Zavrieť

Porady

Perky lekvárové

Ahojte , ako robíte lekvárové perky? Potrebovala by som napísať cesto ,či sa robí zo zemiakov alebo len z múky? Chcem ich robiť na obed. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    vema Pozri príspevok
    Ja by som poprosila, kto robí lekvárové perky bez zemiakov. Moja svokra robila perky zo slížikového cesta a veľmi nám chutili. Ja keď som skúšala, boli tvrdé a keď som ich dlhšie varila, vytiekol lekvár. Neviem aká múka, či ide vajce a aké husté cesto? Poradí niekto?
    Perky sa u nás robievali z múky pol na pol /polovica hladkej a polovica hrubej/, ja ich robím aj z polohrubej. Trochu posoliť, 1 vajíčko a vlažnú vodu. Cesto nemá byť tak tuhé ako na slížiky, má byť ako mäkká plastelína, aby sa dalo dobre rozvaľkať a pekne sa spojilo keď ho popritláčaš. Cesto treba hnetením dobre vypracovať aby sa nelepilo na ruky.

    GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

    GABAZ
    Veľmi jednoducho sa dajú urobiť zo zemiakového cesta - polotovar z obchodu.
    treba postupovať podľa návodu. Ale dajú sa urobiť aj z klasického cesta. Mne chutili v detstve babkine pirohy - obyčajné rezancové cesto naplnené slivkovým lekvárom. Poliate roztopeným maslom, prípadne ešte posypané strúhankou nasucho opraženou na panvici a s cukrom. Hneď by som si dala - ale som v práci, účtujem a som na suchej strave.
    Gaba

    luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

    žena - čo viac povedať treba :) ...viac luebchenko
    Jednoznačne zo zemiakového cesta!!! Z toho istého, čo sa robia šúľance - recepis z hlavy neviem, ale myslím že tu niekde je mňam dala by som si uramľované šúľance - pre neznalých: šúľance dozlatista opražené na masti, osolené a za veľmi krátku dobu zožrrrrané mňam mňam mňam

    janasv je offline (nepripojený) janasv

    janasv
    luebchenko
    Jednoznačne zo zemiakového cesta!!! Z toho istého, čo sa robia šúľance - recepis z hlavy neviem, ale myslím že tu niekde je mňam dala by som si uramľované šúľance - pre neznalých: šúľance dozlatista opražené na masti, osolené a za veľmi krátku dobu zožrrrrané mňam mňam mňam
    Alebo s cibulkou opecenou na masle :p:p:p:p:p:p. Robila som minule. Nechvalim sa, ale jedna basen. MNAM!!!!

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Ja by som poprosila, kto robí lekvárové perky bez zemiakov. Moja svokra robila perky zo slížikového cesta a veľmi nám chutili. Ja keď som skúšala, boli tvrdé a keď som ich dlhšie varila, vytiekol lekvár. Neviem aká múka, či ide vajce a aké husté cesto? Poradí niekto?

    Darina1234 je offline (nepripojený) Darina1234

    Darina1234
    ja robim so zemiakmi, lebo bez nich mam tvrde cesto, ale moja 80 ročna mama ich robi len z hladkej muky a vody , cesto robi celkom volne, aby sa dalo pohodlne rozvalkať, dava dobry pozor, aby sa dokonale zlepili, ked da do nich lekvar, aby nevytiekol. su ozaj vynikajuce, u mojich chlapcov najoblubenejšie, ked pridu zo školy a zbadaju misu na stole, od radosti až... variť len dotial, kym nevyjdu na povrch
    Naposledy upravil Darina1234 : 03.08.09 at 21:42

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Kazu Pozri príspevok
    Perky sa u nás robievali z múky pol na pol /polovica hladkej a polovica hrubej/, ja ich robím aj z polohrubej. Trochu posoliť, 1 vajíčko a vlažnú vodu. Cesto nemá byť tak tuhé ako na slížiky, má byť ako mäkká plastelína, aby sa dalo dobre rozvaľkať a pekne sa spojilo keď ho popritláčaš. Cesto treba hnetením dobre vypracovať aby sa nelepilo na ruky.
    Ďakujem Vám, dievčatá, skúsim.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    aj ja robim bez zemiakov a len z hladkej muky ako Darinkina mama ...

    a su vynikajuce.

    zemiakove cesto pouzivam na slivkove, marhulove gulky a sulance.
    na perky len vajicko ,hladku muku a vodu

    Vlastak je offline (nepripojený) Vlastak

    Vlastak
    vema Pozri príspevok
    Ja by som poprosila, kto robí lekvárové perky bez zemiakov. Moja svokra robila perky zo slížikového cesta a veľmi nám chutili. Ja keď som skúšala, boli tvrdé a keď som ich dlhšie varila, vytiekol lekvár. Neviem aká múka, či ide vajce a aké husté cesto? Poradí niekto?
    Podľa mňa iba rezancové cesto bez vajíčka, lebo od vajca je cesto tvrdné - teda iba polohrubá múka a voda. Aspoň tak to robím ja.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Vlastak Pozri príspevok
    Podľa mňa iba rezancové cesto bez vajíčka, lebo od vajca je cesto tvrdné - teda iba polohrubá múka a voda. Aspoň tak to robím ja.
    Už som robila aj iba z hrubej múky + vajíčko a boli jedlé Vtedy je treba dať viacej vody, dobre vypracovať cesto a nechať trochu odležať. Cesto musí byť mäkké a nesmie sa lepiť. Súhlasím, že sa dá aj múka, voda a bez vajíčka. Koľko kuchárok toľko spôsobov

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Skúsim aj s vajcom aj bez vajca. Cesto si dám vymiesiť v pekárničke, už sa teším. Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.