Zavrieť

Porady

invalidný dôchodca odvody

Dobré ránko prajem.

Prosím Vás, doniesol mi zamestnanec rozhodnutie zo sociálnej poisťovne rozhodnutie o uznaní invalidného dôchodku s poklesom pracovnej schopnosti o 45%. Je to aj so spätnou platnosťou. Aké odvody platí takýto zamestnanec a zamestnávatel za neho? A ako žiadať vrátenie zaplatených odvodov z predchádzajúcich miezd???

Ďakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majkaaa Pozri príspevok
a keby som napr po roku a pol zrusila zivnost tak potom do SP by som aj tak nic neplatila?
Prosim ta este sa pozri na spravu co som napisala pred chvilkou.
Nie neplatila by si nič ak by si zrušila živnosť.

No a ty jemu musíš zo 400e platiť daň, resp. podla dohody.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

no lebo je to akoze jeho prijem cize sme sa tak dohodli, ze mu budem platit dan aby on to neplatil zo svojho, ale teraz ma napadlo, ze on si z tych mojich 400eur moze odratat pausalne vydavky, nie, cize by som nemala plati z tych 400eur ale len z tych 240, nie?
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

alebo ako to maju zivnostici s danami?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majkaaa Pozri príspevok
no lebo je to akoze jeho prijem cize sme sa tak dohodli, ze mu budem platit dan aby on to neplatil zo svojho, ale teraz ma napadlo, ze on si z tych mojich 400eur moze odratat pausalne vydavky, nie, cize by som nemala plati z tych 400eur ale len z tych 240, nie?
Hm... ale on platí iste odvody do SP a ZP, takže on nebude na svoj úkor si zvyšovať svoj príjem a potom aj mať možnosť, že bude platiť vyššie ako minimálne odvody.
Preto z tej celej sumy.

Ak si založíš živnosť ty, tak použiješ paušal, použiješ NCZD a nevýjde Ti platiť žiadna daň pri tom príjme čo si hovorila.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

a keby si mo mohla vyratat. Keby som mala prijem za rok 2013 napr. 5000eur. Kolko by som platila v roku 2014 do ZP a socialnej pistovne, keby som uz musela platievat. Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majkaaa Pozri príspevok
a keby si mo mohla vyratat. Keby som mala prijem za rok 2013 napr. 5000eur. Kolko by som platila v roku 2014 do ZP a socialnej pistovne, keby som uz musela platievat. Dakujem
minimálne výšky odvodov za rok 2014 ešte nevieme nakoľko je len začiatok roka 2013. Do júla 2014 by si neplatila nič, potom by ti vyšlo povinne platiť odvody do SP zrejme a do ZP v minimálnej výške. A ešte by si mala cca nedoplatok za rok 2013 do ZP. Ale iste by to nebolo za rok 2013 viac ako 55,02 eur mesačne. Teraz by si platila daň tomu pánovi 76 eur. Takže tak či tak by si bola v zisku .. minimálne do 30.6.2014 ak si otvoríš živnosť.
Mimochodom to čo s tým pánom ste dohodnutý je čierna práca.
1 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

ja viem preto by som to teraz z oficianila. Ale ved neni to taka katastrofa, lebo za tie peniaze odvadza dan aj bude do socialnej poistovne aj ZP. A preco viac ako 55,02 by som neplatila?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

majkaaa Pozri príspevok
ja viem preto by som to teraz z oficianila. Ale ved neni to taka katastrofa, lebo za tie peniaze odvadza dan aj bude do socialnej poistovne aj ZP. A preco viac ako 55,02 by som neplatila?
Lebo 55,02 eur sú minimálne odvody do ZP za rok 2013. A pri tom príjme čo si uviedla by Ti viac nevyšlo. Takže ak to zoficiálniš tak tebe ostane o 20 eur mesačne viac vo vrecku.

Opravím sa , kedže som si uvedomila, že ty si invalidná .. tak tvoje odvody do ZP by boli maximálne vo výške 27,51 eur mesačne.
Naposledy upravil Xanti : 12.02.13 at 10:01
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

a kolko ma zivnostnik pausalne vydavky pri podavani dane. 40%
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať