Zavrieť

Porady

budova v OV a nájom

Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať či môže SZČO odpisovať budovu, ktorú má v OV/nie ne firmu/ a ktorú prenajíma.Je to niečo ako menšia výrobná hala.Vďaka za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Musí ju zaradiť do obchodného majektu a správne oceniť. Potom si môže uplatňovať daňové odpisy. Počet rokov odpisovania záleží od toho koľko rokov už budovu vlastní. Odpisová doba u bodovy je 20 rokov a od tejto doby sa odráta počet rokov od nadobudnutia budovy. Pri rovnomernom odpisovaní bude ročný odpis vo výške 1/20 zo vstupnej ceny. Vstupná cena sa určí v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehntueľnosti.

    anicka29 je offline (nepripojený) anicka29

    normálna baba.ktorá sa chce učiť od skúsenejších ...viac anicka29
    Tiež som toho názoru, ale dnes ma trochu poplieti s tým názorom, že môže odpisovať aj FO nepodnikateľ/pokiaľ budovu prenajíma/.Budovami som sa nikdy nezaoberala.Ale ako mám chápať §24 DNP prvú vetu ? Okrem tých 500 EUR si asi nemôže odrátať z prijmu za prenájom aj 40% ? To platí asi iba pri bytoch kde sa platia energie? Či ?

    Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

    Lubo44
    Áno aj FO nepodnikateľ môže pri nájme uplatňovať skutočné výdavky (energie, odpisy, opravy, správu, údržbu a pod.) alebo môže využiť paušálne výdavky vo výške 40% z príjmu z prenájmu. Ak sa rozhodne využiť skutočné výdavky, musí viesť evidenciu o príjmoch a výdavkoch (§6, ods. 11)

    anicka29 je offline (nepripojený) anicka29

    normálna baba.ktorá sa chce učiť od skúsenejších ...viac anicka29
    Mohol by si uplatniť tých 40% aj pri budove/výrobnej hale/, ktorú dal do prenájmu jednej firme? Firma mu platí iba nájomné a FO platí iba ročne daň z nehnuteľnosti/energie si určite dáva do nákladov firma čo ju má v prenájme/.Aj daň si môže uplatniť ako výdavok či by to bolo v tých 40% ? A ešte mám otázku: môže robiť odpisy zo znaleckého posudku budovy? VEĽMI PEKNE TI ĎAKUJEM ZA RADY.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    alebo paušál alebo skutočné výdavky......
    a či zo znaleckého posudku ? ako si nadobudol nehnuteľnosť a kedy?

    anicka29 je offline (nepripojený) anicka29

    normálna baba.ktorá sa chce učiť od skúsenejších ...viac anicka29
    Budova bola kúpena zhruba pred 10 rokmi z konkurzného konania.Viem že za ňu dal zhruba 400 000 SK, len neviem či mal aj kupno predajnu zmluvu alebo nie.Ani neviem z akeho dôvodu si daval robiť znalecký posudok.Podľa ZP je cena značne vyššia tak sa pýtal či môže robiť odpisy zo znaleckého posudku.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    anicka29 Pozri príspevok
    Budova bola kúpena zhruba pred 10 rokmi z konkurzného konania.Viem že za ňu dal zhruba 400 000 SK, len neviem či mal aj kupno predajnu zmluvu alebo nie.Ani neviem z akeho dôvodu si daval robiť znalecký posudok.Podľa ZP je cena značne vyššia tak sa pýtal či môže robiť odpisy zo znaleckého posudku.
    v žiadnom prípade ZP.....
    budeš odpisovať budovu v 10. či 11. roku odpisovania......(zhruba 1/20 t.j. 20 000 SK, t.j.663.87.€)

    anicka29 je offline (nepripojený) anicka29

    normálna baba.ktorá sa chce učiť od skúsenejších ...viac anicka29
    Takže od 11. do 20. rokov cca 9 rokov po 663,87 EUR ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.