Zavrieť

Porady

Súkromné jazdy na služobnom vozidle, DPH

Ahojte, chcela by som si overiť, či som správne pochopila problematiku a postupujeme správne. Firma má auto (od r.2010), ktoré sa používalo len na služobné účely. Až od decembra 2011 ho zamestnanec (spolčník akonateľ v jednej osobe) začal používať aj súkromne.
Ak zamestnanec používa služobné vozidla aj na súkromné účely:
1) v mzde mu zdaňujem 1% z obstarávacej ceny.

2
) PHM sa nakupuje firmenou kartou, podľa knihy jázd potom náklady za PHM za súkromné jazdy uhradí firme.

3
) Firme ide samozrejme do nákladov len PHM za služ.jazdy a len z toho si odpočítava DPH.

4)Súkromné jazdy tvoria 16%, takže 16% z nákladov na údržbu vrátane DPH dám do nedaňových.

5) DPH z vozidla bola odpočítaná v plnej výške. Preto je jeho používanie považované za poskytnutie služby za protihodnotu, čiže musím zohľadniť aj v tejto DPH tých 16%? Takže, ročný odpis vydelit 4(štvrťročný platca), z toho vypočítať 16% a to bude základ pre výpočet DPH, ktorú musím dať teraz do výstupu? Našla som v diskusii názory, že ak sa zdaňuje to 1% z obst.ceny s DPH, tak pomernu časť za súkromné jazdy už v DPH z ceny vozidla už zohľadňovať nemusím, ale v zákone nič také neviem nájsť.

6) A ako sa tá pomerná časť DPH zaúčtuje? DPH na výstupe s akým protiúčtom, ak ide o bezodplatné poskytnutie služby?
Naposledy upravil rosario : 25.04.12 at 12:22
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Súkromné jazdy na služobnom vozidle, DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.