Zavrieť

Porady

Elektrické vykurovanie - realita

Zdravím, ohľadom elektrického vykurovania tu už bolo písané veľa.Nechcem tu riešiť klady, zápory, technické riešenia. Málokto napíše aké sú reálne prevádzkové náklady takéhoto riešenia. Predstavujem si to tak, že ak niekto má takto riešené kúrenia nech sem napíše mesačné(ročné) platby za elektrickú energiu. Aby to neboli len čísla bol by vhodný opis budovy. Čiže: región,rozloha obytnej plochy, materiál stien, podlahy, stropu, hrúbku a typ izolácie - strop,steny,podlaha, typ el. vykurovania - podlahové,podlahové akumulačné, fóliové, vodičové,infra...., či je podpora fotovoltaikou, ak som na niečo zabudol tak doplnte. Osobne tiež riešim dilemu plyn/elektrina a takto chcem aj iným luďom priblížiť realitu elektrického vykurovania.
Usporiadat
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

ja este sice nekurim, ale vidim tam jeden problem - tu spotrebu mas meranu spolocne z ostatnou spotrebou, takze nie je to uplne porovnatelne.
Ja osobne riesim pre zaujmavost samostatne meranie vykurovacieho o kruhu u seba doma, som celkom zvedavy na vysledky
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Už som to tu písal viac krát, ale nech je to teda pokope.

Západné Slovensko, na okraji zastavanej zóny, čiastočne chránená poloha, bungalow 170m2, Ytong 250 + 120 EPS, strop 240 mm vata KNAUF, pod podlahou 90 EPS, veľké okná - dvojsklo. Na jar a na jeseň zakúrim v krbe (tak po 10x maximálne, viac ma to nebaví), TÚV el. bojler, varná doska na propán-bután. Stropy 270cm od podlahy. Mesačné zálohové platby za elektro 146€, potom nie je žiaden nedoplatok. Kúrenie - vodná podlahovka + el. kotol Prothrem Raja 9K. Keď je -20°C ide na 5-6kW, keď je trochu nad nulou tak 2-3kW.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

tienik Pozri príspevok
ja este sice nekurim, ale vidim tam jeden problem - tu spotrebu mas meranu spolocne z ostatnou spotrebou, takze nie je to uplne porovnatelne.
Ja osobne riesim pre zaujmavost samostatne meranie vykurovacieho o kruhu u seba doma, som celkom zvedavy na vysledky
Ja si robím štatistiky spotreby NT aj VT na týždennej báze, takže viem spriemerovať bežný týždeň (mesiac) mimo vykurovacej sezóny. Momentálne som niekde na 210kWh NT a 45kWh VT - mesačne - tam je bežná spotreba vrátane TÚV, 2 dospelé osoby.

Za 2011 my vyšlo nasledovné:

kúrenie - 8,5 MWh
TÚV - 1,85 MWh
zvyšok - 1,1 MWh NT a 0,5 MWh VT
0 0
mattias mattias

mattias je offline (nepripojený) mattias

ešte jeden dôležitý údaj - teplota počas dňa a počas noci
0 0
mattias mattias

mattias je offline (nepripojený) mattias

tienik Pozri príspevok
ja este sice nekurim, ale vidim tam jeden problem - tu spotrebu mas meranu spolocne z ostatnou spotrebou, takze nie je to uplne porovnatelne.
Ja osobne riesim pre zaujmavost samostatne meranie vykurovacieho o kruhu u seba doma, som celkom zvedavy na vysledky
to nevadí že je to spolu dá sa to porovnať potom s domácnosťou plyn/elektrina
0 0
petervi petervi

petervi je offline (nepripojený) petervi

vykurovaci KW vyrobis lacnejsie z plynu ako z elektriny, takze je jedno ci mas NED alebo stajnu, vykurovanie plynom bude zatial stale lacnejsie ako elektrinou
0 1
mattias mattias

mattias je offline (nepripojený) mattias

petervi Pozri príspevok
vykurovaci KW vyrobis lacnejsie z plynu ako z elektriny, takze je jedno ci mas NED alebo stajnu, vykurovanie plynom bude zatial stale lacnejsie ako elektrinou
ako uvádzam v popise témy nezameriavajme sa na výhody - nevýhody, lacnejšie -drahšie. Neidem sa s nikým hádať že plyn je lacnejší (nateraz). Riešme tu prosím čisto iba prevádzku elektrického vykurovania.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

petervi Pozri príspevok
vykurovaci KW vyrobis lacnejsie z plynu ako z elektriny, takze je jedno ci mas NED alebo stajnu, vykurovanie plynom bude zatial stale lacnejsie ako elektrinou
d
další expert...
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

tomas hc :
Momentálne som niekde na 210kWh NT a 45kWh VT - mesačne - tam je bežná spotreba vrátane TÚV, 2 dospelé osoby.

