Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti - oslobodené?

V starších témach som našiel rozobranú tému o ročnom zúčtovaní, kde bolo písané, že podpora v nezamestnanosti sa nezapočitáva do prímu (oslobodené príjmy zák.595 §9 ods.2). Pokiaľ nejde o uplatňovanie odpočítateľnej čiastky na manžela/ku. Prosím o bližšie vysvetlenie ku ktorému bodu citovaného zákona sa to vzťahuje a prečo. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    gogo
    V starších témach som našiel rozobranú tému o ročnom zúčtovaní, kde bolo písané, že podpora v nezamestnanosti sa nezapočitáva do prímu (oslobodené príjmy zák.595 §9 ods.2). Pokiaľ nejde o uplatňovanie odpočítateľnej čiastky na manžela/ku. Prosím o bližšie vysvetlenie ku ktorému bodu citovaného zákona sa to vzťahuje a prečo. Ďakujem
    podla mna sa to skor tyka "danoveho priznania". Ja si mozem uplatnit celu odpocitatelnu polozku, aj vtedy ak podpora v nezamestnanosti bola vyplatena mne, ale ak bola podpora v nezamestnanosti vyplatena manzelovi/ke a ja si uplatnujem jeho/jej odpocitatelnu polozku, vtedy sa odpocitatelna polozka na manzela/ku znizuje o celu jeho/jej podporu v nezamestnanosti.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Aknazuz
    podla mna sa to skor tyka "danoveho priznania". Ja si mozem uplatnit celu odpocitatelnu polozku, aj vtedy ak podpora v nezamestnanosti bola vyplatena mne, ale ak bola podpora v nezamestnanosti vyplatena manzelovi/ke a ja si uplatnujem jeho/jej odpocitatelnu polozku, vtedy sa odpocitatelna polozka na manzela/ku znizuje o celu jeho/jej podporu v nezamestnanosti.
    Presne tak, súhlasím.
    Vyplatená podpora v nezamestnanosti sa započítava iba do vlastného príjmu druhého z manželov, na ktorého si chceme uplatniť nezdaniteľnú čiastku.

    Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

    Aňuška
    "gogo" to tak aj pochopil, len chcel vedieť,
    /aspoň ja som tak pochopila jeho otázku/
    kde je to presne v zákone 595/2003, par. 9 odst. 2
    napísané, že tento príjem je pre daňovníka oslobodený od dane.
    A je to pod písmenom a) "dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, SOCIÁLNEHO POISTENIA, ....... " atď.
    Naposledy upravil Aňuška : 04.02.06 at 16:54

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Mám otázku k tejto téme.
    Do vlastného príjmu manželky pri uplatnení nezdan. sumy sa zahŕňa príjem zo závislej činnosti, ale čo - hrubý príjem?

    Doteraz som vždy uplatňovala čiastočný základ dane z potvrdenia o príjme a kópiu tohto potvrdenia sme prikladali do DP, no na školení som sa dozvedela, že to má byť hrubý príjem. Daňový úrad ma ani raz neupozornil pri preberaní DP.
    Prosím, ako to robíte vy? Vďaka za odpovede!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    gogo
    Ďakujem za odpovede, tiež som to tam priraďoval, ale dúfam, že to tak ozaj je.
    Je to skutočne tak. Hovorí o tom § 9 zákona o dani z príjmu,
    Príjmy oslobodené od dane sú aj,
    dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia,20) individuálneho zdravotného poistenia,20) sociálneho poistenia,21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia,40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia
    Naposledy upravil Tweety : 05.02.06 at 16:53

    Podpora v nezamestnanosti - oslobodené?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.