Zavrieť

Porady

Faktúra z Poľska

Dobrý deň,

kupovali sme v marci tovar z Poľska, 1.faktúru mám vystavenú v poľskom jazyku aj v poľskej mene? Ako to teraz zaúčtujem? a 2. faktúru mám vystavenú v poľskom jazyku aj v poľskej mene ale na konci je na úhradu suma v Eurách a pod tým uvedený kurz. Ako postupovať teda? Ako potom zaúčtuujem úhradu? Faktúra je vystavená bez DPH, keďže je to oslobodené...tak niečo priznávam na daňový úrad alebo ako to je? podám v apríli súhrnný výkaz????

Ďakujem za všetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Anka Ha Pozri príspevok
    prepáčte možno vyzneje tá otázka hlúpo: ale ako zistím , či je nárok na odpočet...???ja tomu zahraničiu nejak vôbec nechápem
    Treba si naštudovať zákon o DPH, lebo je to trochu zložitejšie.

    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane
    Na začiatok

    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.



    Badko je offline (nepripojený) Badko

    Badko
    IvetaH Pozri príspevok
    Ahoj, teraz to tu čítam a tak ma napadá, že v Poľku v Makre nakúpim tovar, doveziem domov, faktúru samozdaním aj odpočet a mám to na nule. Lenže žiadny doklad o dovoze na Slovensko nemám, veď si ho doveziem sama svojim autom.
    To myslíte, že to robím zle, alebo už je piatok.
    Ďakujem
    Doklad je, že máš faktúru - na faktúre je buď, že je to uhradené v hotovosti alebo je na fa poznačený
    dátum splatnosti.
    IvetaH Fakt ten piatok. Ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anka Ha Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    kupovali sme v marci tovar z Poľska, 1.faktúru mám vystavenú v poľskom jazyku aj v poľskej mene? Ako to teraz zaúčtujem? a 2. faktúru mám vystavenú v poľskom jazyku aj v poľskej mene ale na konci je na úhradu suma v Eurách a pod tým uvedený kurz. Ako postupovať teda? Ako potom zaúčtuujem úhradu? Faktúra je vystavená bez DPH, keďže je to oslobodené...tak niečo priznávam na daňový úrad alebo ako to je? podám v apríli súhrnný výkaz????

    Ďakujem za všetky odpovede.
    Zaúčtuj ju v €, ak je teda aj úhrada v tej mene. Urobí k nej samozdanenie. Do SV neide.

    Anka Ha je offline (nepripojený) Anka Ha

    Anka Ha
    Tweety Pozri príspevok
    Zaúčtuj ju v €, ak je teda aj úhrada v tej mene. Urobí k nej samozdanenie. Do SV neide.
    A tú faktúru čo mám len v PL mene podľa kurzu ktorý bol v ten deň zaúčtovať na NBS alebo ako? Dodávateľ k nej urobí samozdanenie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anka Ha Pozri príspevok
    A tú faktúru čo mám len v PL mene podľa kurzu ktorý bol v ten deň zaúčtovať na NBS alebo ako? Dodávateľ k nej urobí samozdanenie?
    Prvú prepočítať na € a to kurzom ECB z predch. dňa dátumu dodania.

    Anka Ha je offline (nepripojený) Anka Ha

    Anka Ha
    Tweety Pozri príspevok
    Prvú prepočítať na € a to kurzom ECB z predch. dňa dátumu dodania.
    Ďakujem veľmi pekne . Môžte mi niečo napísať ešte k tomu samozdaneniu? aký je postup? čo robiť?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anka Ha Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne . Môžte mi niečo napísať ešte k tomu samozdaneniu? aký je postup? čo robiť?
    Samozdanenie: ZD zdaníme 20% a daň zaúčtujeme 34301/34302( A záleží od vnútorných predpisov). AK je nárok na odpočet výsledkom je 0.

    Anka Ha je offline (nepripojený) Anka Ha

    Anka Ha
    Tweety Pozri príspevok
    Samozdanenie: ZD zdaníme 20% a daň zaúčtujeme 34301/34302( A záleží od vnútorných predpisov). AK je nárok na odpočet výsledkom je 0.
    takže budem ešte aj z toho platiť daň? nie je oslobodené od dane???

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anka Ha Pozri príspevok
    takže budem ešte aj z toho platiť daň? nie je oslobodené od dane???
    Ak nie je nárok na odpočet, tak áno,inak je výsledkom samozdanenia nula, ako som už písala vyššie.

    Anka Ha je offline (nepripojený) Anka Ha

    Anka Ha
    Tweety Pozri príspevok
    Ak nie je nárok na odpočet, tak áno,inak je výsledkom samozdanenia nula, ako som už písala vyššie.
    prepáčte možno vyzneje tá otázka hlúpo: ale ako zistím , či je nárok na odpočet...???ja tomu zahraničiu nejak vôbec nechápem

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Ahoj, teraz to tu čítam a tak ma napadá, že v Poľku v Makre nakúpim tovar, doveziem domov, faktúru samozdaním aj odpočet a mám to na nule. Lenže žiadny doklad o dovoze na Slovensko nemám, veď si ho doveziem sama svojim autom.
    To myslíte, že to robím zle, alebo už je piatok.
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.