Zavrieť

Porady

Znovu založenie živnosti - odvody

Dobrý deň Poraďáci Poprosím vás o radu.

Od roku 2006 až 2011 som bol živnostníkom (SZČO). Dňa 01.10.2011 som živnosť zrušil a prihlásil som sa na Úrad práce. Odvody do Sociálnej poisťovne som platil od 01.07.2011 do 30.09.2011. Príjem za rok 2011 som mal cca 8000 eur. Dnes som požiadal Daňový úrad o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za zdaňovacie obdobie 2011,
tj. podanie daňového priznania sa mi predlžuje do 30. 06. 2012. Rozhodol som sa ale znovu založiť živnosť a to od 20.03.2012. Moja otázka znie:

Budem musieť platiť odvody do Sociálnej poisťovne ihneď po založení novej živnosti, alebo len od októbra 2012? Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Hned po založení , nakoľko pred skončením si bol platcom odvodov. A do 30.6.2012 sa platí na základe DP roku 2010

    ady66 je offline (nepripojený) ady66

    ady66
    Rozumiem. Vzhľadom na skutočnosť, že som požiadal o predĺžení podanie daňového priznania za rok 2011 do 30.06.2012, mohol by som sa od 1-ho júla do 30. septembra odhlásiť sa zo Sociálnej poisťovne a neplatiť odvody v mesiacoch júl, august a september? Povinnosť platiť by som mal len od 1. októbra 2012. Dá sa to podľa Vás?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    V podstate podľa mňa áno,
    lebo od 1.7.2012 resp. 1.10.2012 sa platby rátajú z DP 2011. A kedže DP podáš neskôr....
    No asi by som napísala na tvojom mieste dotaz na ústredie SP.

    ady66 je offline (nepripojený) ady66

    ady66
    Bol som sa opýtať v SP a povedali mi, že budem musieť platiť aj za júl, august a september na základe daňové priznania z roku 2010. Že bol prijatý nejaký nový zákon s platnosťou od 2012.

    Znovu založenie živnosti - odvody

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.