Zavrieť

Porady

Papierovačky pri zbúraní domu - ako na to v tomto prípade

Prosím o Vašu pomoc a názory!
S priateľom sme vlani kúpili pozemok, na ktorom "stojí" stará stavba. Stojí iba v úvodzovkach, lebo steny už boli veľmi labilné, niektoré praskali, dokonca padali. Tak sme tie najnebezpečnejšie steny a strechu odbúrali. Drevo a tehly sme si odložili: tehly sa ešte dajú znovu použiť a drevom sa dá kúriť. Zatiaľ sme búracie povolenie nevybavili. Jedným dôvodom bolo, že v kúpnej zmluve stavba nie je vôbec spomenutá. Na základe kúpnej zmluvy sme kúpili zastavané plochy a nádvoria. Stavba nie je spomenutá. Tak som najprv myslela, že dom zbúrame bez povolenia, aj tak nefiguruje v zmluve. Pozemok je evidovaný ako parcela E, takže stavebný úrad má podľa mňa iba staré informácie o pozemku. Teoreticky by sa asi dalo povedať, že stavba už na pozeku nebola, keď sme ho kúpili (preto nie je v zmluve).
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti sme zabudli podať. Tak obecný úrad poslal rozhodnutie a poštovnú poukážku na daň z nehnuteľnosti bývalému majiteľovi pozemku. Dnes som daň v ich mene zaplatila, ale daň sa skladala z dvoch častí: z dani z pozemku a aj zo stavieb
Čo by ste teraz robili? Mám podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti na základe kúpnej zmluvy, teda uviesť iba pozemok, alebo na základe rozhodnutia, ktoré z obecného úradu dostal bývalý majiteľ pozemku (pozemok+stavba)?
Chcem sa spýtať, ako máme postupovať. Aký je postup, ako sa požiada o búracie povolenie? Ak má niekto vypracovaný technologický opis prác, bolo dobré, keby mi ho poslal. Koľko stojí povolenie a s ním spojené papierovačky?
Budem rada za každú odpoveď. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bystrá je offline (nepripojený) bystrá

    bystrá
    Musíš rozlišovať medzi LV na stavbu a na pozemok.

    bystrá je offline (nepripojený) bystrá

    bystrá
    Áno, stavba by mala byť na LV osobitne uvedená. Veľa starých domov nemá LV, aj keď majú súpisné číslo a na katastrálnej mape sú zakreslené. Ak nie je na nejakom nápadnom mieste, najrozumnejšie je ho postupne rozobrať a tváriť sa že tam nebol.

    fetya je offline (nepripojený) fetya

    fetya
    treba si pozriet LV a katastralnu mapu, to mozes aj na katasterportal.sk. Ked na mape nie je zakreslene nic, tak stavba neexistuje, a potom nie je potrebne platit dan. Teoreticky obecny urad pracuje podla kat. mapy, podla stavu k 1.1., ale som uz stretol s tym, ze pracovali podla niekolko rokov stareho, a potom bolo treba reklamovat. Najprv zistit toto, a potom pokracovat.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Ak nehnuteľnosť je v takom stave, že ohrozuje okoloidúcich, nahlym zosuvom, spadnutím a p.,

    potom je POVINNOSŤ vlastníka, ju ODSTRÁNIŤ na vlastne náklady.

    Inak bude čeliť žalobe za verejné ohrozenie.

    bystrá je offline (nepripojený) bystrá

    bystrá
    Ak od stavby neexistuje list vlastníctva, budete mať problém vybaviť aj povolenie na zbúranie. Najlepšie by bolo stavbu nenápadne zlikvidovať a potom na obecnom úrade uviesť že stavba neexistuje a žiadať o zmenu.

    m.b. je offline (nepripojený) m.b.

    m.b.
    Dakujem za odpovede. Bystra, presne to som myslela aj ja. List vlastnictva existuje, lenze parcela je evicovana ako E. Ako viem to znamena tolko, ze udaje su stare a nie su aktualizovane, ale LV existuje.

    m.b. je offline (nepripojený) m.b.

    m.b.
    Lenze neviem, ci sa to takto da. Dalo by sa to takto: 1. likvidujeme stavbu, 2. na obecnom urade opravime evidenciu, 3. nechame si zamerat pozemok geodetom (potom uz pozemok bude evidovany na parcele C)?

    m.b. je offline (nepripojený) m.b.

    m.b.
    No super, konecne to asi zacnem chapat Takze mala by som mat 2 LV, zvlast na pozemok a na stavu? To som teda nevedela. My mame iba na pozemok.

    Papierovačky pri zbúraní domu - ako na to v tomto prípade

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.