Zavrieť

Porady

Predaj budovy - pouzitie uctu 413 ?

Dobry den,

chcela by som vas poprosit o radu: kamarat by chcel predat budovu (vlastni ju ako FO). Kupca ju vsak nechce kupit od FO, kupi ju iba od PO-neviem preco... (kamaratov otec vlastni malu firmu, vedie PU a je platca DPH). Poprosil ma o radu ako uctovne postupovat - ako previest budovu na firmu, nasledne ju predat a peniaze z predaja previest na FO?
Kedze nie som velmi skuseny uctovnik a nechcem ho zavadzat rada by som vas poprosila o radu, ci uvazujem spravne:
- budovu vlozi otec ako nepenazny vklad do VI {uctujeme zjednodusene 133(021)/413}, budova sa preda a vyradi {311/607 (641) a 507(541)/133(021)}, nasledne sa zauctuje zrusenie kapitaloveho fondu a vyplata prostriedkov {413/365? a 365/221}.
- otec bude mat zdanitelny prijem - §8 ods.1 (b) {plati §8 ods.2 ?}


Vopred dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Nechápem prečo také "krkolomné" riešenie ktoré podľa mňa ani nie je celkom kóšer, prečo nepostupujete tak ako každý pri takomto obchode.
    FO na základe kúpnej zmluvy predá budovu PO a tá ju predá potom ďalej.
    FO zdaní príjem podľa §8.1 prípadne nezdaní podľa §9.1
    PO bude účtovať:
    133/379 - kúpa nehnuteľnosti
    507/133 - vyradenie nehnuteĺnosti z majetku
    311/607 - predaj nehnuteľnosti
    Hmm to ma napadlo ako prve, ale problem je asi hlavne dan z prijmu - myslim ze nechcu platit dan - FO vlastni budovu menej ako 5 rokov a kupna cena bola vyrazne nizsia ako je terajsia predajna cena, preto take krkolomne riesenie (vyplata vkladov z 413 by mala byt oslobodena ci?) Je vobec mozne vyplacat vklady z 413 bez zdanenia? Ja im radsej odporucim riesenie FO predaj sro a sro predaj dalej-aj v pripade danovej kontroly je toto riesenie urcite najlepsie. Uz len jedna otazka - su nejake obmedzenia/podmienky co treba splnit tykajuce sa obchodov medzi spolocnikom sro a sro? Len aby sme na nieco nezabudli
    Velmi pekne dakujem!

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Podľa mňa ak FO vloží nehnuteľnosť ako nepeňažný vklad do sro /413/ tak ide o príjem FO v hodnote v akej je tento vklad v sro zaúčtovaný /predpokladám že je na to nejaký znalecký posudok/ a teda FO zdaní rozdiel medzi touto hodnotou a cenou za ktorú FO nehnuteľnosť kúpila, na duhej strane môžu spoločníci /spoločník/ neskôr rozhodnúť o prevode tohto vkladu na nerozdelený zisk či vyplatenie podielu spoločníkovi a táto výplata by u neho už nebola predmetom dane.
    Zdanuje sa rozdiel medzi hodnotou nehnutelnosti a hodnotou zapocitanou na vklad. Ak si FO necha vypracovat znalecky posudok, cena podla posudku by bola cenou nehnutelnosti a v tej hodnote by aj nehnutelnost vlozila a bola by zapocitana na vklad. Teda tu by rozdiel nevznikol a dan by sa neplatila (si myslim
    Ako by sa postupovali, keby sa spolocnici rozhodli vyplatil podiel spolocnikovi? ako by sa to uctovalo a podla akych paragrafov DzP by sa to nezdanovalo? Toto je presne to cim som si nie ista... Neviem ako by sa na to pozeral danovy urad v pripade kontroly...
    Este raz dakujem za rady!

    Predaj budovy - pouzitie uctu 413 ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.