Zavrieť

Porady

Mínus na BU ?

Podnikateľka si zmluvne s bankou vybavila na podnikateľ.účte možnosť ísť do mínusu 50000,- Sk. Nemáte niekto skúsenosť s takýmto niečím ?Môžem normálne účtovať v PD mínusovú banku ? Ja si myslím že môžem.Mám pravdu ? Ďakujem.
Edita
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Wibko
    Podnikateľka si zmluvne s bankou vybavila na podnikateľ.účte možnosť ísť do mínusu 50000,- Sk. Nemáte niekto skúsenosť s takýmto niečím ?Môžem normálne účtovať v PD mínusovú banku ? Ja si myslím že môžem.Mám pravdu ? Ďakujem.
    Edita
    Tu sa určite jedná o kontokorentný/ alebo kontokredit/ úver , účtuješ podľa výpisu aj napriek tomu , že máš mínusový zostatok . Mínusový zostatok Ti musí sedieť s BV .

    mery356 je offline (nepripojený) mery356

    mery356
    Ide o kontokorentný úver ja som mala tento prípad minulý rok. Zostatok ti musí sedieť so zostatkom na výpise z banky ak je ten v mínuse tak musíš mať mínus aj v účtovníctve (peňažnom denníku - Banka).

    pongo je offline (nepripojený) pongo

    pongo
    Ja účtujem o kontokorente aj v podvojnom účt., je to v poriadku, zostatok musí byť mínusový.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    pongo
    Ja účtujem o kontokorente aj v podvojnom účt., je to v poriadku, zostatok musí byť mínusový.
    Len na doplnenie - mínusové zostatky kontokoretných a iných bankových účtov s povoleným mínusovým zostatkom sa ku dňu uzávierky v súvahe uvádzajú na r. 114 medzi krátkodobé bankové úvery, v JÚ vo výkaze o majetku na r. 18 - úvery.

    monspa je offline (nepripojený) monspa

    monspa
    To znamená, že ku koncu roka v JÚ dám do výkazu o majetku a záväzkoch riadok účty v bankách 0,- Sk a na r. 18 sumu, ktorú sme "dlžni" banke?

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Tak nejak, len este treba dat pozor, ci nemas viac uctov, v tom pripade das plusove zostatky do majetku (ucty v bankach) a minusove do zavazkov (uvery)

    libus72 je offline (nepripojený) libus72

    libus72
    andrej_rv
    Len na doplnenie - mínusové zostatky kontokoretných a iných bankových účtov s povoleným mínusovým zostatkom sa ku dňu uzávierky v súvahe uvádzajú na r. 114 medzi krátkodobé bankové úvery, v JÚ vo výkaze o majetku na r. 18 - úvery.
    Nechápem, aj ja mám ku dňu 30.6 na BU mínusový zostatok, lebo máme kontokorent, ste písali všetci že to je ok...ale ako potom mám dať v súvahe na r. 114 KD BÚv ten mínusový zostatok keď o kontokorente neúčtujem, inak by som nemala na bankovom účte mínus??? a potrebujem teraz zostaviť súvahu k 30.6.2006,zatiaľ mi to vyhadzuje na r. 058 - účty v bankách mínusový zostatok, to je v poriadku? môže tak byť v Súvahe mínus alebo mám nejako zaúčtovať ten kontokorent a potom bude na účte plus a r. 114 bude vyplnený? ak áno ako sa to potom zaúčtuje v PÚ???
    prosím o pomoc, musím odovzdať súvahu aj VZaS do konca mesiaca!!!!
    Ďakujeeem

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    elPi
    Interným dokladom preúčtuješ mínusový zostatok z 221 na 231.
    Vsjo.
    Tiež tak robím, soft mi nevezme do závierky mínus v banke (ani v pokladni).

    libus72 je offline (nepripojený) libus72

    libus72
    Paula
    Tiež tak robím, soft mi nevezme do závierky mínus v banke (ani v pokladni).
    A to iba tak? zostatok čo je v banke mínus 30tis. preúčtujem s plusom na 221/231? a to je všetko? a kedy to mám robiť? iba vtedy keď k danému dátumu potrebujem zostaviť súvahu a na účte je mínus? alebo nejako pravidelnejšie???lebo predtým moja predchodkyňa vôbec o tom neúčtovala na 231, ani keď sme získali ten kontokorent....
    Naposledy upravil libus72 : 26.07.06 at 05:47

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Áno, iba tak. Ja to robím len k dátumu uzávierky, resp. mesačne, ak je na konci mesiaca stav banky mínusový. A keď sa vrátim do plusu, zaúčtujem pôvodný zápis opačne.
    Samotné získanie kontokorentu, (vlastne prísľub, či možnosť čerpať KTK úver) nie je predmetom účtovania. Dúležitý je ten stav na bankovom účte a moment, kedy Vás vlastne banka začína úverovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.