Zavrieť

Porady

účtovanie phm

Dobrý deň,
potrebovala by som radu,
robím mužovi DP a paušálne mu vychádza veľmi vysoká daň, takže idem hľadať náklady kde sa dá, auto sme dali v júni na IČO ale bločky akosi postrácal, kolega mu povedal, že si môže napísať cestáky a podľa toho, podľa kilometrov, si odrátať 80%, čo by vyšlo dobre kedže, bol v Slovinsku aj Belgicku, a ešte by som sa chcela opýtať, ako je to so stravným, môže si odpísať na každý deň aj stravné aj keď nemáme bločky?
Ďakujem za rady.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak je auto vložené do obchodného majetku, firma nevedie evidenciu jázd, uplatňuje si 80 % spotrebu PHM na základe dokladu o nákupe.
0 0
trinityy trinityy

trinityy je offline (nepripojený) trinityy

Ahoj Veronikasad,
trošku tomu nechápem, môžem odpísať 80% z bločkov od benzínu?
Ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

trinityy Pozri príspevok
Ahoj Veronikasad,
trošku tomu nechápem, môžem odpísať 80% z bločkov od benzínu?
Ďakujem
Veď si písala, že nemáš bločky na nákup PHM. Alebo som tvoj príspevok zle pochopila a pýtala si sa na "bločky" z nákupu stravy ? Ak bol na pracovnej ceste, má nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách.
0 0
trinityy trinityy

trinityy je offline (nepripojený) trinityy

dobre si to pochopila, nemam všetky bločky na PHM len ma zmiatla ta veta, že: uplatňuje si 80 % spotrebu PHM na základe dokladu o nákupe., z akého nákupu? Auto sme z osobného vlastníctva prepísali na firmu, na ICO. Ja už mám z toho guláš, lebo som sa tu dočítala, že musíš mať doklady na PHM ak si ich chceš dať do nákladov, ale nemusíš robiť knihu jázd alebo cesťáky.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

trinityy Pozri príspevok
dobre si to pochopila, nemam všetky bločky na PHM len ma zmiatla ta veta, že: uplatňuje si 80 % spotrebu PHM na základe dokladu o nákupe., z akého nákupu? Auto sme z osobného vlastníctva prepísali na firmu, na ICO. Ja už mám z toho guláš, lebo som sa tu dočítala, že musíš mať doklady na PHM ak si ich chceš dať do nákladov, ale nemusíš robiť knihu jázd alebo cesťáky.
Doklad o nákupe PHM. Ak nevedie knihu jázd, VOZD je len 80 % ceny PHM. Musí mať stav tachometra na začiatku a konci zdaňovacieho obdobia
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

veronikasad Pozri príspevok
Doklad o nákupe PHM. Ak nevedie knihu jázd, VOZD je len 80 % ceny PHM. Musí mať stav tachometra na začiatku a konci zdaňovacieho obdobia
upravuje sa nákup PHM, ak neboli odjazdené podľa tachometra?
0 0
AdelaS AdelaS

AdelaS je offline (nepripojený) AdelaS

Veronika ti správne odpovedá, možno len trochu "odborne". Zhrniem to: Ak chceš uplatniť 80 %, musíš mať doklady o nákupe PHM - aby si mohla dokázať správnosť výpočtu. Ak doklady nemáš, musíš si viesť evidenciu jázd a písať cesťáky a namiesto ceny z bločkov (ktoré nemáš) môžeš použiť priemerné ceny, ktoré udáva Štatistický úrad SR.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mila123 Pozri príspevok
upravuje sa nákup PHM, ak neboli odjazdené podľa tachometra?
Myslíš prekročenie normovanej spotreby podľa tech.preukazu ?

3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

-------
Stanovisko DR SR nemám, ak by bola spotreba výrazne prekročená, asi by som zaúčtovala nadspotrebu na konci roka ID.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

veronikasad Pozri príspevok
Myslíš prekročenie normovanej spotreby podľa tech.preukazu ?

