Zavrieť

Porady

invalidný dôchodca odvody

Dobré ránko prajem.

Prosím Vás, doniesol mi zamestnanec rozhodnutie zo sociálnej poisťovne rozhodnutie o uznaní invalidného dôchodku s poklesom pracovnej schopnosti o 45%. Je to aj so spätnou platnosťou. Aké odvody platí takýto zamestnanec a zamestnávatel za neho? A ako žiadať vrátenie zaplatených odvodov z predchádzajúcich miezd???

Ďakujem
Usporiadat
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

1236Lenca Pozri príspevok
Dobré ránko prajem.

Prosím Vás, doniesol mi zamestnanec rozhodnutie zo sociálnej poisťovne rozhodnutie o uznaní invalidného dôchodku s poklesom pracovnej schopnosti o 45%. Je to aj so spätnou platnosťou. Aké odvody platí takýto zamestnanec a zamestnávatel za neho? A ako žiadať vrátenie zaplatených odvodov z predchádzajúcich miezd???

Ďakujem
Do Soc. poisťovne platí poistné ako predtým, len do zdr. poisťovne platí zamestnanec 2% a zamestnávateľ 5 % -zníž. sadzbu. Spätne to vysporiada zdr. poisťovňa vrámci roč. zúčtovania ZP. Oznám zmenu do ZP a prilož kópiu rozhodnutia zo SP.
0 0
Radka08 Radka08

Radka08 je offline (nepripojený) Radka08

Mne sa stalo niečo podobné. V ZP mi povedali, že oni to v rámci RZ nevysporiadajú, že treba podať opravné výkazy a požiadať ich o vrátenie odvodov, ktoré boli zaplatené navyše...
0 0
Radka08 Radka08

Radka08 je offline (nepripojený) Radka08

keď to mám zle, tak potom to znamená chybu v mzdách - daňové odvody aj mzda vyplatená tomuto zamestnancovi. Daňové priznanie k DzP PO je už podané... asi by som si to hodila najradšej. Čo by sa stalo, ak by som tie výkazy opravila napr. až od roku 2012?
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Dobry den,
chcela by som si zalozit zivnost. Mam plny invalidny dochodok, nemam ziadny prijem, len som na rodicovskom prispevku. Pokles neschopnosti mam nad 75%.
Prosim vas ake odvody a kolko by som platila do socialnej poistovne a zdravotnej poistovne. Dakujem
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Dobry naozaj mi nevie nik poradit?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

majkaaa Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som si zalozit zivnost. Mam plny invalidny dochodok, nemam ziadny prijem, len som na rodicovskom prispevku. Pokles neschopnosti mam nad 75%.
Prosim vas ake odvody a kolko by som platila do socialnej poistovne a zdravotnej poistovne. Dakujem
Aký príjem = tržby si mala v roku 2011 ?

Výšku odvodov do zdr.poisťovne ti zdr.poisťovňa oznámila listom do 31. januára t.r.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

nemala som ziadne prijmi. Chcem si len zalozit zivnost, ale uvazujem co sa mi viac oplati, zalozit si zivnost, alebo spisat len dohodu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

majkaaa Pozri príspevok
nemala som ziadne prijmi. Chcem si len zalozit zivnost, ale uvazujem co sa mi viac oplati, zalozit si zivnost, alebo spisat len dohodu.
Prepáč, prvú vetu som neprečítala.
Do zdr.poisťovne do konca roku 2014 preddavky platiť nemusíš, môžeš si určiť VZ nula. Do SP (bez ohladu na to že si na rod.príspevku), odvody začneš platiť až v prípade, keď tvoj roční príjem prekročí 12-násobok min.vymer.základu.
Naposledy upravil veronikasad : 12.02.13 at 07:28
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

a to je jedno, ze mam praceneschopnost nad 70%, platila by som rovnako ako zdravy clovek? A kolko je to 12nasobok min. vymeriavacieh zakladu?
A jeby som pracovala na dohodu tak by som tiez musela odvadzat do zdravotnej a socialne poistovne?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majkaaa Pozri príspevok
a to je jedno, ze mam praceneschopnost nad 70%, platila by som rovnako ako zdravy clovek? A kolko je to 12nasobok min. vymeriavacieh zakladu?
A jeby som pracovala na dohodu tak by som tiez musela odvadzat do zdravotnej a socialne poistovne?
Do ZP by si platila odvody vo výške 7% ( polovičné oproti zdravému človeku ale prvý rok si môžeš dať nulové preddavky ) .
Čo sa týka SP, tak tam závisí od výšky príjmu či vznikne povinnosť platiť odvody alebo nie.

