Zavrieť

Porady

účtovanie phm

Dobrý deň,
potrebovala by som radu,
robím mužovi DP a paušálne mu vychádza veľmi vysoká daň, takže idem hľadať náklady kde sa dá, auto sme dali v júni na IČO ale bločky akosi postrácal, kolega mu povedal, že si môže napísať cestáky a podľa toho, podľa kilometrov, si odrátať 80%, čo by vyšlo dobre kedže, bol v Slovinsku aj Belgicku, a ešte by som sa chcela opýtať, ako je to so stravným, môže si odpísať na každý deň aj stravné aj keď nemáme bločky?
Ďakujem za rady.
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

dogicka Pozri príspevok
Lenže toto usmernenie sa týka DPH. Ja som pochopila, že riešime daň z príjmu FO.
tyka sa:

Novelizované znenie § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov v bodoch 2 a 3 umožňuje ďalšie dva nové spôsoby uplatňovania výdavkov na spotrebované PHL, a to:
- na základe dokladov o nákupe PHL najviac do výšky vykázanej z údajov o satelitnom sledovaní pohybu vozidla a
- vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
Daňovník, fyzická osoba alebo právnická osoba, si môže sám určiť, ako bude uplatňovať preukázateľne vynaložené výdavky na spotrebované PHL, t.j. vyberie si jeden z možných spôsobov ustanovených v prvom až treťom bode § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov.


a je doplnene:
do materiálu bola doplnená nová otázka a odpoveď č. 15a k problematike uplatnenia paušálnych výdavkov na spotrebované PHL v znení po účinnosti novely zákona o DPH (1.1.2010)
1 0
iris50 iris50

iris50 je offline (nepripojený) iris50

Pekný deň prajem. Vie mi niekto poradiť, ak nemám bločky od PHM môžem si uplatniť aspoň základnú náhradu za odjazdený km? SZCo vedie knihu jázd. ale bločky si neodkladal.
0 0
iris50 iris50

iris50 je offline (nepripojený) iris50

Prosím!
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

iris50 Pozri príspevok
Pekný deň prajem. Vie mi niekto poradiť, ak nemám bločky od PHM môžem si uplatniť aspoň základnú náhradu za odjazdený km? SZCo vedie knihu jázd. ale bločky si neodkladal.
nemôžeš
0 0
iris50 iris50

iris50 je offline (nepripojený) iris50

Ďakujem a prajem pekný deň
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

iris50 Pozri príspevok
Pekný deň prajem. Vie mi niekto poradiť, ak nemám bločky od PHM môžem si uplatniť aspoň základnú náhradu za odjazdený km? SZCo vedie knihu jázd. ale bločky si neodkladal.
aj keď bločky nemáš 0,183 € môžeš použiť na každý km, takto to odznel na videoškolení p.Ácsovej, samozrejme v prípade ak auto nie je zaradené v majetku
0 0
iris50 iris50

iris50 je offline (nepripojený) iris50

Ďakujem za odpoved, veľmi ma potešila
0 0
inajana inajana

inajana je offline (nepripojený) inajana

Prosím, nemáte niekto zvyšný blok minimálne 10 eur na diesel za február 2012?
0 2
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
inajana Pozri príspevok
Prosím, nemáte niekto zvyšný blok minimálne 10 eur na diesel za február 2012?
To snáď nie .
0 0
Učímsa Učímsa

Učímsa je offline (nepripojený) Učímsa

Dobrý deň, mám tiež otázku: ak má klient viac áut, vedie jednoduché účtovníctvo, môžem dať nákup PHL za celý mesiac za všetky autá na jeden VPD? Knihu jázd si bude viesť samostatne, len bločky si neoznačoval, ku ktorému autu patrí tankovanie a ja som z podvojného účtovníctva zvyknutá na analytickú evidenciu. Preto sa chcem uistiť, či to môžem dať do peňažného denníka ako jeden zápis - napr. ako spotrebu PHL za január. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Učímsa Pozri príspevok
Dobrý deň, mám tiež otázku: ak má klient viac áut, vedie jednoduché účtovníctvo, môžem dať nákup PHL za celý mesiac za všetky autá na jeden VPD? Knihu jázd si bude viesť samostatne, len bločky si neoznačoval, ku ktorému autu patrí tankovanie a ja som z podvojného účtovníctva zvyknutá na analytickú evidenciu. Preto sa chcem uistiť, či to môžem dať do peňažného denníka ako jeden zápis - napr. ako spotrebu PHL za január. Ďakujem veľmi pekne.
Jedným zápisom ich v JU zaúčtovať môžeš, ale ako prepočítaš normovanú spotrebu keď nevieš kolko na ktoré auto čerpal - netuším.
0 0
ingrid.stelarova ingrid.stelarova

ingrid.stelarova je offline (nepripojený) ingrid.stelarova

Podľa mňa je chyba ak sa doklady neúčtujú priebežne aj v JU. Ja nákup PHM z bločkov účtujem každý samostatne s analitikou na jednotlivé vozidlá. Ak si tankovanie eviduje aj v knihe jázd, z toho sa dá zistiť, ktoré bločky priradiť k príslušnému vozidlu.
0 0
Učímsa Učímsa

Učímsa je offline (nepripojený) Učímsa

Chcem urobiť knihu jázd, a predpokladám, že mu tam vyskočí vyššia reálna spotreba, akú zaúčtujem - totiž určite postrácal bločky Nakoľko pri knihe jázd môžem účtovať 100%, zaúčtujem mu reálne celý nákup PHM. Kniha jázd 1 a kniha jázd 2 dajú spolu vyššiu spotrebu. Pokiaľ nemusím mať oddelené doklady na jedno a druhé auto, spoločná suma vyjde rovná, alebo nižšia (predpokladám nižšia), a tak by bolo účtovníctvo správne - podľa toho, čo doteraz viem...

