželky,Polroka bola PN,polroka je nezamestnaná-brala podporu a pracovala aj na dohodu.Podpora je či nie je vlastný príjem?Čítala som tu príspevky o RZ a bolo tu písané,že podpora nie je príjem.Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vlastným príjmom manželky je :
    - dávka v nezamestnosti
    - nemocenské + náhrada príjmu počas DPN
    - príjem z dohody
    - invalidný dôchodok

    Uplatní si rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky. O tom, že dávka v nezamestnanosti nie je vlastný príjem manželky si sa na porade určite nedočítala.

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    Zamestnanec nemusi vydokladovat k ziadosti o RZD ziadne doklady ohladom prijmu manzelky. Musi tam len uviest kolko mala manzelka vlastny prijem.
    Ale je istejsie nech vydokladuje uplne vsetko (od zamestnavatela, z UP,zo socialky...) pretoze zam-ec nema sajnu co sa tam zahrna. A co je horsie,ani mnohe mzdarky to nevedia....

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    To si ju zle pochopila. To ze podpora nie je zdan.prijem znamena,ze sa to nezdanuje a nie to,ze sa nezaratava do vl.prijmu manzelky. To su 2 rozne veci.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maurícius Pozri príspevok
    Ďakujem za rady.Ja som tiež toho názoru nech mi všetko dokladuje,lebo určite by to neboli presné sumy a aj by niečo chýbalo.A k tej podpore.Písala o tom Tweety,že podpora nie je zdaniteľný príjem.Takže aj PN-ka sa počíta.Pri tomto mi vychádza,že to bude vyššia suma ako je nezdanit.časť.Tak potom by ani nemal nárok na odpočítanie manželky,nie?
    Nemiešaj hrušky s jablkami. Dávka v nezamestnanosti nie je zdanitelný príjem, ale zahrňa sa do vlastného príjmu manžela/ky.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Katarína111 Pozri príspevok
    Ak si zamestnanec chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku aj na manželku a sú manželmi len od augusta. Uplatním za celý rok, alebo len alikvotnu časť.
    Len za mesiaca manželstva. AK boli manželmi už 1.8., tak počítaš aj ten, inak nie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zuzana Pozri príspevok
    Ako to má byť správne?
    Do vlastného príjmu manželky zahrňam sumu uvedenú na potvrdení zo SP. V Oznámení o výplate dôchodku je uvedené - dôchodok budeme poukazovať mesačne xxx EUR, vždy 20. v mesiaci. Nikde nie je napísané, že sa vypláca za predch.mesiac.

    Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

    Maurícius
    Ďakujem za rady.Ja som tiež toho názoru nech mi všetko dokladuje,lebo určite by to neboli presné sumy a aj by niečo chýbalo.A k tej podpore.Písala o tom Tweety,že podpora nie je zdaniteľný príjem.Takže aj PN-ka sa počíta.Pri tomto mi vychádza,že to bude vyššia suma ako je nezdanit.časť.Tak potom by ani nemal nárok na odpočítanie manželky,nie?

    Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

    Maurícius
    Aha ďakujem...Teraz som si to lepšie prečítala a už chápem...Ospravedlňujem sa a beriem späť.A ešte raz ďakujem všetkým zainteresovaným,čo mi poradili s mojou témou.Prajem pekný večer.

    luckaaal je offline (nepripojený) luckaaal

    luckaaal
    Dobry den,
    chcela by som sa spytat, ked bol teraz uz nas zamestnanec evidovany od 01.06.2010 do 14.08.2011 na urade prace a napriek tomu robil na dohodu, zapocitava sa prijem z dohody do rocneho zuctovania? U nas je na zmluvu zamestnany od 15.8.2011
    Dakujem za radu.

    petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

    petacuckova
    Dobrý deň. Pri výpočte vlastného príjmu manželky mám od daného príjmu odpočítať zaplatené poistné a pracovať teda pri výpočte výšky odpočítateľnej položky so základom dane ??? Lebo na školení nám hovorili, že do príjmu manželky sa započítava príjem znížený o poistné, ale v príklade, ktorý nám dali už pracujú s príjmom bez odpočítania poistného... tak ma zneistili...

    ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    petacuckova Pozri príspevok
    Dobrý deň. Pri výpočte vlastného príjmu manželky mám od daného príjmu odpočítať zaplatené poistné a pracovať teda pri výpočte výšky odpočítateľnej položky so základom dane ??? Lebo na školení nám hovorili, že do príjmu manželky sa započítava príjem znížený o poistné, ale v príklade, ktorý nám dali už pracujú s príjmom bez odpočítania poistného... tak ma zneistili...

    ďakujem
    Ak ide o dohodára, nemáš odpočítať aké poistné (možno taký príklad ste dostali).

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    luckaaal Pozri príspevok
    Dobry den,
    chcela by som sa spytat, ked bol teraz uz nas zamestnanec evidovany od 01.06.2010 do 14.08.2011 na urade prace a napriek tomu robil na dohodu, zapocitava sa prijem z dohody do rocneho zuctovania? U nas je na zmluvu zamestnany od 15.8.2011
    Dakujem za radu.
    Príjem z dohody je zdaňovaný preddavkovou daňou. Musíš ho zahrnúť do RZD.

    petacuckova je offline (nepripojený) petacuckova

    petacuckova
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak ide o dohodára, nemáš odpočítať aké poistné (možno taký príklad ste dostali).
    Nie, bol to príklad na pracovnú zmluvu... to mi je jasné, že z dohody sa poistné neplatí, takže nemám aké odpočítať...

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    ak si zamestnanec upl.nezdan.položku na manželku, priniesol potvrdenie zo soc.poisťovne o jej vyplatenom dôchodku, zahrniem tam celú tú sumu za rok 2011,alebo ten december 2011 treba odpočítať, keď to bolo vyplatené až v januári 2012, ale potom ešte musím vedieť sumu za december 2010 ktorá bola vypl.v roku 2011, nie?

    Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

    Katarína111
    Ak si zamestnanec chce uplatniť nezdaniteľnú čiastku aj na manželku a sú manželmi len od augusta. Uplatním za celý rok, alebo len alikvotnu časť.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    zuzana Pozri príspevok
    ak si zamestnanec upl.nezdan.položku na manželku, priniesol potvrdenie zo soc.poisťovne o jej vyplatenom dôchodku, zahrniem tam celú tú sumu za rok 2011,alebo ten december 2011 treba odpočítať, keď to bolo vyplatené až v januári 2012, ale potom ešte musím vedieť sumu za december 2010 ktorá bola vypl.v roku 2011, nie?
    Ako to má byť správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.