Zavrieť

Porady

preprava z 3.krajín uskutočnená prepravcom z EU

Ahojte,

potrebujem poradiť ohľadne faktúr, ktoré dostávame od prepravcu z Rakúska, ktorý nám prepravuje materiál výhradne z 3. krajín. Neviem ako zaúčtovať dané faktúry, či sa berie do úvahy to, že ide o prepravu z 3. krajín - čiže by bola služba oslobodená od dane, alebo je podstatné to, že ju poskytuje prepravca z EU, v tom prípade by šlo o samozdanenie...názory ľudí ktorých som sa pýtala sa dosť rozchádzajú. A ako je to s DPH ak nám materiál dodá dodávateľ z EU ale nie je registrovaný platca DPH vo svojej krajine? Nulová d.p. alebo aj tak samozdanenie?

Ďakujem vopred za všetky rady, som ešte len začiatočníčka v účtovníctve a mám v tom trošku "bordel".
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AdelaS je offline (nepripojený) AdelaS

    AdelaS
    Ahoj Ina,
    teba v zásade nemusí trápiť či ide o prepravu z tretích krajín alebo nie, tebe ide o to, ako ti ten dopravca vystavuje faktúru. Na posúdenie tohto prípadu musíš uviesť to, či vy ste platcovia DPH a ako je to s dopravcom z Rakúska.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    AdelaS Pozri príspevok
    Ahoj Ina,
    teba v zásade nemusí trápiť či ide o prepravu z tretích krajín alebo nie, tebe ide o to, ako ti ten dopravca vystavuje faktúru. Na posúdenie tohto prípadu musíš uviesť to, či vy ste platcovia DPH a ako je to s dopravcom z Rakúska.
    Nemyslím si, že sa treba riadiť faktúrou od dopravcu, ale podľa toho, aké sú sprievodné doklady a čo sa dá z nich vyčítať a podľa toho ich posúdiť. Aj daňová kontrola na základe sprievodných dokladov posudzuje samozdanenie alebo oslobodenie od DPH.

    Pokiaľ je preukázateľne dovoz z tretej krajiny čitateľný z CMR a ostatných dokladov potvrdzujúcich prevoz tovaru pod colným dohľadom, jedná sa o oslobodené plnenie a nie o dodanenie.

    Samozrejme ak by mi bola zle vystavená FA od dopravcu a namiesto oslobodeného plnenia by bolo v DFA uvedené od AT dopravcu, že to mám doma dodaniť, takúto by som žiadala opraviť a neuhradilla by som ju skôr, kým by FA nebola opravená.


    K druhej časti otázky v zadaní sa vyjadriť neviem. Vyššia odpoveď je len k téme fakturácie dodávateľskej FA v doprave.

    INA777 je offline (nepripojený) INA777

    INA777
    My sme platci DPH a prepravca tiež.

    K faktúre zväčša prikladajú nákladný list na ktorom je dobre vidno z kadiaľ kam sa preprava uskutočnila. Tak vidím, že to je jeden z tých problémov, kde sa názory naozaj dosť rozchádzajú

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    INA, v tejto téme http://www.porada.sk/t71574-spedicia...C3%ADcia+kocke máte rozpracovanú detailne fakturáciu v dopravu, nazrite tam a akékoľvek dohady máte vyriešené.

    preprava z 3.krajín uskutočnená prepravcom z EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.