Zavrieť

Porady

Som nováčik a porebujem vašu radu.

Dobrý deň všetkým. Som v účtovníctve úplný nováčik,len teraz začínam a hoci mám kurz za sebou, potrebujem veľa doriešiť s niekym kto sa v tom vyzná. Nevadí, ak sa budem pýtať aj nejaké základné pre vás jednoduché veci? Som vám všetkým vďačná. Mám napríklad takýto problém. Prvý rok sama uzatváram podvojné účtovníctvo, a chcem to celé ukončiť a tak som začala kontrolovať. V knihách faktúr sa mi zostatok nerovná zostatku na účte odberatelia, ani vo vydaných, ani v prijatých. Čo robím zle? Kde mám hľadať chybu? Už som si po jednom skontrolovala faktúry a nič som nenašla.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    monikahmonika Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým. Som v účtovníctve úplný nováčik,len teraz začínam a hoci mám kurz za sebou, potrebujem veľa doriešiť s niekym kto sa v tom vyzná. Nevadí, ak sa budem pýtať aj nejaké základné pre vás jednoduché veci? Som vám všetkým vďačná. Mám napríklad takýto problém. Prvý rok sama uzatváram podvojné účtovníctvo, a chcem to celé ukončiť a tak som začala kontrolovať. V knihách faktúr sa mi zostatok nerovná zostatku na účte odberatelia, ani vo vydaných, ani v prijatých. Čo robím zle? Kde mám hľadať chybu? Už som si po jednom skontrolovala faktúry a nič som nenašla.

    aký soft používaš? Ako účtuješ faktúry a ako ich zadávaš do knihy faktúr? Zaeviduješ faktúru a dáš ju zaúčtovať alebo evidencia s účtovaním nie je prepojená? Keď si pozrieš knihu vystavených faktúr, celková suma vystavených faktúr za rok 2011 sa rovná s obratom na 311 na strane MD? Ak áno, rozdiel budeš mať niekde pri úhradách. Detto kontrola pri prijatých faktúrach - rovná sa súčet prijatých faktúr s obratom 321 na D?
    monikahmonika
    Ja používam MRP PÚ. Vo faktúrach zapíšem faktúru a keď dám uložiť, tak sa pýta,či hneď zaúčtovať a ja dám ÁNO. Takže sa to aj zaúčtuje do denníka.
    Suma vystavených faktúr za rok 2011 sa rovná sume v predvahe na ú. 311 na strane MD. Píšeš že mám asi rozdiel v úhradách? Skontrolovala som úhrady v knihe faktúr každú jednu, aj to, či je úhrada prepojená v denníku, čo ešte - ako skontrolovať? ešte doplním: v knihe vydaných fa má byť suma uhradené rovnaká ako v predvahe na účte 311 na strane D? Lebo tú nemám rovnakú !

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    monikahmonika Pozri príspevok
    Ja používam MRP PÚ. Vo faktúrach zapíšem faktúru a keď dám uložiť, tak sa pýta,či hneď zaúčtovať a ja dám ÁNO. Takže sa to aj zaúčtuje do denníka.
    Suma vystavených faktúr za rok 2011 sa rovná sume v predvahe na ú. 311 na strane MD. Píšeš že mám asi rozdiel v úhradách? Skontrolovala som úhrady v knihe faktúr každú jednu, aj to, či je úhrada prepojená v denníku, čo ešte - ako skontrolovať? ešte doplním: v knihe vydaných fa má byť suma uhradené rovnaká ako v predvahe na účte 311 na strane D? Lebo tú nemám rovnakú !
    Nepoznám MRP, neviem, či vieš urobiť z knihy vystavených faktúr zostavu, kde dátum vystavenia faktúry bude od dátumu, kedy existuje firma do 31.12.2011 a dátum úhrady od 1.1.2011 do 31.12.2011. Ak vieš urobiť takúto zostavu, tak vtedy si vieš skontrolovať úhrady v knihe faktúr so sumárom 311 na strane D. Inak sa to nedá, pretože tam môžeš mať aj úhrady faktúr vystavených pred 1.1.2011.
    Nepíšeš, či sa ti PS na 311 a 321 rovná s knihami neuhradených faktúr....

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ...a skús pohľadať aj tu

    http://www.porada.sk/t85821-uctovanie-v-mrp.html

    či niekto tento problém neriešil, alebo v inej téme, ktorá je k MRP. Už si hľadala?

    ingak je offline (nepripojený) ingak

    ingak
    Asi to bude v uhradach, napr. mne sa rozdiel nasiel pri nespravne zauctovanych kurz. rozdiel. prehodene ucty 321,331.

    tictac7 Pozri príspevok
    aký soft používaš? Ako účtuješ faktúry a ako ich zadávaš do knihy faktúr? Zaeviduješ faktúru a dáš ju zaúčtovať alebo evidencia s účtovaním nie je prepojená? Keď si pozrieš knihu vystavených faktúr, celková suma vystavených faktúr za rok 2011 sa rovná s obratom na 311 na strane MD? Ak áno, rozdiel budeš mať niekde pri úhradách. Detto kontrola pri prijatých faktúrach - rovná sa súčet prijatých faktúr s obratom 321 na D?
    monikahmonika
    ingak Pozri príspevok
    Asi to bude v uhradach, napr. mne sa rozdiel nasiel pri nespravne zauctovanych kurz. rozdiel. prehodene ucty 321,331.
    A ako si to hľadala konkrétne? Cez knihu faktúr? Ozaj a nevedela by som nájsť chybu v saldokonte? Čo to vlastne je, čo zo saldokonta vidím? Díky Vám!
    monikahmonika
    prepáčte , ešte jedna otázka, čo znamená že nie je zaúčtované na kontrolných účtoch?
    monikahmonika
    monikahmonika Pozri príspevok
    A ako si to hľadala konkrétne? Cez knihu faktúr? Ozaj a nevedela by som nájsť chybu v saldokonte? Čo to vlastne je, čo zo saldokonta vidím? Díky Vám!
    prosím posúvam ďalej !

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    monikahmonika Pozri príspevok
    prepáčte , ešte jedna otázka, čo znamená že nie je zaúčtované na kontrolných účtoch?
    Pozri sem:
    http://www.porada.sk/t168974-co-je-t...olny-ucet.html

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    monikahmonika Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým. Som v účtovníctve úplný nováčik,len teraz začínam a hoci mám kurz za sebou, potrebujem veľa doriešiť s niekym kto sa v tom vyzná. Nevadí, ak sa budem pýtať aj nejaké základné pre vás jednoduché veci? Som vám všetkým vďačná. Mám napríklad takýto problém. Prvý rok sama uzatváram podvojné účtovníctvo, a chcem to celé ukončiť a tak som začala kontrolovať. V knihách faktúr sa mi zostatok nerovná zostatku na účte odberatelia, ani vo vydaných, ani v prijatých. Čo robím zle? Kde mám hľadať chybu? Už som si po jednom skontrolovala faktúry a nič som nenašla.
    Skúšala si pozrieť dátum nastavenia úhrad? Keď si vo Vydaných faktúrach otvoríš okno Zoznam faktúr, máš tam okienko Úhrady ku dňu: ... Program ponúka aktuálny dátum, takže ty si musíš doplniť ručne dátum, ktorý potrebuješ. Keď uzatváraš účtovníctvo za rok 2011, doplň dátum 31.12.2011. A to isté pri prijatých faktúrach.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.