a za toto platíš 146.-€ ??? to kde nakupuješ ? )
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

petervi Pozri príspevok
vykurovaci KW vyrobis lacnejsie z plynu ako z elektriny, takze je jedno ci mas NED alebo stajnu, vykurovanie plynom bude zatial stale lacnejsie ako elektrinou
za tym si stojis? aj pri teplenom cerpadle?

inak k otazke.. je to jedno, vykurovanie elektrikou je cenovo zhruba narovnako s plynom, mozno trochu nevyhodnejsie. Pokial tu aj niekto nieco napise, tak to nema pre zadavatela ziadnu vypovednu hodnotu.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

ked je to porovnatelne, preco mame vsetci plyn?
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

všetci máme plyn ...
no ty si zatial najlepší.. )

nič v zlom, aj já mám plyn, ale "zablendovaný" v múre.....
0 0
petervi petervi

petervi je offline (nepripojený) petervi

bjuty smis Pozri príspevok
všetci máme plyn ...
no ty si zatial najlepší.. )

nič v zlom, aj já mám plyn, ale "zablendovaný" v múre.....
Mas plyn a dal si si TC alebo Elektrokotol? Pomaly zacinam chapat Tvoje zufale komentare
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

plyn mam aj ja - pri plote :-) ale dalej som nu nejak nedovolil ist. Podla mna technicke vyhody elektriky plyn nikdy neprekona a cena predpokladam z v horizonte par rokov bude rovnaka.
Ale to je mimo tejto temy, len tak na okraj
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

nie je tienik, ked mas cas napis
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

Neucenos Pozri príspevok
Vo veľkoodbere je to E 100 : P cca 65 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ak sa ti zdá zhruba 1 a 2/3 rovnaké = tvoj matematický problém)
no ja som nevedel ze kazdy kto ma elektriku kuri TC Tak potom ano.. elektrika je lepsia.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

bjuty smis Pozri príspevok
tomas hc :
Momentálne som niekde na 210kWh NT a 45kWh VT - mesačne - tam je bežná spotreba vrátane TÚV, 2 dospelé osoby.

a za toto platíš 146.-€ ??? to kde nakupuješ ? )
Čítaj to celé. Toto čo si "vypichol" je spotreba MIMO vykurovacej sezóny. Zálohové platby vypočítavajú z ročnej spotreby deleno 12 mesiacov a tam je logicky aj kúrenie...
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

tomas keby mas moznost teraz moznost pripojit plyn urobil by si to?
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

day Pozri príspevok
nie je tienik, ked mas cas napis
myslis konkretne vyhody elektrickeho kurenia?
Mozem skusit zhrnut co ma napada hned.
1) jedno meradlo energie - jeden pausalny poplatok
2) jedna revizia na vsetko
3) jednoducha instalacia (je to len par kablov naviac oproti normalnej instalacii, ktoru robis tak ci tak)
4) Vyssia a lahsie zabezpecitelna bezpecnost.
5) je to sice teoria - ale na % vacsia spolahlivost ako plyn (ohrozuje ma len vypadok jedneho zdroja)
6) Presna regulacia beruca do uvahy vsetky predstavitelne prevadzkove stavy, pretoze termostat moze riesit len jeden priestor bez vazby na cely dom.
7) Pri priaznivom zatepleni a dobrej volbe kurenia su naklady lepsie ako ako pri dvoch zdrojoch energie.
8) lokalne cista prevadzka - ludovo povedane nemas komin. A prevadzka elekrarne je vzdy ucinnejsia ako spalovanie hocicoho doma, takze je to aj ekologicke :-)
9) Pri rozumnej volbe vykurovacich telies a termostatu je vysokopravdepodobna bezudrzbovost systemu - je to natolko jednoduche ze sa nema fakt velmi co pokazit.

Ked ma este cosi napadne budem sem doplnat, ok?
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

len ked ti vypadne elektrika tak si celkovo nahraty, kdezto pri plyne sa da kurit bud, alebo. Tak isto varit. Ked vypadne plyn tak si kludne uvarim na dvojplatnicke a zakurim ohrievacom. Ten bod 5 by osm ako vyhodu moc nebral.. ostatok je OK. Pomaly zacnem lutovat ze som daval plyn
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať