Zavrieť

Porady

Daňové priznanie a príjmy v zahraničí

Dobrý deň.
Prosím Vás, potrebujem poradiť ako na daňové priznanie, keď väčšinou príjmu bolo v Českej republike a jeden mesiac na území SR. Ešte som nerobila takýto druh DP. Ide o to ako ho správne vypísať. Príjmy v zahraničí boli 10 mesiacov. Prepočítaci kurz použijem ročný priemerný NBS. Príjem zo zahraničia spočítam spolu aj s odvodmi na poistné, to bude potom úhrn príjmov + úhr príjmov na Slovensku. V ďalšom riadku odčlením poistné, ak sa dá tak na zdravotné a na sociálne poistenie, keď nie, tak vypíšem iba celkové poistné. Po odpočítaní z úhrnu príjmu odpočítam toto poistné a vyjde mi základ dane. Použijem odpočítateľnú položku a následne musím urobiť čo? Sú tam dve metody, ako zistím, ktorá je výhodnejšia? Mne daň po odpočítaní odpočítateľnej položky vyšla O. Ale zaplatená daň v zahraničí bola 279 Eur. A na Slovensku nebola zrazená žiadna daň.
Ďakujem vopred za všetky odpovede.
Usporiadat
Marci2305 Marci2305

Marci2305 je offline (nepripojený) Marci2305

Troška konkrétnejšie:
Úhrn príjmu v ČR: 79586 CZK
Poistné: 27065 CZK
Základ dane: 106651 CZK
Daň:275 CZK
Úhrn príjmu v SR:152,09 Eur
Poistné:20,36 Eur /14,28 Eur - soc. poist. a 6,08 Eur - zdrav.poistnenie/
Čiastk. základ dane: 131,73 Eur
Daň: 0,-Eur.
Kurz: 24,59 Eur.
Vyplnila som takto:
r. 32: 4489,78 Eur.
r. 33: 1120,36 Eur.
Základ dane: r. 34: 3369,42 Eur.
Základ dene: r. 36: 3369,42 Eur.
r. 37: 3559,30 Eur.
r. 39: 3559,30 Eur.
Daň: 0,- Eur. - r. 41

Použijem výpočet dane uznanej na zápočet:

r. 49: 3236,51 Eur.
r. 50: 11,18 Eur.
A tu som aj skončila..:-) Ďalej sa neviem pohnúť. Je to takto doteraz správne? Čo mám ešte vypísať?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Neprepočítavala som, či máš správny prepočet, idem od r. 32, všetko správne, už len r.51 = 100
Príjmy môžeš aj vyňať, v tom prípade by si namiesto r. 49-51 vyplnila len r.46=3369,42, ďalej už len nuly.
3 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Marci2305 Pozri príspevok
Troška konkrétnejšie:
Úhrn príjmu v ČR: 79586 CZK
Poistné: 27065 CZK
Základ dane: 106651 CZK
Daň:275 CZK
Úhrn príjmu v SR:152,09 Eur
Poistné:20,36 Eur /14,28 Eur - soc. poist. a 6,08 Eur - zdrav.poistnenie/

Čiastk. základ dane: 131,73 Eur
Daň: 0,-Eur.
Kurz: 24,59 Eur.
Vyplnila som takto:
r. 32: 4489,78 Eur.
r. 33: 1120,36 Eur.
Základ dane: r. 34: 3369,42 Eur.
Základ dene: r. 36: 3369,42 Eur.
r. 37: 3559,30 Eur.
r. 39: 3559,30 Eur.
Daň: 0,- Eur. - r. 41

Použijem výpočet dane uznanej na zápočet:

