Zavrieť

Porady

prijem v SR aj CR a nezdanitelne polozky

Dobry den,

chcem sa opytat, mam znameho, ktory poberal prijem v SR, kde si uplatnoval nezdanitelnu polozku. Poberal i prijem v CR, kde ti tiez uplatnoval nezdanitelnu polozku. Je to spravne, ze si moze zamestnanec pracujuci vo viacerych statoch EU, uplatnovat nezdanitelnu polozku dane v kazdom state, v ktorom pracuje? Alebo to, ze moze mat vyhlasenie o nezdanitelnej polozke podpisane iba u jedneho zamestnavatela, plati i pre vykon prace v roznych statoch EU? Cize iba v jednom state uplatnim nezdanitelnu polozku, o ostatnych uz musim platit dan z celkovych prijmov?

Ide totiz o tom, ze znamy podaval danove priznanie, kde uviedol prijmy zo SR aj prijmy z CR, v pripade oboch si uplatnovat nezdanitelnu cast dane, cize neplatil dan, tak v danovom priznani mu vyslo zaplatit dan, ked spocital prijmy zo SR aj prijmy z CR...Je to spravne? Nemala byt danova povinnosti v danovom priznani nula? Nevie niekto, ci si takyto zamestnanec moze uplatnovat nezdanitelnu polozku aj v SR aj v CR?

Dakujem za info..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    obecbracovce Pozri príspevok
    Anik-díky moc, a čo je to ta metóda vyňatia?
    odporúčam naštudovať § 45 ZDP.....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rimbaba Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcem sa opytat, mam znameho, ktory poberal prijem v SR, kde si uplatnoval nezdanitelnu polozku. Poberal i prijem v CR, kde ti tiez uplatnoval nezdanitelnu polozku. Je to spravne, ze si moze zamestnanec pracujuci vo viacerych statoch EU, uplatnovat nezdanitelnu polozku dane v kazdom state, v ktorom pracuje? Alebo to, ze moze mat vyhlasenie o nezdanitelnej polozke podpisane iba u jedneho zamestnavatela, plati i pre vykon prace v roznych statoch EU? Cize iba v jednom state uplatnim nezdanitelnu polozku, o ostatnych uz musim platit dan z celkovych prijmov?

    Ide totiz o tom, ze znamy podaval danove priznanie, kde uviedol prijmy zo SR aj prijmy z CR, v pripade oboch si uplatnovat nezdanitelnu cast dane, cize neplatil dan, tak v danovom priznani mu vyslo zaplatit dan, ked spocital prijmy zo SR aj prijmy z CR...Je to spravne? Nemala byt danova povinnosti v danovom priznani nula? Nevie niekto, ci si takyto zamestnanec moze uplatnovat nezdanitelnu polozku aj v SR aj v CR?

    Dakujem za info..
    VeĎ v DP si NČZD uplatní len raz, tak kde je problém?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rimbaba Pozri príspevok
    3384,38 eur v SR (praca na dohodu) + 84 000 CZK v CR (tiez dohoda)
    Príjem zo SR aj ČR zahrnieš do DP typu A, uplatníš si ročnú NČZD a pre príjem z ČR použiješ metodu vyňatia.

    (na celkovú výšku príjmu som sa pýtala z dôvodu, či ti náhodou nevznikne krátenie NČZD z titulu milionárskej dane - nie je to tvoj prípad).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    rimbaba Pozri príspevok
    Dakujem Ti, Veronika...

    Takze je to zle, DP podane, dan zaplatena, ax,,,no co uz..
    Ešte máš stále možnosť podať opravné DP.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rimbaba Pozri príspevok
    Dakujem Ti, Veronika...

    Takze je to zle, DP podane, dan zaplatena, ax,,,no co uz..
    čo je zle ? Pri metode vyňatia príjmov z ČR ti daň zaplatenú v ČR na Slovensku nevrátia.
    V DP si môžeš uplatniť vrátenie dane zaplatenej na Slovensku, ak ti bola zrazená (nemal podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov).

    Ako si robil DP na Slovensku ?
    Sused ma požiadal,aby som mu urobila DP -FO typ A- pracuje iba v ČR. Ako som sa dobre dočítala, tak jeho mzdu treba prepočítať kurzom na €. Počítam správne kurz 1 € = 25,787 Kč ?; A ešte sa chcem opýtať, či aj on má právo na nezdaniteľnú časť vo výške 3559,30 €, keď pracuje iba v čechách? Taktiež odvody na r. 33 do SP a ZP uvediem vo výške 12,5 % z riadku 32 ? (Len neviem z potvrdenia vyčítať, koľko to bolo do ZP a koľko do SP- iba že vypočítam tých 12,5 % na r. 33 a riad. 33a a 33b nevyplním).

