Zavrieť

Porady

znizenie danoveho zakladu

Prosim Vas, poradite mi?
Je mozne znizit si danovy zaklad odkupenim kancelarskych pristrojov, stolika pod pocitac alebo inych veci suvisiacich s podnikamin od podnikatelov alebo aj nepodnikatelov tak, aby nemuseli platit dan z predaja takychto spotrebnych veci? Je mozne uplatnit tu oslobodenie od platenia dane pokial predajna cena nie je vyssia ako 5 nasobok ziv. minima?
Ak to tak nie je, aka suma sa tu da uplatnit, aby predavajuci namusel platit dan s prijmu?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petka24 je offline (nepripojený) petka24

    smeja :) petka24
    Pri nepodnikateľoch FO je to v podstate jedno, nezdaňujú príjem z predaja hnuteľných vecí. Ak sa jedná u podnikateľa FO a predá hnuteľnú vec, kt. má zaradenú v majetku, tak vystaví fa a normálne zdaní. Ak má hnuteľnú vec preradenú z podnikania do osobného vlastníctva, tak až po 5 rokoch je príjem z predaja hnuteľných vecí oslobodený. Do 5 rokov od preradenia z podnikania do osobného vlastníctva musí zdaniť.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Takže správne chápem, ak má nejaká FO - nepodnikateľ príjmy z predaj hnuteľných vecí sú oslobodené §9 ods.1 pism. d a §8 ods.1 pism. c sa týka len toho prípadu, keď bol predtým majetkom .

    A keby nepodnikateľ predal auto - je to jedno za akú sumu? Samozrejme, že by si mohol uplatniť výdavok jeho kupnu cenu. Ale ak by ho predaj za viac, nič nezdňuje?
    Naposledy upravil Lotarka : 06.02.06 at 13:34

    ini je offline (nepripojený) ini

    ini
    Lotarka
    Takže správne chápem, ak má nejaká FO - nepodnikateľ príjmy z predaj hnuteľných vecí sú oslobodené §9 ods.1 pism. d a §8 ods.1 pism. c sa týka len toho prípadu, keď bol predtým majetkom . A keby nepodnikateľ predal auto - je to jedno za akú sumu? Samozrejme, že by si mohol uplatniť výdavok jeho kupnu cenu. Ale ak by ho predaj za viac, nič nezdňuje?
    presne tak, ak mas prijmy a nie si podnikatel FO, je to oslobodene §9 ods.1 pism. d, cize ak to auto nemal v podnikani, nezdanujes nic a ani to neuvadzas v DP aj keby auto predal za hocikolko. Ked si vsak mala majetok zaradeny v majetku, prijmy zdanujes podla §8 ods. 1 c, pricom si k tomu mozes uplatnit vydaj podla §8 ods. 5 c, cize ZC.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Je to tu dosť jasné napísané, ale mám jednu otázku. Pod hnuteľnou vecou rozumieme teda všetko, čo sa dá chytiť? Alebo podľa čoho sa to posudzuje. Takže napr.fotoaparát sa tu tiež dá zaradiť a fyzická osoba-nepodnikateľ nezaplatí žiadnu daň.
    Dobre tomu rozumiem?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Kvetka, veď občan môže predávať svoj hnuteľný majetok za akúkoľvek cenu /ak to nemal pôvodne ako podnikateľ/.
    Veď ak predáš susedovi svoju sedačku, chladničku, a pod. tak to nehovoríš DÚ.

    A takisto môže svoj hnuteľný majetok predať nielen susedovi, ale aj podnikateľovi.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Muška ja tomu rozumiem, len ma zaujímalo či pod hnuteľnou vecou možeme rozumieť vážne hocičo.
    Ale ďakujem.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Kvetka, hocičo.

    Len samozrejme, že ak bude občan predávať výrobnú linku - tak to bude podozrivé. DU si môže občana /predávajúceho/ predvolať ak budú robiť kontrolu podnikateľovi /kupujúcemu/, aby občan podal vysvetlenie.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Tak to mi je jasné že by to bolo podozrivé s tou výrobnou linkou . Len sa mi to zdalo zaujímavé, lebo takto môže podnikateľ veľmi výhodne ponížiť zisk.

    znizenie danoveho zakladu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.