Zavrieť

Porady

Exekúcia

Ahojte, mám nasledovný problém....
Bývalá manželka mi bola dlžná na výživnom, niečo cez 2000€, kedže mi neplatila, podal som návrh na súd, ktorý rozhodol v moj prospech. Bývalá stále nič, tak moja právnička postúpila vymoženie pohľadávky súdnej exekútorke, a tu je ten problém. Exekútorka síce koná v danej veci, ale veľmi neadekvátne. Za jeden a pol roka čo má prípad, mi za posledných 6 mesiacov posiela po 60€/mesačne.
Ja si ale myslím, že je to veľmi málo, bývala mala možnosť od súdu výživné splácať po takej istej sume (teda 60€/mes) ale neplatila, tak to išlo k exekútorke. Pritom bývalá zarába okolo 350/400€ mesačne, zdedila dom, neplatí nájom ani nič (býva u frajera)....
Ako múžem docieliť rýchlejšie splatenie dlhu? Môžem si nárokovať nejaké úroky? Exekútorka mi ani len neoznámila niečo o splátkovom kalndáre, ja som so žiadnym splátkovým ani nesúhlasil, a keby ja nenaháňam exekútorku, tak ani neviem či by som sa vôbec niečo dozvedel, a či by aj konala.

Údajne jej to ztŕhajú vo firme kde pracuje a viacej nemôžu!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Prečítaj si exekučný zákon (priložený), najmä od § 66.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Katy a R, arizona, danushka, terezamaria, MichaelaMilan
    5

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Výpočet je pre laika pomerne komplikovaný. Ak ide o výživné na maloleté dieťa a povinná zarába 330e, exekútor jej môže strhnúť zhruba 167e (suma môže byť nižšia, ak nejde o výživné na maloleté dieťa a ak povinná vyživuje iné osoby v domácnosti)

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    MichaelaMilan Pozri príspevok
    Ahojte, mám nasledovný problém....
    Bývalá manželka mi bola dlžná na výživnom, niečo cez 2000€, kedže mi neplatila, podal som návrh na súd, ktorý rozhodol v moj prospech. Bývalá stále nič, tak moja právnička postúpila vymoženie pohľadávky súdnej exekútorke, a tu je ten problém. Exekútorka síce koná v danej veci, ale veľmi neadekvátne. Za jeden a pol roka čo má prípad, mi za posledných 6 mesiacov posiela po 60€/mesačne.
    Ja si ale myslím, že je to veľmi málo, bývala mala možnosť od súdu výživné splácať po takej istej sume (teda 60€/mes) ale neplatila, tak to išlo k exekútorke. Pritom bývalá zarába okolo 350/400€ mesačne, zdedila dom, neplatí nájom ani nič (býva u frajera)....
    Ako múžem docieliť rýchlejšie splatenie dlhu? Môžem si nárokovať nejaké úroky? Exekútorka mi ani len neoznámila niečo o splátkovom kalndáre, ja som so žiadnym splátkovým ani nesúhlasil, a keby ja nenaháňam exekútorku, tak ani neviem či by som sa vôbec niečo dozvedel, a či by aj konala.

    Údajne jej to ztŕhajú vo firme kde pracuje a viacej nemôžu!
    Zakon presne stanovuje, aku cast cistej mzdy moze zamestnavatel strhat na exekucie a aku cast musi nechat povinnemu.
    ak jej to strhavaju zo mzdy, tak pokial nebudem mat vyssiu mzdu, viac penazi mesacne jej nestrhnu.
    Prestuduj si aj tu na porade temy o exekucii z platu.
    Naposledy upravil ivka70 : 24.02.12 at 10:30

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak sa dlžná čiastka stŕha zo mzdy, nejde o splátkový kalendár. Splátkový kalendár sa uzatvára ešte pred vykonaním exekúcie a musí s ním súhlasiť oprávnený; v takom prípade exekúcia nebeží. Zrážky závisia od čistého platu (resp. hrubý plat -preddavok na daň a odvody) a povinnosť za výpočet zrážok nesie zamestnávateľ. Ak by zrážky vypočítal a zrazil v nižšej sumy, ako Vám patrí, môžte si rozdiel uplatniť priamo voči nemu. Najlepšie je si zistiť čistý príjem dlžníka a či má aj nejaké iné zrážky.
    Koľko % z čistej mzdy jej teda môžu stŕhať, pokiaľ by nemala žiadne iné zrážky. Jej čistý plat je cirka 330€ (čo dokladala na súd)....Je teda 60€ čo jej stŕhajú adekvátnych?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.