Zavrieť

Porady

faktúra medzi tuzemcami v cudzej mene

Ahojte poraďáci, mám tak trochu zamotaný problém. V roku 2005 sme vystavili zálohovú faktúru na 15 ks výrobkov. Túto predfaktúru nám uhrádzali na 3x, čiže v troch zdaniteľných plneniach v priebehu mesiaca december 2005. Podotýkam, predfaktúra bola vystavená v EUR, aj úhrady prišli v EUR. V januári 2006 sme im dodali 2 kusy výrobkov. Potrebujeme vystaviť ostrú faktúru a odúčtovať DPH z prijatých platieb. Dodanie tovaru bolo 31.1.200, čiže kurz vystavenia fa by sme mali dať 31.1.2005, ale potrebujeme odúčtovať odvedenú DPH z vyúčtovacích zálohových faktúr - daňových dokladov vystavených pri prijatí zálohových platieb. Poraďte, akým kurzom odúčtovať DPH z vyúčtovacej zálohovej fa?
Príklad: zálohová fa 100 000,- EUr
prijatá platba - vystavenie vyúčtovacej zálohovej fa: 30 000 EUR - 1. 12. 2005
30 000 EUR - 15. 12. 2005
40 000 EUR - 30. 12. 2005
Nie je to totiž klasická oprava základu dane a neviem, či mám použiť v zmysle novelizovaných ustanovení zákona o DPH trebárs § 25 a použiť pôvodný kurz vystavenia daňového dokladu čiže 1. 12., 15. 12. atď. Vzniká mi tu ale aj ďalší problém. Keďže zálohové platby neboli uhrádzané ani v cene boxov, tak neviem ako budem vlastne odúčtuvávať DPH aj z dvoch zálohových faktúr - rozdielnym kurzom, alebo sa môže použiť kurz vystavenia ostrej faktúry pri riadnej dodávke tovaru a vzniknú mi kurzové rozdiely, ako to vo svojom programe aplikujú Softipáci?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    kalkulka, ja neúčtujem v softipe, ale ak ideš vystaviť vyúčt.fak . k dph tak použiješ kurz nbs dňom platby.V tvojom prípade:
    - prijatá platba dňa 1.12.-k vyst.použiješ kurz z tohto dňa. Len nerozumiem prečo chceš aplikovať § 25? Na toto sa vzťahuje § 19 ods.4.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Vyúčtovacia zálohová faktúra mi je jasná, ale už potrebujem vystaviť ostrú faktúru pri skutočnej dodávke tovaru a čiastočne odúčtovať odvedenú DPH z vyúčtovacej zálohovej fa, ktorú som vystavila kurzom 1.12. a teraz vystavujem ostrú dňom dodávky tovaru 31.1. 2005 ako čiastočnú dodávku tovaru. Z tohto dôvodu chcem vedieť, či má k tomuto vzťah §25, keď sa vyslovene nejedná o dobropis.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Ozve sa mi ešte niekto? Potrebujem to rýchlo vyriešiť. Prosíííííííííím.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    kalkulka
    Ozve sa mi ešte niekto? Potrebujem to rýchlo vyriešiť. Prosíííííííííím.
    Daňová povinnosť bude 31.1.2006 a ten kurz aj použijete.
    Nemôžete sa na to dívať z pohľadu §25.
    Tu vám vznikli 4 samostatné dodania =3 za zálohy a jedno za vyúčtovanie.
    DPH vám nebude v SK sedieť ale v EUR sa vám ta fakturácia vynuluje.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Veď práve o to mi ide, že si v konečnom dôsledku si neponížim už odvedenú DPH z pôvodných 3 plnení v rovnakej sume a to mi vadí. Možno to bude viac a možno menej. Ako sa vy na to pozeráte? Veď vzťah k štátnemu rozpočtu sa mi takto nikdy nevyrovná.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Nikde neviem nájsť to, čo potrebujem. Možno hľadám zle, ale...
    Pri fakturácii medzi tuzemcami v cudzej mene sa účtuje o kurzových rozdieloch, keď je kurz úhrady iný ako kurz prepočtu faktúry, však?
    Dnes som totiž počula názor, vraj v tomto prípade by sa o kurzových rozdieloch nemalo účtovať na základe nejakého rozhodnutia Európskeho súdneho dvoru. Viete mi k tomu niekto niečo povedať?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    alušik
    Nikde neviem nájsť to, čo potrebujem. Možno hľadám zle, ale...
    Pri fakturácii medzi tuzemcami v cudzej mene sa účtuje o kurzových rozdieloch, keď je kurz úhrady iný ako kurz prepočtu faktúry, však?
    Dnes som totiž počula názor, vraj v tomto prípade by sa o kurzových rozdieloch nemalo účtovať na základe nejakého rozhodnutia Európskeho súdneho dvoru. Viete mi k tomu niekto niečo povedať?
    Účtuje sa , KR sú daňovo uznané, niekedy asi pred tromi rokmi neboli uznanými, ale už je to zrušené.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Majka, ja zdieľam Tvoj názor. Inak tie kurzové rozdiely, ktoré neboli zahrňované do základu dane - to platilo len pri kurzoch k 31.12., nie riadne realizovaných kurzoch pri úhrade.
    Teraz ma však známa zaskočila a zisťujem, či o niečom pri fakturácii v cudzej mene medzi tuzemcami neviem. Lebo bežne o tých kurzových rozdieloch účtujem...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    alušik
    Majka, ja zdieľam Tvoj názor. Inak tie kurzové rozdiely, ktoré neboli zahrňované do základu dane - to platilo len pri kurzoch k 31.12., nie riadne realizovaných kurzoch pri úhrade.
    Teraz ma však známa zaskočila a zisťujem, či o niečom pri fakturácii v cudzej mene medzi tuzemcami neviem. Lebo bežne o tých kurzových rozdieloch účtujem...
    Tie nedaňové boli aj priebežne medzi domácimi platcami v CM, muselo sa to účtovať na 568.., bolo to asi dva roky, potom to našťastie zrušili.

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    Vystavili sme zalohovu FA v EUR na sumu 53550 co je aj suma s DPH, ale klient nam uhradil len zaklad, idem vystavit danovy doklad, ale len z tej sumy co uhradil cize zakld bude iny ale celkova suma bude v EUR ta co nam nabehla na ucet. Dufam ze dobre rozmyslam po Krahuliach.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    McMarti
    Vystavili sme zalohovu FA v EUR na sumu 53550 co je aj suma s DPH, ale klient nam uhradil len zaklad, idem vystavit danovy doklad, ale len z tej sumy co uhradil cize zakld bude iny ale celkova suma bude v EUR ta co nam nabehla na ucet. Dufam ze dobre rozmyslam po Krahuliach.
    Iba k tej čo uhradil. Rozdelíš na základ a dph.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    faktúra medzi tuzemcami vystavená v CZK - treba ju prepočítať na Sk a uviesť Sk na faktúru všetko alebo len DPH, akým kurzom - dodania tovaru?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ANNAP
    faktúra medzi tuzemcami vystavená v CZK - treba ju prepočítať na Sk a uviesť Sk na faktúru všetko alebo len DPH, akým kurzom - dodania tovaru?
    kURZOM PLATNýM V DEň VZNIKU DAňOVEJ POVINNOSTI.Povinnosťou je uviesť daň v SK.
    Naposledy upravil Tweety : 14.06.06 at 05:53

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.