Zavrieť

Porady

Mám nárok na vrátenie zálohy na kúpu bytu?

Po obhliadke rozostavaného bytového komplexu dňa 02/2012 som sa s developérom dohodol na zarezervovaní si bytu. Podpísal som rezervačnú zmluvu a zaplatil som zálohu 5000€ s tým, že do 14 dní podpíšeme zmluvu o dielo a následne sa s ňou pôjde do banky. Po preštudovaní zmluvy o dielo som mu jasne povedal svoje pripomienky a že takúto zmluvu o dielo mu odmietam podpísať, nakoľko zmluva bola písaná celá jednostranne, v môj neprospech v úplne vo všetkom. Po podpísaní tejto zmluvy by som do 14 dní musel zaplatiť splátku za byt vo výške 75% z ceny bytu, nemal žiadne záruky na vrátenie peňazí. Teda mal, ale len do maximálnej výšky 1% z ceny diela a plno, plno ďalšieho. Chcem ešte podotknúť, že od poslednej obhliadky stavby sa do dnešného dňa nepohla ani o kúsok. Na stavbe sa neudiala do dnešného dátumu 4/2012 žiadna zmena. Vonku je 20° a tam nikto nepracuje. (?)
Aký mám nárok na vrátenie rezervačného poplatku, keď v rezervačnej zmluve mám v zrušení rezervácie písané presne toto:

1. V prípade, ak do 14 dní od doručenia návrhu Zmluvy o dielo, nedôjde k uzavretiu Zmluvy o dielo, na zhotovenie bytu XY na kúpu bytu v rozsahu podľa článku II. (to je opísanie rezervovaného bytu) tejto dohody a to výlučne z dôvodov na strane kupujúceho a z dôvodov nepočívajúcich na strane zhotoviteľa alebo majúcich pôvod v okolnostiach, ktoré zhotoviteľ vykonal, alebo z dôvodov, ktoré museli byť zhotoviteľovi známe pri podpise tejto dohody a ktoré sú rozhodujúce pre kupujúceho pre nadobudnutie bytu, zhotoviteľ nie je povinný vrátiť rezervačný poplatok táto končí svoju platnosť a zhotoviteľ je oprávnený nehnuteľnosť ponúkať iným záujemcom.
2. V prípade, ak do 14 dní od doručenia Zmluvy o dielo, nedôjde k uzavretiu zmluvy o dielo, na zhotovenie bytu, na kúpu bytu, výlučne zo strany zhotoviteľa, táto dohoda končí svoju platnosť a zhotoviteľ je oprávnený nehnuteľnosť ponúkať iným záujemcom a kupujúci nmá právo na vrátenie poplatku, a zaplatení zmluvnej pokuty od zhotoviteľa, v plnej výške.

Text som presne opísal z rezervačnej zmluvy aj s gramatickými chybami. Ešte chcem podotknúť, že zhotoviteľ ma stále tlačí do podpisu zmluvy o dielo. Zmluvu o dielo už prerábame 3x ale vždy len preformuluje moje vyčiarknuté pripomienky.

Moja otázka znie: Aký mám nárok na vrátenie rezervačného poplatku pri takýchto podmienkach? Odmietam mu podpísať zmluvu o dielo, dokiaľ aj ja tam nebudem mať v písané záruky, podmienky odstúpenia od zmluvy..

Som už v tomto zúfalý. Veľmi Vám ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    a chces ten byt alebo chces spat zalohu? ale aj tak ti tu asi moc neporadime, je to skor otazka na pravnika. predpokladam ze narok na vratenie zalohy mas, skor ide o to poradit ako presne postupovat.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    ja Ti pri takomto chytrákovi skôr odporúčam dať zálohu do notárskeho depozitu, ktorá bude pripísaná až po obojstrannom odsúhlasení rozostavanosti a hlavne závad a určite neplať 75% skôr ako nevidíš fyzicky postavených 75% z bytu. 10% z ceny bytu si nechaj ako rezervu pri prepise na katastri a prípadné reklamácie v rámci záruky.

    reflexe je offline (nepripojený) reflexe

    reflexe
    Nemám v úmysle mu už vyplatiť nič. Jediné, čo chcem, je vrátenie mojej zapletenej zálohy. Pri takýchto podmienkach aké si určuje developér s ním už nechcem mať nič spoločné. Chcem len vedieť svoje možnosti na vrátenie zálohy.
    Ďakujem.

    Mám nárok na vrátenie zálohy na kúpu bytu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.