Zavrieť

Porady

Senilita + psychické problémy

Dobrý deň, mám suseda, ktorý bol stále veľmi pozitívne na svoj pokročilý vek naladený, vždy vtipkoval a bol veselej nálady. Teraz sa mu akosi všetko otočilo o 180°, okolnosti neviem, ale keď sme sa rozprávali, rozplakal sa a hovoril mi, že už nechce žiť. Ja som nevedel, čo mu mám povedať a dosť ma to mrzí, ale chcel by som mu pomôcť, no neviem ako. Má cez 80 rokov. K lekárovi ho asi ťažko dostanem... S manželkou si tiež nemajú čo povedať a bojím sa, aby nedošlo k najhoršiemu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    dobre píšete, urobiť akýkoľvek "skutok milosrdenstva" je lepšie ako neurobiť nič. Myslím, že "obvoďákovi" ho dostanete ťažko /ani by zrejme nevedel pomôcť-iba by ho poslal psychiatrovi, čo by starček takmer určite odmietol/, bolo by treba psychologické vyšetrenie, aby sa zistilo čo sa v tej jeho psychike deje. Inak napr. všímavý a starostlivý sused je často v takýchto prípadoch veľmi dôležitý, pretože sa s ním často takýto človek pozhovára oveľa skôr ako s nami /psychológmi, psychiatrami/.

    martuli je offline (nepripojený) martuli

    martuli
    Pozor na takéto reči, aby to neskončilo samovraždou, bol by dobrý kontakt s lekárom. Kým ho však navštívi, je dobre sa s ním porozprávať na tému koníčkov, zaujať ho niečim, aby sa cítil užitočný. Z toho čo píšete to vyzerá na depresiu a s tou sa nehodno zahrávať. Niekedy netreba slov, ale postačí aj telesný kontakt, pohladkanie, objatie /samozrejme podľa toho, ako ste si blízky/.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Sliedič Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám suseda, ktorý bol stále veľmi pozitívne na svoj pokročilý vek naladený, vždy vtipkoval a bol veselej nálady. Teraz sa mu akosi všetko otočilo o 180°, okolnosti neviem, ale keď sme sa rozprávali, rozplakal sa a hovoril mi, že už nechce žiť. Ja som nevedel, čo mu mám povedať a dosť ma to mrzí, ale chcel by som mu pomôcť, no neviem ako. Má cez 80 rokov. K lekárovi ho asi ťažko dostanem... S manželkou si tiež nemajú čo povedať a bojím sa, aby nedošlo k najhoršiemu
    Skúsim tou odľahčenou formou aj napriek vážnosti ....

    Tak Ti poviem ...do 80 - ešte mám dosť ...vždy som bol vtipkár , dobre naladený a aj veselý ...( a ešte aj som v medziach možností ...)...
    Síce občas zabúdam , hlavne na šeky ...ale senilita to snáď nie je ešte ...

    No prišla jedna - dve udalosti , rôzne okolnosti sa okolo toho ešte pritrafili ...
    ...čo myslíš , že kde som bol ???.....že totálne v prdely !!!...už len ten kohútik mi stačilo ...oné ...stlačiť...

    8O - ročný si nemá čo s manželkou čo povedať ???...
    ...he , niekedy ani ja s mojou , radšej zdrhnem do lona prírody a šum okolitých hôr , lesov - tie ukľudňujúce zvuky nádhernej okolitej prírody a jej obyvateľov ma do kľudu dávajú ...

    Postup času , holt , nik nezastaví .........vidím aj na mame a to už len bola vitálny človek ( hlava síce našťastie v poriadku , no telo nevládze ) , no všetko so všetkým súvisí a niet sa potom čomu aj čudovať...
    Svokru ani nespomínam ...tá si na staré kolená " zaostarala " dvoch kámošov ...Parkiho a Alzyho ...a to je potom už len tóčo ...

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...myslím, že by bolo dobre pohovoriť s lekárom, ku ktorému starček patrí, možno by sa sám prišiel k nemu pozrieť,ak starký nechce ísť k nemu..a venovať viac pozornosti, v 80-tke si starý človek ponamýšla všeličo,ale ak sa má komu vyžalovať, a ku komu ísť, je to plus v starobe...moja mama kedysi užívala Cavinton, vraj na pamäť,ale to už musí lekár...
    Bionda pepsi, si ma predbehla...

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    No ale bez pomoci lekára mu ťažko pomôcť... aspoň k obvodnému lekárovi by bolo dobré ho dostať , event niektorí obvodní lekári robia aj návštevy pacientov doma, možno keby si zistil obvodného lekára a skúsil ho kontaktovať s tvojím podozrením o zhoršení psychického stavu suseda - sám by šiel svojho pacienta navštíviť a zváži ďalší postup .

    pasuliatko je offline (nepripojený) pasuliatko

    cholerický drak s váhavým srdcom alebo váhavý drak s cholerickým srdcom.... ?????? ...viac pasuliatko
    žial to patrí k starobe, treba ho nechať odborne vyšetriť psychiatrom, ten by mu mal pomôcť.

    Senilita + psychické problémy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.