Zavrieť

Porady

neplatiteľ DPH a zahraničná DPH - daňový/nedaňový náklad?

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak firma nie je platiteľom DPH a nakúpi tovar v ČR (faktúra je s českou DPH) musí v účtovaní tiež českú DPH považovať za nedaňový náklad (nad 50 EUR)? Ak áno, môže ju potom žiadať z ČR na vrátenie?
Ešte podotázka (síce mimo témy) odpočítanie pri registrácii za DPH platiteľa sa týka len majetku, nie zásob, však.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zásoby sú majetok, takže v prvom zdaňovacom období po registrácii odpočítaš na základe FI aj DPH zo zásob - musíš však vedieť preukázať, že boli kúpené od platiteľa DPH (to je samozrejmosť, týka sa aj odpisovaného majetku).
    česká DPH, ak splňuje limit pre vrátenie, a ty si ten nárok neuplatníš, tak je nedaňový náklad.
    Ak žiadaš o vrátenie, nie je to náklad, ale pohľadávka voči FU Praha.

    anka-s je offline (nepripojený) anka-s

    anka-s
    KEJKA dakujem za rychlu odpoved, len ma zaraza nasledujuce:

    (1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
    Mňa hlavne zaujíma, že ak firma, ktorá nakúpila tovar v 02/2012 v ČR keď ešte nebola nikde (SR, ČR) platiteľom DPH (stala sa až v 03/2012 v SR), si môže požiadať o jej vrátenie z ČR. Teda, či musím už pri účtovaní v 02/2012 rozdeliť fakturovanú čiastku na zaklad a na DPH. Ďakujem ešte raz.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak to zasa nie. Vždy hovoríme o slov.DPH, nie o českej.

    anka-s je offline (nepripojený) anka-s

    anka-s
    Ahoj KEJKA, asi som pribrzdena. Nerozumiem tvojej odpovedi. Nechcem si v slovenskej DPH uplatnit cesku. Len chcem vediet, ci si moze neplatca DPH poziadat v cechach o vratenie DPH z tam kupeneho tovaru. Ci do nakladov pojde cela cena tovaru vratane ceskej DPH, alebo ta DPH bude nedanovy naklad - zaujima ma pohlad zo strany dane z prijmu. Myslim tym to, ze ak mozem poziadat o jej vratenie, tak to nemozem dat do nakladov. Ale ak nie, tak ta ceska DPH bude danovy naklad. Dakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak ja som asi nepochopila zadanie.
    Vždy som pri novej registrácii riešila len slov.DPH.
    Ani ma nenapadlo dodatočne riešiť českú. Takže na 100% neviem, ale myslím si, že to oddanenie sa týka len slov. DPH a novoregistrovaný platiteľ v SR si nemôže spätne nárokovať vrátenie českej DPH v Česku.
    Na druhej strane - ak v čase podania žiadosti už je registrovaný a má bločky-faktúry v poriadku, ako FU zistí, že v čase nákupu subjekt ešte registrovaný nebol? Bude sa vôbec zaoberať skúmaním, odkedy je regstrovaný? Na to dajú odpoved skúsenejší.
    záverom - samozrejme, ak na vrátenie českej DPH nevzniká nárok, je to daňový náklad.

    neplatiteľ DPH a zahraničná DPH - daňový/nedaňový náklad?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.