r. 49: 3236,51 Eur.
r. 50: 11,18 Eur.
A tu som aj skončila..:-) Ďalej sa neviem pohnúť. Je to takto doteraz správne? Čo mám ešte vypísať?
Mne sa zdá, že suma poistné 27.065 Kč je za zamestnávateľa.A túto sumu nemôžete písať do DP. Ak máte tlačivo Potvrzení o zdanitelných přijmech zo závislej činnosti a funkčních požitku, sražených zálohach na daň a daňovém zvýhodnení - tak poistné za zamestnanca má byť suma na r. 18. /Riadok sa volá -Úhrn pojistného podľa §38j.odst.8 zákona, které je povinen platit poplatník
Ak na tom riadku máte 0, musíte si pýtať nové potvrdenie aj s vyplneným riadkom č18. Ja som teraz riešila tiež.
8 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Prosím vás, zamestnanec mal príjmy hlavne zo slovenska. Ale mal jednu dohodu z ČR, kde mal vyčíslenú zrážkovú daň. Ma sa tento príjem z ČR považovať za vysporiadany, alebo sa ma priznat v DP? A čo so zrážkovou daňou? Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Tonka, daň je v tomto prípade v ČR vysporiadaná, jedine, že by chcel v ČR podať DP, ak je to pre neho výhodnejšie a zrazenú daň považovať za preddavok dane. Viď

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
§ 38e Zajištění daně
(7) Nepodá-li poplatník daňové přiznání do konce lhůty stanovené zvláštním právním předpisem,28b) může místně příslušný správce daně poplatníka považovat částky zajištění daně za vyměřenou a uhrazenou daňovou povinnost poplatníka. Úhrn částek zajištění daně sražených a odvedených plátci daně se v takovém případě považuje po uplynutí osmého měsíce po skončení zdaňovacího období za platbu na daň provedenou poplatníkem. Pokud poplatník nepodá do uplynutí lhůty, ve které lze daň vyměřit, daňové přiznání, považuje se daňová povinnost poplatníka za vyměřenou ve výši této platby.

V slov. DP má dve možnosti, buď si daň započíta alebo príjem vyjme zo zdanenia.
4 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Ahojte,

prosím : príjmy zo závislej činnosti viac zamestnávateľov a v decembri príjem z Rakúska potvrdenie o prijme, bez zrazenej dane v Rakusku
- zahrniem i príjem z Rakúska a zdaním u nás 19%-nou daňou?

Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Vierka, nie, príjem(základ dane) z AT zo zdanenia vyjmeš. V DP_typ A r. 46, typ_B r. 87.
Naposledy upravil Marína : 01.03.12 at 11:57
6 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Vďaka,

robím to prvýkrát .....
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Prosím Vás o radu. Slovenská letuška pracuje celý rok v KATARE v katarských areolíniách. Je slobodná a trvalý pobyt má na Slovensku. Musí podať na Slovensku daňové priznanie. V KATARE sa hrubý príjem=čistý príjem, neplatia tam odvody a ani dane.A Slovensko nemá s KATAROm ani zmluvu o zamedzení zdanenia. Neviem, čo s tým urobiť? Vopred Vám ďakujem.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Takže budem mať DP typ A:
r.32 - úhrn od všetkých zamestnávateľov s AT 1444,76
r.33 - poistné 78,10
r.34 - základ dane 1366,66
r.46 - úhrn vyňatých príjmov 861,37
r.47 - bude 0
r.62 - zrazená daň 38,13
r.64 - preplatok 38,13
r.76 - úhrn všetkých príjmov z SR i zahr. 1444,76

pochopila som to dobre ?

Typ A som použila z dôvodu, že nemám znalosť či tie prijmy zo zahraničia nie sú na živnosť, tvrdí mi že nie a ešte otázka ak to dobre chápem tak príjmy z AT musí zdaniť v AT, však?
Naposledy upravil VieraPopluharova : 01.03.12 at 10:37
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Vierka, takto to neviem odkontrolovať, lebo si dala všetky príjmy spolu, neviem koľko a čo je z toho z AT.
Inak, ospravedlňujem sa, predtým som urobila preklep r.46, nie 47, už som opravila.
Skúsim takto.
Ak v r. 46 máš príjem z AT mínus odvody z AT, tak O.K.
Ak r. 62 je zrazená daň z SK, tak O.K. Daň z AT totiž nikam neuvádzaš.
Na r. 75 nič neuvádzaš, je to pre nerezidentov SR.

