Zavrieť

Porady

Existuje Zákon o technickom preukaze?

Anketa: Čo si myslíte o nedefinovaných pojmoch v zákonoch?

Počet hlasujúcich
1. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • absurdné a taký zákon nesmie byť platný

    0 0%
  • sú prípustné isté logicky podložené odchýlky

    0 0%
  • niekde taký výraz musí byť definovaný

    0 0%
  • nestarám sa, aj tak to nepomôže

    1 100.00%
Mňa by zaujímalo, podľa akého zákona je vydávaný TP. Malo by to byť podľa 8/2009 o cestnej premávke... Ale nič relevantné som k tomu nenašiel. Napríklad údaje čo má/musí obsahovať. Je teda TP samozvaným kráľom bez korunovácie?

Jedná sa mi o konkrétne položky a právne nedefinované pojmy: TP uvádza napr. hmotnosti - na nápravu max., ale nie max. prípustnú hmotnosť, za ktorej prekročenie dostanete pokutu. Zákon č. 8/2009 hovorí o jedinej max. prípustnej hmotnosti pre skupinu B, a to je 3500 kg (par 71/1,a,b). Pokuta ze prekročenie zaťaženia prívesného vozíka by teda z právnej strany mala byť právne neplatným aktom, pretože k prekročeniu TEJTO hmotnosti nedošlo.
Hmotnosť predsa môže byť napr. prípustná, pohotovostná a ktovie ešte aká. Dôležité však je, že zákon nemôže pracovať s vágnymi (zavádzajúcimi) pojmami, alebo spoliehať sa na to že význam sa dá predpokladať. To by sme naozaj boli ešte v stredoveku... Alebo inak povedné - v znení Ústavy SR je takýto zákon zneužiteľný na diskrimináciu a nejednotný netransparentný výklad...

Takže situácia je na slovensku asi taká, akoby ste šli autom niekde po transylvánii a polnoci vás zastavil a pokutoval policajt za to, že nemáte nejaký preukaz, o ktorom ste ani netušili. A na otázku podľa akého zákona je tento preukaz vydávaný vám policajt odpovie, že podľa žiadneho ale podľa policajného zvyku... :-) strašidelné, nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Vlastak je offline (nepripojený) Vlastak

    Vlastak
    Je to Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 169/2010 o osvedčení oevidencii časť I, osvedčení o evidencii časť II a o technickom osvedčení vozidla
    Ďakujem za promptnú pomoc. Pozriem sa na obsah. Le ma trošku zaráže že človek nemá možnosť prehľadnosti, a pomôže až naozaj fundovaná rada. ešte raz "dík".

    Existuje Zákon o technickom preukaze?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.