Je to takto správne?

Ono to totiž keď tankuješ, tak možeš na jeden blok natankovať aj dve autá a nenašla som prepis/opatrenie/smernicu pri SZČO bez DPH, JÚ, kde je to potrebné oddeľovať, pokiaľ kniha jázd preukazuje, že bločky neprevyšujú vykázanú spotrebu.

Dve autá, myslím napr. do bandasky - a tu by som urobila vnútornú smernicu, že tankovanie do bandasky účtujeme ako spotrebu.

Prekomplikované, neprehľadné pre daňovákov, ale klient si neopísal ani km z tachometra, nemá GPS, takže mu budem robiť knihu jázd podľa miesta bydliska a miesta, kam chodí do práce.
0 0
ingrid.stelarova ingrid.stelarova

ingrid.stelarova je offline (nepripojený) ingrid.stelarova

:-) to tankovanie viac vozidiel na jeden blok si celkom technicky neviem predstaviť. Ide o osobné vozidlá či nákladné. Nechápem celkom váš postup. Tankovanie do bandasiek ???
0 0
Učímsa Učímsa

Učímsa je offline (nepripojený) Učímsa

ingrid.stelarova Pozri príspevok
Podľa mňa je chyba ak sa doklady neúčtujú priebežne aj v JU. Ja nákup PHM z bločkov účtujem každý samostatne s analitikou na jednotlivé vozidlá. Ak si tankovanie eviduje aj v knihe jázd, z toho sa dá zistiť, ktoré bločky priradiť k príslušnému vozidlu.
Súhlasím Ingrid, ja som v tomto tiež pedant, takže idem klienta poučiť. Faktom je, že teraz som dostala igelitku s dokladmi za cely rok s tym, ze predchadzajuci uctovnik mu nedokoncil ani papiere za 2011 (nechcem si zatiaľ predstavit, co to znamena, ale verím, že DP 2011 existuje). Takže ideme to učesať, aby to už mal OK, a tento rok odovzdáme všetko, čo máme, v čo najlepšom poriadku a načas A paušál neprichádza do úvahy, to by si musel vziat uver Je to výzva, ale som rozhodnutá, tak mu to dokopy.
0 0
Učímsa Učímsa

Učímsa je offline (nepripojený) Učímsa

ingrid.stelarova Pozri príspevok
:-) to tankovanie viac vozidiel na jeden blok si celkom technicky neviem predstaviť. Ide o osobné vozidlá či nákladné. Nechápem celkom váš postup. Tankovanie do bandasiek ???
sú to dodávky, a tých áut je viac. Zaoberá sa prepravou osôb. Teraz mi poviete, že tam platia úplne iné predpisy, a ja si dám potom niečo na upokojenie
0 0
ingrid.stelarova ingrid.stelarova

ingrid.stelarova je offline (nepripojený) ingrid.stelarova

Žiadne iné predpisy neplatia. Ja len nechápem takýchto "podnikateľov" prečo všetko berú na ľahkú váhu a nezistia si potrebné info o povinnostiach, ktoré im vyplývajú zo zákonov pred začatím podnikania.
Vôbec Vám nezávidím. Neopísaný stav km, nepriradené bločky z nákupov k jednotlivým vozidlám, žiadna evidencia etc . Aké doklady vystavuje klientom? Pracuje na základe objednávok? Z toho všetkého by sa dali vyhotoviť knihy jázd.
Čo sa týka toho či bolo podané DP dá sa to zistiť na daňovom úrade. Bežne sa to stáva, že sa kdesi "zapatroší" a ja posielam klientov pre kópie na DU.
0 0
Učímsa Učímsa

Učímsa je offline (nepripojený) Učímsa

Dámy, práve som sa dozvedela, že DP za 2011 neexistuje. Prosím, môžeme odovzdať DP za rok 2012, ak ešte nie je odovzdané DP za rok 2011? Čo je správny postup v takomto prípade? Predchádzajúcemu účtovníkovi vraj niečo ukradli, niečo postrácal, a teraz je v zahraničí. Cez víkend sa tu vraj má objaviť. S takýmto prípadom som sa ešte nestretla. Asi sa zájdem poradiť priamo k pani na daňový úrad, ako to dať čo najlepšie do poriadku. Zrejme som teraz už mimo témy, ospravedlňujem sa.
0 0
LILIEZ LILIEZ

LILIEZ je offline (nepripojený) LILIEZ

ahojte poraďáci,
ak sa účtuje PHM za rok 2013, I. štvrťrok, SZČO štvrťročný platca DPH, účtuje v programe Alfa plus, nevedie knihu jázd, chce si uplatniť 80 % z nakúpených a spotrebovaných PHM. Auto zaradené v obchodnom majetku, daň z MV zaplatená.
Tak tých 80 % počítate z každého bločku zvlášť v priebehu zdaňovacieho obdobia alebo až na konci roka ID ako - 20 % z celkovej ceny nákupu? Ide mi aj o hľadisko uplatnenia DPH. Lebo ak to bude na konci roka, tak to asi nebude celkom v poriadku či áno? Tiež by ma zaujímalo či treba v tomto pomere ponížiť aj výdavky na daň z MV, náhradné dielce, dialničné nálepky a všetky ostatné výdavky súvisiace s autom. Tiež to treba urobiť cez ID?
Naposledy upravil LILIEZ : 11.04.13 at 11:35
0 0
LILIEZ LILIEZ

LILIEZ je offline (nepripojený) LILIEZ

Vedel by mi na to niekto odpovedať? prosim..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať