Zavrieť

Porady

Zrušiteľné zrieknutie sa dedičského podielu

Máme dedičské konanie na obzore Predmet je dom. Otec žije a chceme aby tam zostal bývať bezo zmeny, nie však úplne všetcia. Mám v úmysle "zrušiteľne sa zriecť " svojho podielu v prospech sestry. Ona za to nechá otca bývať v dome a nebude pýtať vyplácať svoj podiel po matke už teraz. Ona sa zaviaže aj k tomu, že sa bude správať "ako keby nemala žiadny podiel v dome" /nebude predávať a manipulovať a ani vstupovať bez dovolenia/ Zároveň chcem uviesť že v prípade že by nedodržala tieto záväzky súhlasí, že sa budem domáhať vrátenia svojho podielu súdnou cestou. Musí mi notár toto na moju žiadosť napísať do zápisnice? Je to právne v poriadku? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Tak čo riešiš?
    Ved tvojmu otcovi patrí polovica.

    Dedí sa mamkina polovica a ste tam 4 dediči. Otec a vy tri deti.
    Takže pri dedičskom konaní zapíše notára každému z detí jeho podiel na dome tj. celkový podiel 1/8 pre každé dieťa... a otec bude mať napísané na svojom mene 5/8mín ... Neocitne sa na cudzom a bude väčšinový vlastník.

    Ty sa nemusíš ničoho vzdávať, ak sa dohodnete u notára že svoj podiel prenecháš sestre, kde máš záruku že ona Ti svoj podiel prenechá pri dedičstve po otcovi?

    TUším si sa zamotal a riadne. Nechajte si zapísať zákonný podiel na dome, tj. tú 1/8 .. nikto z jej dielom hýbať nebude, či už o 10 rokov alebo o rok .. stále bude mať na dome tú 1/8 minu ...

    Čomu môže neveriť, bez jej súhlasu sa dom nepredá, bez jej súhlasu sa nedá nič urobiť ak má podiel na dome. Určite by som sa nevzdávala dedičstva v prospech jej. Ved potom by mala nárok na 2/8 z domu.
    Tak isto ako vy nemôžete predať dom bez jej súhladu, tak ani ona nemôže predať dom bez súhlasu ostatných vlastníkov. Nechápem fakt nechápem čo riešite.
    Naposledy upravil Xanti : 15.03.12 at 07:49

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    jano.stary Pozri príspevok
    Máme dedičské konanie na obzore Predmet je dom. Otec žije a chceme aby tam zostal bývať bezo zmeny, nie však úplne všetcia. Mám v úmysle "zrušiteľne sa zriecť " svojho podielu v prospech sestry. Ona za to nechá otca bývať v dome a nebude pýtať vyplácať svoj podiel po matke už teraz. Ona sa zaviaže aj k tomu, že sa bude správať "ako keby nemala žiadny podiel v dome" /nebude predávať a manipulovať a ani vstupovať bez dovolenia/ Zároveň chcem uviesť že v prípade že by nedodržala tieto záväzky súhlasí, že sa budem domáhať vrátenia svojho podielu súdnou cestou. Musí mi notár toto na moju žiadosť napísať do zápisnice? Je to právne v poriadku? dakujem
    No tak sa ničoho nezriekaj. A po zdedení podielu, môžeš tento darovať alebo predať za podmienok ako si sám určíš.
    Ak sa toho zriekneš, tak sa to už nedá odvolať.

    Občiansky zákonník.
    § 466

    K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.

    § 467

    Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ale existuje aj možnosť pri dedičskom konaní uzavrieť dohodu ... a tam sa dohodnete, čo a ako, čo komu pripadne, prípadne aj podmienky ... Však ak sa dohodnete - notár vám to spraví (a aj poradí v právnych veciach).
    Vaše želanie mu bude rozkazom

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No mne sa to nevidí ani trošku v poriadku.
    Dom patril do BSM tvojich rodičov? Alebo bol výlučným vlastníctvom tvojej matky?

    A neodporuje to trošku logike? Že ty sa vzdáš svojho podielu v prospech sestry,
    ktorá má záujem o vyplatenie? Ved tým pádom má nárok na vyplatenie oboch podielov tvojho aj jej, ked sa vzdáš v jej prospech.

    jano.stary je offline (nepripojený) jano.stary

    jano.stary
    ano bolo to BSM , teraz sa dedi iba po mamicke

    sestra chce mat len "istotu" ze ak raz otec odide, ze dostane svoj diel... iny motiv v tom nie je a ona pocita s tym, ze nebude s tym dielom za jeho zivota nijako hybat, ja svoj diel potom tiez dostanem z otcovej casti, on to len teraz nechce vsetko prepisovat na deti s cim suhlasim, vsak by sa ocitol v "cudzom"

    cize sme traja a nakoniec dostaneme kazdy tretinu len mne staci na to "cestne slovo" ale ona nikomu neveri a iba robi problemy, chce mat "istotu" uz teraz, ja viem je divna

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Katy a R Pozri príspevok
    Ale existuje aj možnosť pri dedičskom konaní uzavrieť dohodu ... a tam sa dohodnete, čo a ako, čo komu pripadne, prípadne aj podmienky ... Však ak sa dohodnete - notár vám to spraví (a aj poradí v právnych veciach).
    Vaše želanie mu bude rozkazom
    A myslíš, že po roku takú dohodu možno zrušiť? Teda pokiaľ sa týka dedičských podielov?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Dohodnú si podmienky - že čo napr - v prípade predaja, v prípade prenájmu, v prípade že ustupujúci spoludedič prejaví záujem o užívanie .. tých prípadov môže byť bárskoľko .. aj či sa to vzťahuje na nástupcov .. A platí, dokedy sa nedohodnú inak.
    - inak čerpám z nášho prípadu DK .. ale dohoda znamená - že sa naozaj treba dohodnúť

    Naposledy upravil Katy a R : 15.03.12 at 21:01

    Zrušiteľné zrieknutie sa dedičského podielu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.