Vierka, ak by príjmy boli na živnosť, nemal by odkiaľ mať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, to mu predsa vystavil zamestnávateľ.
Naposledy upravil Marína : 01.03.12 at 12:32
3 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

lejka Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. Slovenská letuška pracuje celý rok v KATARE v katarských areolíniách. Je slobodná a trvalý pobyt má na Slovensku. Musí podať na Slovensku daňové priznanie. V KATARE sa hrubý príjem=čistý príjem, neplatia tam odvody a ani dane.A Slovensko nemá s KATAROm ani zmluvu o zamedzení zdanenia. Neviem, čo s tým urobiť? Vopred Vám ďakujem.
Podľa ZDP § 45 ods. 3 písm. b)
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
4 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

OK,

mám to ako si uviedla, takže mám to v poriadku a riadok 75 som vyčistila, potom som si uvedomila , že je to pre nerezidentov, som už z toho ... mam 25 DP a každé iný prípad, takže mierne zmätkujem....
Vďaka moc....
1 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Máš toho dosť, aj inak. Vierka, ja ešte v osobitných záznamoch v odd. IX. uvádzam tak, ako sa to v B-čkových priznaniach má uvádzať:
zdroj príjmu = Rakúska republika
príjem = x
odvody = y
Naposledy upravil Marína : 01.03.12 at 12:45
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Marína, dakujem za odpoveď, on je slovák, môže podávať daňové priznanie aj v čechách aj na slovensku? To bola len jedna dohoda na nejakých cca150 €, daň je tam 28 €, ide o to, že účtovníčka v českej firme mu povedala, že to nemusí uvádzať do daň. priznania na slovensku. Mne išlo o to, či to musí priznať, alebo môže, alebo nemusí, to je vlastne to isté . Myslela som, že keď podáva z celosvetových príjmov, tak to musí priznať, ale nebola mi jasná tá daň, kde ju zapíšem. Ďakujem krásne.
0 0
iv01 iv01

iv01 je offline (nepripojený) iv01

Dobry vecer, prave sa trapim s DP SZCO, za minuly rok mal slaby na prijem, vystavene iba dve faktury a z toho jedna je na holandsku firmu, ta mu fakturu aj zalatila prevodom na ucet, ako to mam vyriesit v DP?
vyplyvaju z tohoto prijmu este dalsie povinnosti kotre ma splnit, alebo staci iba zapocitat do celkoveho prijmu zo zivnosti a tuto jednu sumu uviest v poznamkach ako prijem zo zahranicia?
dakujem za odpovede.
0 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Marína, prosím Ťa, keď tie príjmy z KATARU nie sú "preukázateľne zdanené", lebo v KATARE sa príjmy nezdaňujú, tak tiež môžem použiť túto metódu vyňatia, alebo nie a treba tento príjem z KATARU zdaniť na Slovensku? Tá letuška tam robí už dlhšie a minulá účtovníčka jej vraj nerobila žiadne DP, ale posielala na daňový úrad nejaké oznámenie. Ale sa jej nemôže dovolať. Ďakujem Ti vopred za odpoveď.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Ahojte, rada by som si overiť, či správne vypĺňam daňové priznanie zamestnanca, ktorý pracoval pol roka v ČR ako riadny zamestnanec + mal v SR brigádu.
príjem v ČR: 3986,17€ (už som prepočítala ročným priemerným kurzom z NBS)
poistné v ČR: 438,59€
daň v ČR: 322,08€
príjem v SR: 243,83€
daň v SR: 46,32€
poistné nie je nakoľko to bola brigáda
riadky som vyplnila takto:
r.32: 4230€
r.33: 438,59€
r.34: 3791,41€
r.37: 3559,30€
r.39: 3559,30€
r.40: 232,11€
r.41: 44,10€ (vypočítaná daň na zaplatenie)
ak použijem metódu vyňatia príjmov vyplním
r.46: 3547,58€
r.47: 0€
r.48: 0€
r.54: 0€
r.62: 46,32€
r.64: -46,32€ (teda mala by byť daň z brigády v SR vrátená)


ešte by som sa chcela opýtať, či je možné žiadať o vrátenie zaplatenej dane v ČR, zamestnanec tam zaplatil 322,08€ dane v daňovom priznaní v SR? Ak nie, tak či je možné žiadať v ČR o vrátenie zaplatenej dane?


Ďakujem veľmi pekne, ešte som takéto DP neriešila.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

posúvam...
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

máš to dobre na Slovensku Ti zaplatenú daň v čechách nevrátia, ale môžeš podať DP v čechách a prostredníctvom toho požiadať o vrátenie dane
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať