Zavrieť

Porady

ako vypočítať nezdaniteľnú časť na donovníka v DP

Ahojte,

FO má príjem zo zamestnania za obdobie 01 - 10/2011. Za celý rok má aj príjem z prenájmu bytu. Ako mám vypočítať nezdaniteľnú časť na danovníka, ked má na ňu nárok len za obdobie kedy bo v pracovnom pomere teda za 10 mesiacov. Môžem v danovom priznaní na riadku 82 sama uviesť sumu len 2966 EUR alebo sa to v danovom priznaní niekde prepočítava.

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Už je to to min. 100x písané: nezdaniteľná časť sa uplatňuje na CELÝ rok, to jest 3559,30 !!!
    Pokiaľ nie si starobný dôchodca k 1.1.2011 alebo nemáš príjmy nad 18.538,-, tak na riadok 82 píšeš VŽDY 3559,30

    Nezáleží na odpracovaných mesiacoch ani dní, ak je odpracovaný čo i len 1 deň v roku, človek má nárok na celý rok !!

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    kn-alka Pozri príspevok
    Už je to to min. 100x písané: nezdaniteľná časť sa uplatňuje na CELÝ rok, to jest 3559,30 !!!
    Pokiaľ nie si starobný dôchodca k 1.1.2011 alebo nemáš príjmy nad 18.538,-, tak na riadok 82 píšeš VŽDY 3559,30

    Nezáleží na odpracovaných mesiacoch ani dní, ak je odpracovaný čo i len 1 deň v roku, človek má nárok na celý rok !!
    s tým, že táto sa nevzťahuje na príjmy z prenájmu...

    JSJP je offline (nepripojený) JSJP

    JSJP
    Ja viem že je nárok na celý rok mať odpočítateľnú položku ale ked za november a december bola poberateľkou výsluhového dôchodku a za tieto dva mesiace nemala iný príjem len pasívny príjem z prenájmu tak by som jej nemala uznať odpočítateľnú položku za tieto dva mesiace, lebo ak by som jej to uznala tak by sa jej potom skrátil základ dane aj z príjmu z prenájmu.

    Dakujem

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    na riadku nezdaniteľná časť na daňovníka uviesť 3559,30; potom znížiť sumu o dva riadky nižšie - nezdaniteľná čiastka celkom...
    Katy a R ako znížiť ??? prečo?
    calawen katy, myslela som uplatniť max. do výšky aktívnych príjmov...

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    JSJP Pozri príspevok
    Ja viem že je nárok na celý rok mať odpočítateľnú položku ale ked za november a december bola poberateľkou výsluhového dôchodku a za tieto dva mesiace nemala iný príjem len pasívny príjem z prenájmu tak by som jej nemala uznať odpočítateľnú položku za tieto dva mesiace, lebo ak by som jej to uznala tak by sa jej potom skrátil základ dane aj z príjmu z prenájmu.

    Dakujem
    AK jej zdaniteľný príjem zo ZČ bol rovný, alebo vyšší ako je OP, tak má nárok na celú OP
    Naposledy upravil babi2 : 30.03.12 at 11:11 Dôvod: upresnenie

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    JSJP Pozri príspevok
    Ahojte,

    FO má príjem zo zamestnania za obdobie 01 - 10/2011. Za celý rok má aj príjem z prenájmu bytu. Ako mám vypočítať nezdaniteľnú časť na danovníka, ked má na ňu nárok len za obdobie kedy bo v pracovnom pomere teda za 10 mesiacov. Môžem v danovom priznaní na riadku 82 sama uviesť sumu len 2966 EUR alebo sa to v danovom priznaní niekde prepočítava.

    ďakujem
    Má na ňu nárok za celý rok, ale najviac do výšky tzv. aktívnych príjmov (nie príjmov z prenájmu).

    JSJP je offline (nepripojený) JSJP

    JSJP
    veronikasad Pozri príspevok
    Má na ňu nárok za celý rok, ale najviac do výšky tzv. aktívnych príjmov (nie príjmov z prenájmu).
    To znamená ked má príjem zo zamestnania za obdobie 01 - 10/2011 brutto 11.788 EUR a príjem z prenájmu nehnuteľnosti za rok 2011 je vo výške 9.800 € tak potom má nárok na celú výšku odpočítateľnej položky - t.z. že má nárok na sumu 3.559 EUR?

    Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    JSJP Pozri príspevok
    To znamená ked má príjem zo zamestnania za obdobie 01 - 10/2011 brutto 11.788 EUR a príjem z prenájmu nehnuteľnosti za rok 2011 je vo výške 9.800 € tak potom má nárok na celú výšku odpočítateľnej položky - t.z. že má nárok na sumu 3.559 EUR?

    Ďakujem
    ano, pridaj ešte 30 centov

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    JSJP Pozri príspevok
    To znamená ked má príjem zo zamestnania za obdobie 01 - 10/2011 brutto 11.788 EUR a príjem z prenájmu nehnuteľnosti za rok 2011 je vo výške 9.800 € tak potom má nárok na celú výšku odpočítateľnej položky - t.z. že má nárok na sumu 3.559 EUR?

    Ďakujem
    Treba sledovať riadky v DP, do riadku 82 píšeš celú čiastku 3559,30 ostatné treba prepočítať podľa návodu. Pokiaľ nevidíme čísla, nedá sa ti odpovedať. Základ však je, že do RIADKU 82 VPÍSAŤ 3559,30 !!

    ako vypočítať nezdaniteľnú časť na donovníka v DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.