Zavrieť

Porady

Faktúra pre firmu uhradená zo súkromnéhu účtu

Dobrý deň,

pri zakladaní s.r.o. som využil sprostredkovateľskú spoločnosť, ktorá si samozrejme za služby niečo účtuje (a vopred). To som im zaplatil prevodom na účet, všetko prebehlo v poriadku, som spokojný.
Teraz mi vystavili za služby faktúru na moju novovzniknutú firmu s tým, že si to môžem dať do nákladov.
Ako mám postupovať, keď túto faktúru chcem správne zaúčtovať a použiť to ako daňový výdavok?
Je možné si tie peniaze "vrátiť" na súkromný účet z firemného účtu, keď faktúra bola vystavená a zaplatená skôr ako som firemný účet vôbec založil?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sedimin je offline (nepripojený) sedimin

    sedimin
    Takze dostala sa mi odpoved:

    poplatok za založenie firmy je nákladom spoločnosti. S.r.o. účtuje v podvojnom účtovníctve. Došlá faktúra sa zaúčtuje ako náklad -služba na účty 518/365,(účet 365-ostatné záväzky voči spoločníkom) ked budete mať otvorený firemný účet v banke tak si z neho sumu vyberiete a zaúčtuje sa 365/221. čiže splatenie záväzku.

    SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

    optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac SSAndrea
    sedimin Pozri príspevok
    Takze dostala sa mi odpoved:

    poplatok za založenie firmy je nákladom spoločnosti. S.r.o. účtuje v podvojnom účtovníctve. Došlá faktúra sa zaúčtuje ako náklad -služba na účty 518/365,(účet 365-ostatné záväzky voči spoločníkom) ked budete mať otvorený firemný účet v banke tak si z neho sumu vyberiete a zaúčtuje sa 365/221. čiže splatenie záväzku.
    Ja pri zakladaní sro postupujem podľa knihy Podvojné účtovníctvo podnikateľov od Cenigovej. Podľa nej sa výdavky súvisiace so založením spoločnosti, ktoré uhrádzal zakladateľ účtujú na 379 (analytiku) a nie 365. Účet 365 používať v prípade, ak spoločník poskytol sro krátkodobú pôžičku

    Faktúra pre firmu uhradená zo súkromnéhu účtu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.