Zavrieť

Porady

kam to zaradiť?

poprosím o radu, lebo už som z toho celkom domotaná.
Nákup PC, programu /cenkros/, PC stolík, kreslo, multifunk. zariadenie - všetko zakúpené z dotácie z úradu práce.
Zaúčtujem to ako nákup materiálu - VOZD a následne to zaradím do dlhodob. majetku? /samozrejme odpisovať sa to nebude/. Všetko má síce hodnotu pod 1700 eur, ale doba použitia je viac ako 1 rok.
Alebo to dám ako prevádz. réžiu? /to sa mi nezdá/.


Tu je odpoveď od fi Kros:
Dobrý deň,
v postupoch účtovania v § 11 sa uvádza, že ako zásoby sa účtuje hmotný majetok, ktorého ocenenie podľa zákona o dani z príjmov je rovné alebo nižšie (t.j. 1700,- EUR a menej), ale ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok a tento majetok nebol zaradený do dlhodobého majetku. Na základe uvedeného sa môžete rozhodnúť, či nákup takéhoto majetku zaúčtujete do PD ako výdavok s účelom-stĺpcom PD - Výdavok za materiál, príp. s účelom-stĺpcom PD - Prevádzková réžia. Vzhľadom k tomu, že účtovné poradenstvo neposkytujeme, otázky účtovného charakteru Vám doporučujeme konzultovať s daňovým poradcom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    PC, PC stolík, kreslo, multifunkčné zariadenie by som zaúčtovala ako výdavok za materiál (v analytickom členení ako krátkodobý majetok)
    software (cenkros) je možné zaúčtovať ako prevádzková réžia (§ 10 ods. 11 Postupov účtovania pre JÚ).

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Do výkazu o majetku a záväzkoch by sa ti to dostalo len v tom prípade, ak by si uvedený materiál viedla na sklade ako zásoby. Keďže ho však už používaš, tak vo výkaze nemôžeš mať nič.

    jadranka111 je offline (nepripojený) jadranka111

    jadranka111
    - no pýtam sa hlavne preto /mám to teraz všetko zaradené v krátkod. majetku - ten cenkros asi musím opraviť/, a ide mi o to, že keď som teraz vytlačila z ALfy výkaz o majetku a záv. tak mi na riadku 05-materiál nedalo nič. Takže to zrejme nemusí byť /myslím tento krátkod. materiál/ uvedený na tom výkaze?

    jadranka111 je offline (nepripojený) jadranka111

    jadranka111
    vďaka
    - môj osobný názor - aj keď ide o JU - nie je to také jednoduché ako sa zdá /ako si myslia moji známi, že čo s tým toľko robíš, ved pozapisuješ príjmy a výdaje a máš to/
    - môj druhý osobný názor - myslím, že je to zbytočne skomplikované - veď v konečnom dôsledku to nemá vplyv na daňový základ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.