Ak by si pracovala na dohodu, tak by si z dohody odvádzala odvody do ZP a SP, od začiatku. A musela by si sa odhlásiť zo SP, z dôchodkového poistenia, ktoré teraz za teba platí štát.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

keby som napriklad mala rocny prijem 5000eur kolko by som za tento cely rok platila do SP a ZP ako zivnostnicka
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majkaaa Pozri príspevok
keby som napriklad mala rocny prijem 5000eur kolko by som za tento cely rok platila do SP a ZP ako zivnostnicka
Hm... za ktorý rok sa pýtaš. Lebo ak by si si dala tento rok nulové preddavky do ZP a v SP nemáš povinnosť platiť, tak by si za rok 2013 nezaplatila nič.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

no ale keby som si dala do ZP nulove preddavky a za rok 2013 by som mala prijem 5000eur tak kolko by som zaplatila do ZP. A preco do SP by som prvy rok nezaplatila nic?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majkaaa Pozri príspevok
no ale keby som si dala do ZP nulove preddavky a za rok 2013 by som mala prijem 5000eur tak kolko by som zaplatila do ZP. A preco do SP by som prvy rok nezaplatila nic?
Lebo je taký zákon, že sa platí až po prvom podaní DP aj to nemusí byť pravidlo ked sa nedosiahne príjem.
A koľko by si platila? Ktohovie všetko by záležalo nie len na príjme ale i na výdavkoch čo by si mala.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Ide o to, ze robim nejaku pracu a ide to cez ineho pana,cize z provizie co mi ma dat mi neda 100% ale odrata este z toho 19%dan, lebo na konci roka to on musi zdanit k svojim prijmom. Lebo mesacne mam tak okolo 400eur a z tohto mu musim dat este tych 19%. Tak preto som uvazovala zalozit si zivnost. Odpocitala by som si tam tych 40% potom nezdanitelnu cast a nemusela by som ziadne dane platit, ale zas ci sa to oplati kvoli tymto poplatkom do ZP a SP
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majkaaa Pozri príspevok
Ide o to, ze robim nejaku pracu a ide to cez ineho pana,cize z provizie co mi ma dat mi neda 100% ale odrata este z toho 19%dan, lebo na konci roka to on musi zdanit k svojim prijmom. Lebo mesacne mam tak okolo 400eur a z tohto mu musim dat este tych 19%. Tak preto som uvazovala zalozit si zivnost. Odpocitala by som si tam tych 40% potom nezdanitelnu cast a nemusela by som ziadne dane platit, ale zas ci sa to oplati kvoli tymto poplatkom do ZP a SP
Určite sa oplatí živnosť pre teba. Lebo z dohody sa hned platia odvody, a zo živnosti ti môžu výjsť nižšie , a kým neplatíš do SP zo živnosti tak by som neuvažovala nad dohodou.
A minimálne do 1.7.2014 odvody do SP platiť nebudeš.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

ale podla teba sa oplati otvorit si zivnost, alebo to davat cez pana a jemu platit len dan tych 19% z toho co mi dava.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

a este jedna vec. Ked ten pan ma zivnost, plati si odvody aj dan. Mne by mal dat napr. 400eur za mesiac. Ako mam vyratat tych 19%. Mam to ratat takto:
400-160(40% pausalnych vydavkov co si on moze odratat) sa rovna 240 a z tychto 240 mu zaplatit 19% dan. Cize konecny dosledok by bol nie z 400eur platit 19% dan ale z 240eur. Alebo rovno z tych 400eur platit tych 19%dan
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majkaaa Pozri príspevok
ale podla teba sa oplati otvorit si zivnost, alebo to davat cez pana a jemu platit len dan tych 19% z toho co mi dava.
Určite živnosť zatial, nevýjdú Ti také náklady a dane ako platíš teraz tomu pánovi.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

a keby som napr po roku a pol zrusila zivnost tak potom do SP by som aj tak nic neplatila?
Prosim ta este sa pozri na spravu co som napisala pred chvilkou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať