Zavrieť

Porady

faktúry v CZK a úhrady na bankovom účte

Vediem JU, uplatňujem si paušálne výdavky. Mám faktúry vystavené v českých korunách ale ich úhrady sú na slovenskom bankovom účte. Môžem použiť sumy, ktoré sú uvedené na výpise z účtu alebo si to musim prepočítať kurzom NBS predchádzajúcim dňu úhrady?
ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    evho Pozri príspevok
    Hoci sú VF v CZK, v knihe vydaných faktúr sú samozrejme v EUR. Úhrada teda príde v EUR. Ja pri úhrade zároveň účtujem aj kurzový rozdiel, ktorý je medzi čiastkou v knihe faktúr a skutočne uhradené EUR (t.j. zisk=ost.príjmy, strata=réžia). V knihe faktúr bude skutočná hodnota fakturovanej čiastky ako uhradená.
    Kurzové rozdiely sa v JÚ v prípade úhrady pohľadávok a záväzkov účtujú len v knihe pohľadávok a v knihe záväzkov. V peňažnom denníku sa kurzové rozdiely neúčtujú.

    § 21
    Cudzia mena
    (3) Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 ocenia referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ocenia referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Kurzový rozdiel z ocenenia ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a ocenenia ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa pri pohľadávkach a záväzkoch v peňažnom denníku neúčtuje, s výnimkou kurzového rozdielu podľa § 10 ods. 28 a § 17 ods. 6.

    evho je offline (nepripojený) evho

    už len invalidná dôchodkyňa evho
    Hoci sú VF v CZK, v knihe vydaných faktúr sú samozrejme v EUR. Úhrada teda príde v EUR. Ja pri úhrade zároveň účtujem aj kurzový rozdiel, ktorý je medzi čiastkou v knihe faktúr a skutočne uhradené EUR (t.j. zisk=ost.príjmy, strata=réžia). V knihe faktúr bude skutočná hodnota fakturovanej čiastky ako uhradená.

    evho je offline (nepripojený) evho

    už len invalidná dôchodkyňa evho
    Paušálne výdavky si uplatňujete až pri daňovom priznaní. Pohyby na účte (výpisy z banky) však účtujete. Aby ste vyrovnali čiastku v knihe faktúr s čiastkou vo výpise, kurzový rozdiel musíte zúčtovať. V peňažnom denníku by tieto úhrady mali byť zúčtované. Zostatky na BÚ by Vám nesúhlasili.

    ajuska86 je offline (nepripojený) ajuska86

    ajuska86
    keď si uplatňujem paušálne výdavky nie som povinná viesť peňažný denník, iba evidenciu prijatých faktúr (pohľadávok) teda bankový účet neúčtujem.

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    ajuska86 Pozri príspevok
    Vediem JU, uplatňujem si paušálne výdavky. Mám faktúry vystavené v českých korunách ale ich úhrady sú na slovenskom bankovom účte. Môžem použiť sumy, ktoré sú uvedené na výpise z účtu alebo si to musim prepočítať kurzom NBS predchádzajúcim dňu úhrady?
    ďakujem za odpoveď.
    Asi si sa na začiatku zle vyjadrila (červeným).
    Tvoj príjem je suma v Eur, ktorá ti bola pripísaná na slovenský Bú (predpokladám, že si myslela účet vedený v EUR). Kurzom ECB by si prepočítavala sumu úhrady len v prípade úhrady v cudzej mene. Takto nemáš čo prepočítavať.

    ajuska86 je offline (nepripojený) ajuska86

    ajuska86
    dogicka Pozri príspevok
    Asi si sa na začiatku zle vyjadrila (červeným).
    Tvoj príjem je suma v Eur, ktorá ti bola pripísaná na slovenský Bú (predpokladám, že si myslela účet vedený v EUR). Kurzom ECB by si prepočítavala sumu úhrady len v prípade úhrady v cudzej mene. Takto nemáš čo prepočítavať.

    Áno zle som sa vyjadrila, myslela som to inak ako to evho pochopil/a.
    Ďakujem za radu
    Tiež prosím o radu: uplatňujem si paušálne výdavky 40%, faktúry v českých korunách, uhradené v hotovosti, účtujem kurzové rozdiely??

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Hore bolo napísané, že kurzové rozdiely sa neúčtujú..akurát českú korunu prepočítaš kurzom ku dňu predchádzajúcemu, kedy bola faktúra zaplatená hotovosťou. A tiež kniha pohľadávok musí byť vedená v eurách.
    Prečítaj si pozorne príspevok č. 7.

    ajuska86 je offline (nepripojený) ajuska86

    ajuska86
    ja som mala jednu fa uhradenu v CZK v hotovosti. preratala som si to kurzom NBS platným predchádzajúci deň ako bola uhrada a taku sumu som brala za prijem. kurzovy rozdiel som v tomto pripade neúčtovala

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.