Zavrieť

Porady

nákup strojov

S.r.o. vznikla v novembri 2005. V decembri nakúpila stroje v hodnote vyššej ako 100 000.- Sk. Keďže platcom DPH sa stala až od 01.01.2006, akým spôsobom správne zaúčtovať v roku 2005 nákup strojov, keďže ak správne predpokladám, v januári 2006 sa v zmysle zákona uplatní DPH na vstupe (riadok 21). Ak v roku 2005 zaúčtujem faktúru vrátane DPH, ovplyvní to výsledok hospodárenia o čiastku DPH. Čo s tým?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v roku 2005 účtuješ odpisy vypočítané z OC s DPH, nakoľko si neplatiteľom.
    Môžeš ich však mať na 042 nezaradené, ak ich firma nevyužívala na podnikanie.
    v roku 2006 odpočítaš len pomernu čast DPH.
    podmienky zákona o DPH musia byť zachované.
    § 55
    Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


    (1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
    nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri uvedenom majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

    pratur je offline (nepripojený) pratur

    pratur
    Môžem poprosiť o pomoc na konkrétny prípad? Cena strojov bez DPH 161 000.- Sk, DPH 30 590.- Sk, celkom 191590.- Sk. V roku 2005 nezaradím stroje na 042 a nebudem odpisovať, nakoľko ich firma ešte nevyužívala na podnikanie (stroje boli kúpené 22.12.2005, do konca roka sa len nainštalovali). V januári 2006 si uplatním DPH ( zníženú o pomernú časť dane odpovedajúcu odpisom). To znamená, že si môžem uplatniť celú DPH? A aby som to nezvŕzala úplne, teraz som si uvedomila, že sa jedná o väčší počet obuvníckych strojov v obstarávacích cenách do 30 000.- Sk bez DPH. Bola by tu možnosť ich zaradiť aj jednorazovo do nákladov avšak čo potom s DPH?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    pratur
    Môžem poprosiť o pomoc na konkrétny prípad? Cena strojov bez DPH 161 000.- Sk, DPH 30 590.- Sk, celkom 191590.- Sk. V roku 2005 nezaradím stroje na 042 a nebudem odpisovať, nakoľko ich firma ešte nevyužívala na podnikanie (stroje boli kúpené 22.12.2005, do konca roka sa len nainštalovali). V januári 2006 si uplatním DPH ( zníženú o pomernú časť dane odpovedajúcu odpisom). To znamená, že si môžem uplatniť celú DPH? A aby som to nezvŕzala úplne, teraz som si uvedomila, že sa jedná o väčší počet obuvníckych strojov v obstarávacích cenách do 30 000.- Sk bez DPH. Bola by tu možnosť ich zaradiť aj jednorazovo do nákladov avšak čo potom s DPH?
    Podľa mňa ak je OC stroja nad 30000, postupovali ste správne, keď ste ho nezaradili a máte ho na obstaraní v cene s DPH. No a v roku 2006 ho zaradíte v cene bez DPH a DPH v plnej výške si uplatníte cez r. 21 v DP.
    Stroje, krorých OC je pod 30000 môžete dať priamo do nákladov. Ak tak urobíte v roku 2006 DPH si uplatníte rovnako cez r. 21.
    Ak ste tie stroje dali do nákladov v roku 2005, už si DPH nemôžete uplatniť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    odpoved ALBO je správna. Musím však doplniť, že ak stroje do 30000 mienite dať celé do nákladov v roku 2006, tak v roku 2005 ich zaúčtujte na zásoby 112, nie na 042.
    Inak úvaha je správna.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    Dobrý deň poraďáci chcem poprosiť o radu. Sme s.r.o. - podvojné účťovníctvo, mesačný plátca DPH. 2.10.2006 sme kúprili stroje v hodnote 284800,- Sk bez DPH, každý z nich mal OC nad 30000,- Sk, zaradila som ich a v za 10 mesiac si odpočítam DPH.
    24.10.2006 sme dali ostiť nástroje týchto strojov - faktúra na 1100,- Sk bez DPH a neviem kde mám toto ostrenie nástrojov zaúčtovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.