3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

-------
Stanovisko DR SR nemám, ak by bola spotreba výrazne prekročená, asi by som zaúčtovala nadspotrebu na konci roka ID.
prekročeniu rozumiem......vlastné meranie pre nákladné vozdilá, alebo úžitkové stroje....

ide mi o to, že napr. za rokje odjazdených 1000 km a priemerná spotreba je 7 l / 100 km....t.j. malo by byť spotrebovaných 70 l z toho 80% v nákladoch / výdavkoch....ale natankoval napr. 80 l ,
čo s mini?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mila123 Pozri príspevok
prekročeniu rozumiem......vlastné meranie pre nákladné vozdilá, alebo úžitkové stroje....

ide mi o to, že napr. za rokje odjazdených 1000 km a priemerná spotreba je 7 l / 100 km....t.j. malo by byť spotrebovaných 70 l z toho 80% v nákladoch / výdavkoch....ale natankoval napr. 80 l ,
čo s mini?
K určeniu normovanej spotreby bolo kedysi vydané usmernenie vo Finančnom spravodaji ...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ďakujem...
0 0
trinityy trinityy

trinityy je offline (nepripojený) trinityy

AdelaS Pozri príspevok
Veronika ti správne odpovedá, možno len trochu "odborne". Zhrniem to: Ak chceš uplatniť 80 %, musíš mať doklady o nákupe PHM - aby si mohla dokázať správnosť výpočtu. Ak doklady nemáš, musíš si viesť evidenciu jázd a písať cesťáky a namiesto ceny z bločkov (ktoré nemáš) môžeš použiť priemerné ceny, ktoré udáva Štatistický úrad SR.
...ale niekde na porade som sa dočítala, že máš písať tie cesťáky ale musíš mať k tomu priprnutí doklad o kúpe, že takto ako to píšeš ty, už dva roky nie je. Už som z toho riadne zmetená, pretože mužovi vychádza dosť vysoká daň, tak hľadám každé euro aby som to nejako skresala :-( a tie pohonné by mi pomohli, kebyže to môžem tak robiť bez bločkov.
0 0
trinityy trinityy

trinityy je offline (nepripojený) trinityy

...no múdrejšia som neni, pretože mužoví kolegovia si odpísali 80% nákladov na PHM aj keď nemajú bločky, ale všade v zákone sa uvádza, že treba mať preukázateľný nákup PHM, tým sa myslia len bločky, alebo stačí kniha jázd a cesťáky?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

trinityy Pozri príspevok
...no múdrejšia som neni, pretože mužoví kolegovia si odpísali 80% nákladov na PHM aj keď nemajú bločky, ale všade v zákone sa uvádza, že treba mať preukázateľný nákup PHM, tým sa myslia len bločky, alebo stačí kniha jázd a cesťáky?
pri SZČO sa tým myslia tie nešťastné bločky, ktoré nemáš....
0 0
trinityy trinityy

trinityy je offline (nepripojený) trinityy

tictac7 Pozri príspevok
pri SZČO sa tým myslia tie nešťastné bločky, ktoré nemáš....
... a tie bločky, ktoré mám môžem odpísať v plnej výške, nie? zaúčtujem to do peňažného denníka, a dám na do VPD, je to správne?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

trinityy Pozri príspevok
to fakt, to je super, mám program alfa, a tam vyplním knihu jázd a to je postačujúce? alebo to treba nejako špecialne zaúčtovať do peňažného denníka?
...a čo je na tom super? Veď pokiaľ som pochopila doterajšiu diskusiu a Tvoje zadanie, tak Tebe tie bločky chýbajú. No a aby si si mohla uplatniť PHM, je jedno, či v plnej výške, alebo 80%, tie bločky ako SZČO POTREBUJEŠ
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

trinityy Pozri príspevok
... a tie bločky, ktoré mám môžem odpísať v plnej výške, nie? zaúčtujem to do peňažného denníka, a dám na do VPD, je to správne?
...aha, niekto ma vyrušil a Ty pokračuješ, zas v inom...

...takže máš bločky - vedieš knihu jázd - uplatníš celé
- má bločky - nevedieš knihu jázd - uplatníš 80%

-poznámka daň z MV za rok 2011 máš zaplatenú?
1 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Presne ako píše Tictac, musíš mať bločky na nákup PHM. To, že si mužovi kolegovia odpísali 80% a nemali bločky, neznamená, že to majú správne (inak nechápem, z čoho si vlastne odpísali 80%).
Ešte dva postrehy:
1.auto ste zbytočne prepisovali na IČO, stačilo ho zaradiť do obchodného majetku, zbytočne vyhodené peniaze za prepis auta
2. výhodnejšie pre vás by zrejme bolo, aby muž používal na podnikanie (na pracovné cesty) súkromné auto, nezaradené do podnikania. Vtedy by síce musel písať knihu jázd (alebo cesťáky, je jedno akú formu evidovania pracovných ciest si zvolí), ale do nákladov by mu išla celá spotreba PHM, podľa prepočtu v TP, plus sadzba zákonnej náhrady vo výške 0,183 Eur za každý kilometer

V obidvoch prípadoch ale musí mať bločky o nákupe PHM.
1 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Lenže toto usmernenie sa týka DPH. Ja som pochopila, že riešime daň z príjmu FO.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať