Zavrieť

Porady

Faktúra z Poľska vrátane DPH

Dobrý deň,
chcem požiadať o radu skúsenejších poraďákov. Pri pracovnej ceste do Poľska sme mali autonehodu. Auto sme dali opraviť poľskej firme, ktorá nám opravu vyfakturovala vrátane poľskej DPH. Teraz neviem, či mám takéto dodanie služby považovať za oslobodené, a do daň. priznania DPh neuvádzať, alebo musím zdaniť pre DPH aj na Slovensku. A ak áno, kde to uvediem do daň. priznania, a ako je to s nárokom na odpočet? Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    EMK Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem požiadať o radu skúsenejších poraďákov. Pri pracovnej ceste do Poľska sme mali autonehodu. Auto sme dali opraviť poľskej firme, ktorá nám opravu vyfakturovala vrátane poľskej DPH. Teraz neviem, či mám takéto dodanie služby považovať za oslobodené, a do daň. priznania DPh neuvádzať, alebo musím zdaniť pre DPH aj na Slovensku. A ak áno, kde to uvediem do daň. priznania, a ako je to s nárokom na odpočet? Dík
    Podľa § 15 odst.6 - práce na hnut.majetku, je miestom dodania služieb, miesto kde sa tieto služby vykonávajú, teda Poľsko. Fa je správne s ich dph. Doplním ešte, celá fa za opravu je nákladom( ak nie si platcom dph v Poľsku)
    Naposledy upravil Tweety : 19.02.07 at 07:53

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    EMK Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem požiadať o radu skúsenejších poraďákov. Pri pracovnej ceste do Poľska sme mali autonehodu. Auto sme dali opraviť poľskej firme, ktorá nám opravu vyfakturovala vrátane poľskej DPH. Teraz neviem, či mám takéto dodanie služby považovať za oslobodené, a do daň. priznania DPh neuvádzať, alebo musím zdaniť pre DPH aj na Slovensku. A ak áno, kde to uvediem do daň. priznania, a ako je to s nárokom na odpočet? Dík
    Ak si platiteľom DPH na Slovensku, mal si túto skutočnosť uviesť v objednávke opravy. Nárok na odpočet poľskej DPH nemáš. Môžeš si ju pýtať od poľského daňového úradu (v zmysle ich zákona)

    Tweety Pozri príspevok
    Podľa § 15 odst.6 - práce na hnut.majetku, je miestom dodania služieb, miesto kde sa tieto služby vykonávajú, teda Poľsko. Fa je správne s ich dph. Doplním ešte, celá fa za opravu je nákladom( ak nie si platcom dph v Poľsku)
    §15/6 má ešte výnimku v §16/7. A to už by bolo miesto dodania Slovensko, s tým súvisiace "samozdanenie" a teda by sme mohli napadnúť aj správnosť vystavenia fa.

    To, že zadavateľ otázky je platiteľom v SR je zo zadania, myslím, jasné. Nie je jasné, či túto skutočnosť dal na vedomie dodávateľovi služby.

    Ak má byť odpoveď jasná a jednoznačná, aj znenie otázky musí byť také.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    EMK Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcem požiadať o radu skúsenejších poraďákov. Pri pracovnej ceste do Poľska sme mali autonehodu. Auto sme dali opraviť poľskej firme, ktorá nám opravu vyfakturovala vrátane poľskej DPH. Teraz neviem, či mám takéto dodanie služby považovať za oslobodené, a do daň. priznania DPh neuvádzať, alebo musím zdaniť pre DPH aj na Slovensku. A ak áno, kde to uvediem do daň. priznania, a ako je to s nárokom na odpočet? Dík
    Doplním : Podľa § 69/2 by ste to mali samozdaniť, lebo podľa § 16/7 je miesto dodania Slovensko.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    benka Pozri príspevok
    Ak si platiteľom DPH na Slovensku, mal si túto skutočnosť uviesť v objednávke opravy. Nárok na odpočet poľskej DPH nemáš. Môžeš si ju pýtať od poľského daňového úradu (v zmysle ich zákona)

    Tu je moja otázka v nadväznosti na odpoveď , ktorú som sa dozvedela na školení.

    Vráti náš DU takémuto platiteľovi daň (čech dostane Fa za opravu auta § 16/7 nesprávne s DPH od slovenského opravára)? Odpoveď :Nevráti je to vzťah opravár-odberateľ.
    Je to tak?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    ALBO Pozri príspevok
    Doplním : Podľa § 69/2 by ste to mali samozdaniť, lebo podľa § 16/7 je miesto dodania Slovensko.
    Súhlasím.

    ALBO Pozri príspevok
    Tu je moja otázka v nadväznosti na odpoveď , ktorú som sa dozvedela na školení.

    Vráti náš DU takémuto platiteľovi daň (čech dostane Fa za opravu auta § 16/7 nesprávne s DPH od slovenského opravára)? Odpoveď :Nevráti je to vzťah opravár-odberateľ.
    Je to tak?
    Správny postup je požiadať o opravu faktúry dodávateľa služby.

    Ale v prípade, že objednávateľ neobjedná službu pod svojím IČ DPH, dodávateľ postupoval správne. Je to potom ešte stále vzťah opravár - odberateľ? Dá sa to takto jednoznačne povedať?

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    benka Pozri príspevok
    Súhlasím.



    Správny postup je požiadať o opravu faktúry dodávateľa služby.

    Ale v prípade, že objednávateľ neobjedná službu pod svojím IČ DPH, dodávateľ postupoval správne. Je to potom ešte stále vzťah opravár - odberateľ? Dá sa to takto jednoznačne povedať?
    No veď neviem teraz ako to funguje v praxi. To teraz nebola reakcia na príspevok ale otázka. či náš DU vracia aj z týchto Fa daň, alebo len z takých, kde miesto dodania je slovensko.

    EMK je offline (nepripojený) EMK

    EMK
    Doplním ešte k otázke. Slovenské IČ DPH je uvedené aj na protokole o prevzatí služby, takže poľská firma vedela, že sme platcom DPH na Slovensku. Myslíte, že mám žiadať prerobiť faktúru?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    EMK Pozri príspevok
    Doplním ešte k otázke. Slovenské IČ DPH je uvedené aj na protokole o prevzatí služby, takže poľská firma vedela, že sme platcom DPH na Slovensku. Myslíte, že mám žiadať prerobiť faktúru?
    Jednoznačne požiadať o prerobenie fa.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    ALBO Pozri príspevok
    No veď neviem teraz ako to funguje v praxi. To teraz nebola reakcia na príspevok ale otázka. či náš DU vracia aj z týchto Fa daň, alebo len z takých, kde miesto dodania je slovensko.
    Aj keď neodpovedám priamo na tvoju otázku tak aspoň vyslovím svoj názor na celkový problém.

    Jediný spôsob ako sa vyhnúť prípadným problémom pri žiadostiach o vrátenie DPH z iných čl. štátov je prísne dbať na správnosť uplatnenia DPH na dokladoch.
    Avšak prekážkou pri tejto snahe je veľmi často neochota dodávateľov uznať si svoju chybu a vystaviť opravný doklad. Zatiaľ som nenašiel účinný spôsob, ako to zabezpečiť.

    Faktúra z Poľska vrátane DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.