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    priemerný ročný kurz v ČR 24,590
    odvody sú 11 %
    má právo na celú odp. položku, použiješ metódu vyňatia
    Naposledy upravil Anik : 24.03.12 at 18:29 Dôvod: doplnenie

    rimbaba je offline (nepripojený) rimbaba

    rimbaba
    Veronika, vyhlasenie k zdanovaniu prijmov bolo podpisane aj v SR aj v CR,,,to je prva otazka, ci je to v poriadku, ze mal podpisane vyhlasenie aj tam, aj tam...
    Co sa tyka DP, bolo urobene tak, ze dievcina, co robila DP spocitala prijmy v SR aj CR a vyslo doplatit dan cez 200 eur. Lenze mne sa to nezda, myslim si, ze pri metode vynatia prijmov, vyjmem prijmy z CR a pocitam iba s prijmami v SR, cize ak zaplatila nejaku dan v sR a nemala zaplatit, tak sa jej vrati...Mne ide iba o to, ze dievcina, co robila DP, tak zapocitala prijmy zo SR aj z CR a vypocitala doplatok dane cez 200 eur, co sa mi nezda spravne...!????

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rimbaba Pozri príspevok
    Veronika, vyhlasenie k zdanovaniu prijmov bolo podpisane aj v SR aj v CR,,,to je prva otazka, ci je to v poriadku, ze mal podpisane vyhlasenie aj tam, aj tam...
    Co sa tyka DP, bolo urobene tak, ze dievcina, co robila DP spocitala prijmy v SR aj CR a vyslo doplatit dan cez 200 eur. Lenze mne sa to nezda, myslim si, ze pri metode vynatia prijmov, vyjmem prijmy z CR a pocitam iba s prijmami v SR, cize ak zaplatila nejaku dan v sR a nemala zaplatit, tak sa jej vrati...Mne ide iba o to, ze dievcina, co robila DP, tak zapocitala prijmy zo SR aj z CR a vypocitala doplatok dane cez 200 eur, co sa mi nezda spravne...!????
    Aká bola celkový výška príjmov ? Nedoplatok môže vyjsť len v prípade tzv.milionárskej dane, kedy je krátená NČZD a príjmy zo Slovenska sa "dodania".

    Pri spracovaní DP bola uplatnená metoda vyňatia príjmov z ČR?

    Pri takejto výške príjmov

    http://www.porada.sk/t190800-prijem-...ml#post2022943

    bolo DP zle spracované.

    rimbaba je offline (nepripojený) rimbaba

    rimbaba
    Veronika, vyhlasenie k zdanovaniu prijmov bolo podpisane aj v SR aj v CR, v SR bola zaplatena dan 3,36 EUR, v CR nebola zaplatena ziadna dan. V prvom rade otazka je, ci je spravne, ze mal podpisane vyhlasenie na nezdanitelnu polozku aj v SR aj v CR? Druha otazka znie, ci dievcina, ktora robila DP, urobila spravne, ze v DP spocitala prijmy zo SR a prijmy z CR, pouzila vraj metodu vynatia prijmov, ale tie prijmy spocitala a vyrubila dan cez 200 EUR, ktore musi vraj dotycny zaplatit. To sa mi nezda ako spravne, ze ma platit, ked v CR nezaplatil ziadnu dan, mal podpisane vyhlasenie o nezdanitelnej polozke, cize ani nemusel platit dan. Podla mna by bolo spravne podat DP, vynat prijmy z CR, a vysledok by bolo vratenie dane 3,36 zaplatenych v SR..V podstate iba rozmyslame, ci dievcina, co robila DP, ci ho urobila spravne..., ked ma tolko dotycny zaplatit dan teraz..hm,,,,!!!????

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rimbaba Pozri príspevok
    Veronika, vyhlasenie k zdanovaniu prijmov bolo podpisane aj v SR aj v CR, v SR bola zaplatena dan 3,36 EUR, v CR nebola zaplatena ziadna dan. V prvom rade otazka je, ci je spravne, ze mal podpisane vyhlasenie na nezdanitelnu polozku aj v SR aj v CR? Druha otazka znie, ci dievcina, ktora robila DP, urobila spravne, ze v DP spocitala prijmy zo SR a prijmy z CR, pouzila vraj metodu vynatia prijmov, ale tie prijmy spocitala a vyrubila dan cez 200 EUR, ktore musi vraj dotycny zaplatit. To sa mi nezda ako spravne, ze ma platit, ked v CR nezaplatil ziadnu dan, mal podpisane vyhlasenie o nezdanitelnej polozke, cize ani nemusel platit dan. Podla mna by bolo spravne podat DP, vynat prijmy z CR, a vysledok by bolo vratenie dane 3,36 zaplatenych v SR..V podstate iba rozmyslame, ci dievcina, co robila DP, ci ho urobila spravne..., ked ma tolko dotycny zaplatit dan teraz..hm,,,,!!!????
    Podpísanie vyhlásenia v ČR nerieš ...

    V ktorom riadku máš uvedený nedoplatok dane ? Ak len v r.41, a následne vyplnené r.46-47, tak si ho nevšímaj.

    rimbaba je offline (nepripojený) rimbaba

    rimbaba
    celkova vyska prijmov: 3384,38 EUR v SR + 35 000 CZK v CR, dan zaplatena v SR = 3,36 EUR, v CR zaplatena dan = 0, v SR aj v CR podpisane vyhlasenie o nezdanitelnej polozke

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    rimbaba Pozri príspevok
    celkova vyska prijmov: 3384,38 EUR v SR + 35 000 CZK v CR, dan zaplatena v SR = 3,36 EUR, v CR zaplatena dan = 0, v SR aj v CR podpisane vyhlasenie o nezdanitelnej polozke
    Príjmy z ČR je potrebné prepočítať kurzom ECB

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.