Zavrieť

Porady

Termín splatnosti

Ahojte všetci,
prosím Vás o radu: Keď termín splatnosti je do osmeho dňa nasledújúceho kalendárneho mesiaca, uhradila som to 8. to znamená že je to zaplatené po termíne splatnosti? Keď 8. vychádza sobota-nedeľa a uhradím to 9. je to tiež po termíne splatnosti?

Ďakujem za odpovede. Pekný večer
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    spring
    Ahojte všetci,
    prosím Vás o radu: Keď termín splatnosti je do osmeho dňa nasledújúceho kalendárneho mesiaca, uhradila som to 8. to znamená že je to zaplatené po termíne splatnosti? Keď 8. vychádza sobota-nedeľa a uhradím to 9. je to tiež po termíne splatnosti?

    Ďakujem za odpovede. Pekný večer
    Áno termín splatnosti je vrátane 8. Ak deň splatnosti pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, je úhrada v najbližší nasledujúci pracovný deň v termíne splatnosti.

    clovek je offline (nepripojený) clovek

    clovek
    evina
    Áno termín splatnosti je vrátane 8. Ak deň splatnosti pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, je úhrada v najbližší nasledujúci pracovný deň v termíne splatnosti.
    rozumiem správne, že termin splatnosti nie je deň odoslania platby, ale deň kedy sa platba pripíše na učet komu platím?

    spring je offline (nepripojený) spring

    spring
    clovek
    rozumiem správne, že termin splatnosti nie je deň odoslania platby, ale deň kedy sa platba pripíše na učet komu platím?

    No myslela som si že keď úhrada z môjho účtu odišla 8 tak to je aj termín splatnosti. Alebo nie?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    clovek
    rozumiem správne, že termin splatnosti nie je deň odoslania platby, ale deň kedy sa platba pripíše na učet komu platím?
    Nie nerozumieš správne :
    § 60 o správe daní a poplatkov:
    1/ Za deň platby sa považuje
    a) pri bezhotovostných prevodoch z účtu v banke deň, kedy bolo uskutočnené odpísanie z účtu daňového subjektu,
    b) pri platbách v hotovosti deň, kedy banka, pošta alebo iná oprávnená osoba hotovosť prijala alebo prevzala.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    spring
    No myslela som si že keď úhrada z môjho účtu odišla 8 tak to je aj termín splatnosti. Alebo nie?
    Áno ak Ti platba oddíde z účtu v deň splatnosti, t.j. 8 je to o.k. Viď citovaný paragraf vyššie

    spring je offline (nepripojený) spring

    spring
    evina
    Áno ak Ti platba oddíde z účtu v deň splatnosti, t.j. 8 je to o.k. Viď citovaný paragraf vyššie
    Odľahlo mi, nemám ešte dobre všetko preštudované . je toho toľko veľa čo musí účtovník vedieť. Som začiatočník takže ďakujem za všetky rady a za poradu.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    spring
    Odľahlo mi, nemám ešte dobre všetko preštudované . je toho toľko veľa čo musí účtovník vedieť. Som začiatočník takže ďakujem za všetky rady a za poradu.
    O.k. študuj ďalej

    clovek je offline (nepripojený) clovek

    clovek
    evina
    Nie nerozumieš správne :
    § 60 o správe daní a poplatkov:
    1/ Za deň platby sa považuje
    a) pri bezhotovostných prevodoch z účtu v banke deň, kedy bolo uskutočnené odpísanie z účtu daňového subjektu,
    b) pri platbách v hotovosti deň, kedy banka, pošta alebo iná oprávnená osoba hotovosť prijala alebo prevzala.
    Dakujem za paragraf. Ja som vychadzal z praxe, kedy ma stavebna spor. aj tatrabanka penalizovali za neskoru platbu aj ked platba odisla z mojho uctu v den splatnosti. Ci to som uz niekde inde? a tu ten paragraf neplati?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    clovek
    Dakujem za paragraf. Ja som vychadzal z praxe, kedy ma stavebna spor. aj tatrabanka penalizovali za neskoru platbu aj ked platba odisla z mojho uctu v den splatnosti. Ci to som uz niekde inde? a tu ten paragraf neplati?
    No v tomto prípade je rozhodujúca pravdepodobne zmluva medzi Vami.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    clovek
    Dakujem za paragraf. Ja som vychadzal z praxe, kedy ma stavebna spor. aj tatrabanka penalizovali za neskoru platbu aj ked platba odisla z mojho uctu v den splatnosti. Ci to som uz niekde inde? a tu ten paragraf neplati?
    poniektoré subjekty si dajú do zmluvy alebo do všeobecných obchodných podmienok ustanovenie, že za úhradu sa bude považovať den pripísania peňažných prostriedkov na účet dodávateľa.
    A ak takú zmluvu podpíšeš, platí zmluva.

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Lida
    poniektoré subjekty si dajú do zmluvy alebo do všeobecných obchodných podmienok ustanovenie, že za úhradu sa bude považovať den pripísania peňažných prostriedkov na účet dodávateľa.
    A ak takú zmluvu podpíšeš, platí zmluva.
    Nie je to v zmluve ale v Obchodnom zákonníku §339 ods2
    § 339

    (1) Peňažný záväzok možno tiež platiť v banke veriteľa v prospech jeho účtu, ak to nie je v rozpore s platobnými podmienkami dojednanými medzi stranami.
    (2) Peňažný záväzok platený prostredníctvom banky je splnený pripísaním platenej sumy na účet veriteľa v jeho banke. Ak sa peňažný záväzok platí prostredníctvom pošty, je splnený vyplatením sumy veriteľovi.

    Vždy treba rozlišovať komu sa platí a podľa toho sa určuje ktorý deń je deň splatnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.