Zavrieť

Porady

Dobropis za energiu za minulý rok

Ahojte, potreboval by som poradiť s jednou vecou. Spoločnosť má v prenájme od mesta priestory, za ktoré platí mesačný paušál (v cene je nájom + energie). Za minulý rok (2011) sme dostali dobropis ako preplatok na dohodnutých službách vo výške 55,71€.
Ako a čo zúčtovať ešte v roku 2011 (mám odklad daňového priznania, takže ešte sa zmeny dajú robiť) a čo na akých účtoch zaúčtovať v tomto roku? Ďakujem za rady. Pekný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    calawen Pozri príspevok
    tak urob v roku 2011 rezervu a v 2012 účtuj použitie rezervy

    ... vyššie uvedené (ale ani predchádzajúce) riešenia nie sú správne.

    Je to "nevyfakturovaná dodávka" k 31.12.2011 - a pretože ide o preplatok na energiách, účtovať to ako pohľadávku, napr. 315/502...

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    V roku 2011 315/502, v roku 2012 321/315,343 a úhrada 221/321.

    vanessa2 je offline (nepripojený) vanessa2

    vanessa2
    preplatok za elektrickú energiu sumy uvádzam so znameinkom -,mne sa v programe neda dobropis zvlást nahrať, nahravam do faktur 502 a 343 na strane MD so znamienkom - , a účet 321 so znamienkom - na strane DAL.odpisem cez vypis prijatu uhradu

    stefan-s je offline (nepripojený) stefan-s

    stefan-s
    No ja by som to mohol naúčtovať aj cez ID. Len neviem na aké účty to hodiť v roku 2011 a potom prijatú platbu v r.2012 stranu DAL.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    stefan-s Pozri príspevok
    No ja by som to mohol naúčtovať aj cez ID. Len neviem na aké účty to hodiť v roku 2011 a potom prijatú platbu v r.2012 stranu DAL.
    Dobropis za energie: -502,343/-321. Prijatá úhrada 221/321.

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Treba to nahodiť (dobropis) ešte v roku 2011 - predsa len to znižuje náklady a zvyšuje základ dane. V tom prípade, ak by som do dátumu podania priznania nemala doklad, účtovala by som o rezerve, t. j. použila 323

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    calawen Pozri príspevok
    Treba to nahodiť (dobropis) ešte v roku 2011 - predsa len to znižuje náklady a zvyšuje základ dane. V tom prípade, ak by som do dátumu podania priznania nemala doklad, účtovala by som o rezerve, t. j. použila 323
    Veď on ešte účtuje do 2011.

    vanessa2 je offline (nepripojený) vanessa2

    vanessa2
    faktura prišla za rok 2011,ktorý ešte nie je uzavrety, 323 je podla mna nespravne, dostali predsa dobropis do roku 2011 na konkretnu sumu

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    v tom prípade OK

    ja len, keby doklad zaradil do účta 2012, tak v účte 2011 účtuje cez ID rezervu...

    stefan-s je offline (nepripojený) stefan-s

    stefan-s
    No dobre, dobropis naúčtujem mínusom v r. 2011, ale aký dám ešte dátum? Keď na dobropise je dátum vystavenia 27.02.2012. Nepužijem predsa len účet 326 namiesto 321? A v roku 2012 dobropis zapíšem?

    EDIT: Presne tak asi ako to myslí calawen???

    calawen je offline (nepripojený) calawen

    calawen
    Mňa by zaujímal dátum dodania...

    ak dali 2011, možno by som šupla faktúru s dátumom 31.12.2011 - teda bez rezervy
    ak dali 2012, tak rezervu 323, v roku 2012 faktúru a jej úhradu...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.